W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Plamy z czerwonego wina – Jak i czym usunąć?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czerwone wino najlepiej prezentuje się w kieliszku, zwłaszcza gdy się go trzyma. Bywa jednak tak, że przez nieuwagę trafia ono także na ubranie, obrus, kanapę, a nawet dywan. Co wtedy? Jak i czym usunąć plamy z czerwonego wina? Wszystkie sposoby znajdziesz w poniższym artykule!

Plamy z czerwonego wina - Jak i czym usunąć?

Spis treści:

  Jak usunąć świeże plamy z czerwonego wina?

  Zdarzają się zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie. Zabrudzenia po winie pojawiają się podczas wspólnego świętowania przy stole, na randce lub wieczorem przy czytaniu książki.

  Alkohol ze względu na intensywny barwnik często ciężko jest usunąć zwykłą wodą. Zamiast męczyć się i szorować koszulę cały wieczór, lepiej wykorzystaj jedną z poniższych metod.

  Mąka ziemniaczana

  Niezaschnięte plamy z czerwonego wina usuniesz, używając skrobi ziemniaczanej. To w pełni bezpieczna i ekologiczna metoda, więc nie uszkodzi tkaniny.

  Mąka ziemniaczana nada się zarówno do białych, jak i kolorowych ubrań. Doskonale poradzi sobie z bawełną, lnem, ale też znacznie delikatniejszymi materiałami, jak np. jedwab i aksamit.

  1. Kilka łyżek mąki ziemniaczanej skrop niewielką ilością wody. Z mieszanki powinno powstać coś w stylu pasty. Proporcje dostosuj w taki sposób, aby uzyskać idealnie gładką konsystencję. Ilość użytych składników zależy od wielkości zabrudzenia.
  2. Powstałą papkę nałóż na plamę i odstaw na ok. 1 godzinę.
  3. Odzież przepłucz w czystej i zimnej wodzie.
  4. Przełóż tkaninę do pralki i nastaw standardowe pranie, stosując temperaturę przeznaczoną do danego rodzaju materiału.

  Woda utleniona

  Masz wątpliwości, czym sprać czerwone wino z białej koszuli? Użyj wody utlenionej jako skutecznego środka do radzenia sobie z tego rodzaju zabrudzeniami.

  Prawdą jest, że ten produkt sprawdza się najlepiej w przypadku jasnych tkanin, ale przy rozcieńczeniu z tradycyjną kranówką poradzi sobie również z delikatnymi kolorami. Pamiętaj jedynie, żeby nie pocierać za mocno plamy, ponieważ materiał w pewnym momencie zacznie się odbarwiać.

  Jak wywabić czerwone wino z ubrań? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami!

  1. Na zabrudzone miejsca nanieś kilka kropel wody utlenionej i delikatnie potrzyj.
  2. Jeśli odplamiasz jasną tkaninę, pozostaw ją na kilka minut i dopiero później wypłucz pod zimną wodą. W przypadku kolorowych materiałów zrób to natychmiast.
  3. Odzież włóż do pralki i nastaw standardowy cykl prania.

  Sól kuchenna

  Nieraz udowodniła, że świetnie radzi sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami. Sól kuchenna nie zawodzi również w przypadku czerwonego wina.

  Spójrz poniżej, jak skutecznie wywabić nią niechcianego kleksa!

  1. Plamę posyp obficie solą kuchenną i pozostaw do całkowitego lub przynajmniej częściowego wchłonięcia barwnika.
  2. Przełóż tkaninę do pralki i wypierz ją z dodatkiem ulubionego detergentu.

  Sól kuchenna powinna znakomicie poradzić sobie nawet z większymi zabrudzeniami. Dla szybszego i jeszcze lepszego efektu plamę polej dodatkowo kilkoma kroplami soku z cytryny. Taka mieszanka zadziała błyskawicznie, a Ty dzięki temu zapomnisz o czerwonej plamie na swojej ulubionej koszuli.

  Woda gazowana

  Zastanawiasz się, dlaczego akurat woda gazowana pomoże usunąć zabrudzenia z czerwonego wina? To proste! W składzie ma tlen, który idealnie wywabia wszelkie plamy. Bezpośrednio wniknie w tkaninę, przywracając pierwotny kolor odzieży.

  1. Zabrudzone miejsca polej wodą gazowaną i zacznij pocierać materiał. Szybko zauważysz, że po czerwonej plamie nie ma ani śladu.
  2. Ubranie wypłucz w czystej wodzie.
  3. Dla uzyskania lepszych efektów odzież wypierz w pralce z podobnymi kolorami i ulubionym detergentem.

  Sok z cytryny

  To nie tylko tani, ale przede wszystkim naturalny sposób na wywabienie plam z czerwonego wina. Cytryna jako produkt spożywczy nie zawiera szkodliwych substancji, dlatego sprawdzi się do każdego rodzaju tkanin.

  1. Poplamioną powierzchnię skrop obficie cytryną i delikatnie potrzyj.
  2. Odczekaj kilka minut do całkowitego wniknięcia soku i przepłucz materiał w czystej wodzie.
  3. Teraz ustaw jeszcze preferowany cykl prania, a po plamie nie będzie żadnego śladu.

  Pianka do golenia

  Ten kosmetyk to idealna odpowiedź, kiedy zastanawiasz się, jak wywabić plamy z czerwonego wina, które nie zdążyły jeszcze zaschnąć. Nie ma znaczenia, czy zabrudzeniu uległy spodnie, koszula czy też sukienka, pianka do golenia poradzi sobie znakomicie z każdego rodzaju odzieżą.

  1. Piankę lub krem do golenia nałóż na zabrudzone miejsca i odczekaj ok. 20 minut.
  2. Tkaninę dokładnie wypłucz w czystej, ale zimnej wodzie.
  3. Następnie wypierz ją w pralce z dodatkiem proszku lub płynu. Zachowaj odpowiednią temperaturę w zależności od rodzaju tkaniny.

  Wrzątek

  Gorąca woda to jedna z częściej stosowanych metod nie tylko do plam z czerwonego wina, ale też innych trudnych do usunięcia zabrudzeń. Wybierz ten sposób, kiedy chcesz jak najszybciej usunąć barwnik i uchronić odzież przed zniszczeniem.

  1. Zaplamioną tkaninę polej wrzątkiem i obserwuj, jak czerwona plama nagle znika.
  2. Wypierz odzież w pralce, ustawiając przynajmniej 40 stopni Celsjusza.

  Wrzątek polecam szczególnie do jasnych ubrań. W przypadku kolorowych bluzek czy sukienek zachowaj ostrożność, ponieważ wysoka temperatura często powoduje blaknięcie intensywnych barwników.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jak usunąć zaschnięte plamy z czerwonego wina?

  Masz wrażenie, że plama na dobre utrwaliła się na Twoim ubraniu? Być może nie jest aż tak źle, jak Ci się wydaje.

  Przetestuj jeden z poniższych sposobów i przekonaj się, który z nich poradzi sobie najlepiej z zaschniętymi zabrudzeniami po czerwonym winie.

  Ocet

  Ocet to świetny sposób na stare plamy z czerwonego wina szczególnie w przypadku białych tkanin. Nie dość, że nie wydasz na niego fortuny, to jeszcze wszelkie zabrudzenia usunie błyskawicznie.

  1. Brudne miejsca polej czystym octem spirytusowym i odczekaj kilka minut, aż zacznie działać.
  2. Tkaninę namocz teraz w zimnej wodzie i pozostaw na około pół godziny.
  3. Wszystko jeszcze raz dokładnie wypłucz pod bieżącą wodą i włóż do pralki. Nastaw program odpowiedni do rodzaju tkaniny.

  Z octem zachowaj większą ostrożność w przypadku kolorowych ubrań. Zbyt długi czas działania preparatu na materiale często powoduje mocne odbarwienia.

  Mleko

  Dodajesz je do kawy, płatków i owsianki, a pewnie nawet nie masz pojęcia, że mleko to idealny produkt do usuwania zaschniętych plam po czerwonym winie.

  1. W niewielkim naczyniu podgrzej mleko, by było mocno ciepłe.
  2. Wylej je na zabrudzone miejsca i delikatnie potrzyj.
  3. Zamoczoną tkaninę przełóż do pralki i wypierz, wybierając standardowy program.

  Amoniak

  Kiedy inne sposoby zawiodły i zachodzisz w głowę, jak sprać czerwone wino, wypróbuj amoniak spożywczy. To bezpieczny i naturalny preparat, który kupisz w sklepie z chemią domową.

  1. W wodzie rozpuść porcję płatków mydlanych i dodaj niewielką ilość amoniaku.
  2. W mieszance zanurz zabrudzony materiał i namaczaj przynajmniej przez 1 godzinę.
  3. Odzież przełóż do pralki i wypierz, stosując zalecany przez producenta program.

  Szampan

  Chyba teraz Cię mocno zaskoczyłem, prawda? Ale to nie pomyłka, szampan (ewentualnie białe wino) to skuteczny sposób na wywabienie brzydkich, czerwonych plam. Jeśli tylko któryś z trunków masz pod ręką, przystąp do działania!

  1. Plamę polej obficie alkoholem i potrzyj.
  2. Tkaninę wypierz w pralce z dodatkiem proszku i gotowe! Banalne, prawda?

  Spirytus

  Ten alkohol również rewelacyjnie sprawdza się w przypadku usuwania pozostałości po czerwonym winie. Zresztą nie tylko, gdyż usuwa wiele rodzajów uporczywych plam.

  Nie zapominaj, że spirytus najbezpieczniej sprawdzi się do białych i jasnych tkanin. Inne kolory czasami mocno odbarwia.

  1. Poplamione miejsca zalej obficie alkoholem i delikatnie potrzyj.
  2. Odstaw w suche miejsce na ok. 10 – 15 minut.
  3. Odzież upierz z dodatkiem proszku i dokładnie wysusz.

  Jak sprać plamy z czerwonego wina?

  1. Na samym początku za pomocą ręcznika papierowego zbierz jak największą ilość rozlanego wina z tkaniny.  Mocno dociskaj, ale nigdy nie pocieraj materiału.
  2. Jeśli masz taką możliwość, od razu staraj się usuwać zabrudzenia, stosując jedną z powyższych metod.
  3. Nie każda pralka poradzi sobie z usunięciem plamy przy pierwszym praniu. Najczęściej jest to możliwe jedynie w przypadku nowoczesnych urządzeń ze specjalnymi programami piorącymi. Takie modele znajdziesz w ofercie Miele, Samsung, Electrolux, Bosch, a także Beko.
  4. W przypadku mocnych i sztywnych tkanin nie stosuj niskich temperatur. Najlepszym wyborem będzie 40 lub nawet 60 stopni Celsjusza.
  5. Jeśli zaraz po zabrudzeniu chcesz szybko zaprać tkaninę, nigdy nie używaj zimnej wody. Plamę namocz we wrzątku, a przekonasz się, że to jeden z najskuteczniejszych sposobów.
  6. Nigdy nie prasuj materiału, jeśli nie udało Ci się do końca pozbyć zabrudzenia. Nawet najlepsze żelazko tylko utrwali plamę, przez co bezpowrotnie zniszczysz materiał.
  7. Do prania w pralce stosuj odplamiacze. Zwróć jednak uwagę, by detergent był przystosowany do danego rodzaju tkaniny.
  8. Próbując zwalczyć plamy z czerwonego wina, zacznij od najprostszych sposobów. Na początku staraj się nie stosować silnych preparatów i detergentów, być może lekkie, domowe metody okażą się najskuteczniejsze.
  9. Przed użyciem któregokolwiek ze środków najpierw wypróbuj go na niewielkiej powierzchni i sprawdź, jak na preparat zareaguje tkanina. W ten sposób nie zaryzykujesz zniszczeniem odzieży i trwałym jej uszkodzeniem.

  Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:


  Jak usunąć plamy z czerwonego wina z innych powierzchni?

  Jakie inne konkretnie miejsca mam na myśli? Spójrz poniżej.

  W dalszej części szczegółowo wymieniłem również powierzchnie, których na pewno nie wypierzesz w pralce. Do każdej z nich podałem skuteczną metodę w walce z plamami po czerwonym winie.

  1. Kanapa i pozostałe meble tapicerowane – w pierwszej kolejności zbierz nadmiar wina papierowym ręcznikiem. Zrób to bardzo delikatnie i pod żadnym pozorem nie trzyj materiału. Szmatkę namocz we wrzątku lub wodzie gazowanej i przyłóż na zabrudzone miejsce. Odczekaj, aż wino zacznie uwalniać barwnik i ponownie zbierz jego nadmiar ręcznikiem. Czynność powtarzaj aż do całkowitego usunięcia plamy.
  2. Dywanna powierzchni zabrudzenia rozsyp obficie sól i poczekaj, aż wchłonie cały barwnik. Po kilku minutach produkt usuń za pomocą odkurzacza. W przypadku gładkich dywanów sprawdzi się także pianka do golenia. Pokryj nią plamę po winie i pozostaw na 15 minut. Zbierz nadmiar preparatu i ciesz się czystym dywanem. Jeszcze prostszy sposób stanowi najlepszy odkurzacz piorący, lecz nie gości w każdym domu, a kosztuje swoje.
  3. Ściana – jeśli pokryto ją zmywalną farbą, to masz problem z głowy. Ścianę wystarczy przetrzeć szmatką namoczoną w wodzie z płynem do mycia naczyń. W przypadku kolorowych ścian nie masz raczej szans na usunięcie plamy. Jedyne wyjście to ponowne nałożenie farby.
  4. Obruszabrudzenie posyp obficie solą i poczekaj, aż granulki wchłoną cały barwnik. Po kilku minutach nadmiar produktu zbierz za pomocą ściereczki. To świetny sposób, by szybko uporać się z zabrudzeniem podczas rodzinnego obiadu.
  5. Drewniany blat lub stół – takich mebli nigdy nie wycieraj alkoholem. Po zaplamieniu czerwonym winem stół lub blat wytrzyj do sucha ścierką bądź ręcznikiem papierowym. W miejsce plam rozsyp fusy z kawy i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Nadmiar proszku zbierz suchą szmatką, a stół wysmaruj olejem lnianym.
  6. Białe płytki i fugi – z płytkami nie powinno być większego problemu. Wystarczy przetrzeć je wodą z octem, a później umyć tradycyjną metodą. Z kolei na fugi nałóż pastę z sody oczyszczonej i wody. Odczekaj parę minut i całość dokładnie wyszoruj szczoteczką. Nadmiar mieszanki zbierz mokrą szmatką i wszystko zmyj czystą wodą z dodatkiem płynu do podłóg.

  Zobacz też, jak usunąć inne rodzaje uporczywych zabrudzeń:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments