W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaką lodówkę kupić? Na co zwrócić uwagę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wybór lodówki jest prosty… o ile wiesz, na co zwrócić uwagę. Jeżeli tak, to kupisz sprzęt na wiele lat. Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj mój dokładny poradnik zakupowy. Pomoże ci ustalić to, jaką lodówkę wybrać.

Jaką lodówkę kupić? Na co zwrócić uwagę?

Spis treści:


  Po przeczytaniu poniższych porad zakupowych, jaką lodówkę kupić, zobacz od razu moje niezależne i aktualizowane klasyfikacje z tej kategorii:


  Jaki rodzaj lodówki wybrać? Jaką pojemność powinna mieć?

  Pod uwagę weź 3 rzeczy: budżet, dostępne miejsce, ilość domowników.

  Im większy rodzaj lodówki, tym więcej miejsca na żywność. Zwiększa się jednak zarówno cena sprzętu, jak i przestrzeń, którą zajmuje. Dlatego tak przydatny jest przegląd wymiarów lodówek.

  Zasada co do pojemności jest prosta: 130 l podstawy + 30 l na każdego domownika. Osobiście do końcowego wyniku dodaję jeszcze ok. 20 l, aby mieć pewność, że nie braknie mi miejsca na artykuły spożywcze.

  Oczywiście dużo zależy od specyfiki przechowywanych produktów. Wiele osób trzyma w lodówce sporo butelek czy wielkie garnki z pożywieniem, więc różnie bywa.

  Ogólnie biorąc, rodzinom 2w1 zazwyczaj wystarcza standardowa lodówka, choć dobrą opcją jest też model o szerokości 70 cm. Pamiętaj przy okazji, że urządzenia do zabudowy w podobnych wymiarach prawie zawsze mają mniejszą pojemność. Taka cena za idealne wpasowanie do kuchennej aranżacji.

  Pojedynki rodzajów lodówek:

  Ranking lodówek wolnostojących – zwycięzca

  Samsung Bespoke RB38C7B6AB1

  Skuteczność chłodzenia i mrożenia

  Kupujesz lodówkę po to, aby dobrze utrzymywała świeżość i szybko niwelowała straty zimna oraz skoki temperatury w chłodziarce i zamrażalniku.

  Na co zwrócić tu uwagę, aby rzeczywiście tak było?

  • Duże znaczenie ma kompresor. Powinien być inwerterowy. Ten typ czuwa nad optymalną temperaturą pracy lodówki.
  • Warto spojrzeć na system dystrybucji zimnego powietrza. Chłód musi rozkładać się nie tylko szybko, ale i równomiernie. Inaczej niektóre produkty, np. postawione z tyłu lub po bokach, nie będą tak dobrze schłodzone. Dobry obieg powietrza wykorzystuje osobne parowniki i wentylatory. Działa niezależnie w chłodziarce i zamrażalniku (wtedy mowa o 2 obiegach). Dzięki temu nie miesza też zapachów jedzenia.
  • Przyda się także porządna izolacja wewnątrz lodówki. Zatrzyma w niej zimno. Cenię zatem metalowe wykończenie tylnej ściany.

  Jaka głośność pracy lodówki?

  Jak najniższa, najlepiej poniżej 40 dB.

  Jeżeli masz otwartą kuchnię lub mniejsze mieszkanie, to jest to tym bardziej dla Ciebie ważne. Obstawiam, że nie chcesz, aby lodówka drażniła Cię swoją pracą, prawda?

  Osobiście wybieram lodówki poniżej 40 dB (niektóre modele osiągają nawet 35 dB) i dobrze na tym wychodzę.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jaka energooszczędność lodówki?

  Dawniej każdy chciał kupić lodówkę A+++, lecz klasy energetyczne zmieniły się w tej kategorii. Zresztą… one i tak nie są najważniejsze!

  Lepiej zwrócić uwagę na roczne zużycie prądu, a następnie przeliczyć je na złotówki.

  To bardzo proste: znajdź w internecie ten parametr (jest zresztą na etykiecie energetycznej) i pomnóż wartość podawaną kWh przez swoją stawkę za prąd (czyli teraz zapewne ok. 0,6 – 0,7 zł). Szybko dowiesz się, jak nowa lodówka wpłynie na rachunki. Bardziej szczegółowo opisałem to, analizując, ile prądu zużywa lodówka.

  Pamiętaj, że dużo zależy od jej pojemności, a nie tylko samej klasy. Siłą rzeczy wielka lodówka będzie w tej samej klasie pobierać więcej energii niż np. 2 razy mniej pojemna.

  W przypadku standardowych modeli wolnostojących korzystną wartością jest np. 180 kWh lub mniej. To jakieś 108 zł rocznie na utrzymanie lodówki.

  Nie zawsze opłaca się dokładać budżet do ekstremalnie energooszczędnego modelu, bo ta różnica może się zwrócić np. za 10 – 15 lat. Zawsze sprawdzaj i przeliczaj zużycie prądu, aby dokonać rozsądnego wyboru.

  Pełny No Frost w lodówce – tak czy nie?

  Tak!

  Pełny No Frost obejmuje i chłodziarkę, i zamrażalnik. Dzięki niemu nie tracisz czasu, sił i nerwów na ręczne rozmrażanie. Szron nie pojawia się wewnątrz; No Frost wymienia i osusza powietrze, utrzymując odpowiednią wilgotność.

  Wpływa korzystnie także na świeżość jedzenia, choć musisz je trzymać w opakowaniach (ryzyko wysuszenia produktów spożywczych, chyba że skorzystasz ze specjalnych szuflad, o czym za chwilę wspomnę). 

  Jeżeli jednak systemowi No Frost towarzyszą dwa niezależne obiegi powietrza, wilgotność staje się korzystniejsza. Wielu producentów stosuje to rozwiązanie, aby żywność nie wysychała. Przykład stanowi np. technologia NeoFrost marki Beko.

  Wyposażenie lodówki

  W dużej mierze zależy od rodzaju, bo szersze modele mają różne bajery, np.: kostkarkę, dystrybutor wody, podwójne okno, minibarek.

  Cóż Ci jednak z tego, jeśli nie zwrócisz uwagi na praktyczne rozwiązania pod przechowywanie żywności?

  Poznaj je, aby rozsądnie wybrać lodówkę:

  • Komora zero – coś pomiędzy chłodziarką a zamrażalnikiem. Temperatura osiąga od 0°C do 3°C, a w niektórych lodówkach nawet od -3 do 5°C. Taka szuflada jest znakomitym miejscem na produkty o krótkim czasie przydatności do spożycia. Mięso, wędliny, ryby, sery czy owoce morza dłużej zachowają w niej świeżość. Gdy jest do dyspozycji osobny termostat, a więc regulacja temperatury, komora zero jest szalenie przydatna. Niektórzy producenci (np. Samsung) wprowadzili nawet dzieloną komorę zero z 2 osobnymi ustawieniami temperatury.
  • Szuflada z regulacją wilgotności – ułatwia przechowywanie warzyw i owoców w jak najlepszych warunkach. Produkty spożywcze tego typu dłużej utrzymają swoją konsystencję, smak i świeżość. Zamknięte w szczelnej szufladzie nie będą także narażone na przenikanie zapachów innych potraw i produktów.
  • Składana półka – wyjściowo pełni rolę zwykłej półki, ale gdy jest 2-częściowa, wsuniesz ją do połowy lub w ogóle podniesiesz. W pierwszym przypadku zmieścisz wyższe butelki lub opakowania, nie rezygnując z pewnej przestrzeni na postawienie innych produktów. W drugim bez problemu ulokujesz większe, wyższe lub ogólnie nieforemne naczynia kuchenne (np. miskę z sałatką, garnek z zupą, brytfannę, gęsiarkę, paterę z ciastem, tackę z tortem itp.).
  • Regulowane balkoniki na drzwiach – ruchome balkoniki bywają przydatne. Zmienisz np. wysokość pomiędzy nimi. W efekcie zmieścisz wyższe butelki czy kartony z sokiem bądź mlekiem. Zawsze jakaś swoboda w aranżacji wnętrza lodówki. Drzwi niektórych lodówek oferują nawet wyjmowane pojemniki.
  • Stojak na butelki (głównie wina) – przyznaj, że przechowywanie wysokich butelek wina w lodówce bywa kłopotliwe. A przy domowej uczcie ze znajomymi czy rodziną czasem wypada napić się schłodzonego winka, prawda? Poziomy stojak umieszczony w chłodziarce znacząco ułatwi sprawę. Uraczysz gości nie tylko pysznościami na stole, ale i wybornym trunkiem podanym w odpowiedniej temperaturze.

  Funkcje lodówek

  Kolejna cecha godna uwagi przy rozważaniu, jaką lodówkę kupić.

  Funkcje, tak jak elementy wyposażenia, powinny być praktyczne.

  Zobacz, co najbardziej Ci się przyda:

  • Zmiana zamrażalnika w chłodziarkę – ciekawa funkcja, z której znany jest Samsung. Niektóre jego lodówki dają różne tryby przechowywania, jeżeli chodzi o zamrażalnik: Chłodzenie (2°C), Podmrażanie (-1°C), Delikatne mrożenie (-5°C) lub Zamrażanie (-15 ~ -23°C). W razie potrzeby zmienisz komorę mrożącą w chłodzącą.
  • Alarmy – lodówka poinformuje Cię sygnałem dźwiękowym, że jej drzwi nie zostały domknięte lub doszło do gwałtowniejszego skoku temperatury wewnątrz. Zareagujesz na to, nie narażając żywności na zepsucie się.
  • Oświetlenie LED – każda lodówka oferuje jakieś oświetlenie, ale niektóre robią to lepiej. Generują mocne, białe światło, które nie męczy oczu, a dobrze rozświetla prowiant trzymany w lodówce.
  • Szybkie chłodzenie i mrożenie – jedno kliknięcie, a lodówka podkręci skuteczność chłodzenia lub mrożenia. Po co? Aby natychmiast zapewnić włożonym artykułom spożywczym jak najlepsze warunki. Nie utracą świeżości i nie narażą na to jedzenia obok.

  Oczywiście nowoczesne lodówki oferują masę funkcji. Ale czy przyda Ci się np. wyświetlacz multimedialny na drzwiach, Wi-Fi i zdalna obsługa przez aplikację? Pamiętaj, że takie bajery zwiększają cenę sprzętu… a niektóre także awaryjność. Wybór należy do Ciebie.

  Pozostałe istotne cechy lodówek

  To ciekawa część tego poradnika zakupowego. Dlaczego? Ponieważ przedstawię Ci pewne cechy, które mogą, ale zupełnie nie muszą Ci się przydać.

  Dobrze jednak to wiedzieć, bo najprawdopodobniej od razu zdecydujesz, za co warto dopłacić, a za co nie. Niektóre aspekty to przecież sprawa indywidualna. Oczywiście dorzucę tu swoje 3 grosze.

  • Zmiana kierunku otwierania drzwi – dopasowując nową lodówkę do kuchennej przestrzeni, wiele osób wymaga możliwości przełożenia drzwi. Dzięki temu znika ograniczenie, które mogłoby skreślić z zakupowej listy model pasujący Ci pod innymi względami.
  • Podświetlany uchwyt – owszem, robi wrażenie. Świetnie zgrywa się i z czarnymi, i ze srebrnymi lodówkami. Sęk w tym, że nie ma żadnego wpływu na skuteczność chłodzenia, głośność itp. Stanowi jedynie wizualny dodatek.
  • Zewnętrzny panel sterowania – czy często zmieniasz temperaturę w chłodziarce lub zamrażalniku? Obstawiam, że raczej nie i wewnętrzne elementy sterujące w zupełności Ci wystarczą. Siłą rzeczy zewnętrzny panel z wyświetlaczem i tak pojawia się w wielu nowoczesnych lodówkach. Tak naprawdę dla wielu osób ma inne znaczenie: urozmaica design lodówki.
  • Powłoka antybakteryjna lub aktywny generator jonów – tego typu rozwiązania walczą z powstawaniem pleśni i chronią wnętrze lodówki przed bakteriami. W teorii. W praktyce trudno ocenić ich przydatność.

  Kolorystyka i stylistyka lodówki

  Jeszcze bardziej indywidualna sprawa od poprzedniej części poradnika.

  Nie wiem, czy preferujesz czarne szkło, czarny mat, inox, grafitową stal, a może klasyczną biel bądź styl retro. Tutaj musisz samodzielnie zdecydować, co Ci się podoba i pasuje do Twojej kuchni.

  Pamiętaj jednak, że design retro bądź czarne szkło zazwyczaj znacznie podnoszą cenę lodówki.

  Podsumowanie

  Wybierając lodówkę, dopasuj jej rodzaj i pojemność pod liczbę domowników, miejsce ulokowania i budżet. Kup dobrze wykonany model z wysoką skutecznością chłodzenia i mrożenia. Postaw na niską głośność pracy. Dopasuj też energooszczędność, elementy wewnętrze, funkcje i stylistykę.

  Pamiętając o najważniejszych cechach lodówek, dobrze zainwestujesz swoje pieniądze w sprzęt, który będzie Ci służył wiele lat.

  Oceń publikację
  [Głosy: 12 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments