Wybór lodówki jest prosty… o ile wiesz, na co zwrócić uwagę. Jeżeli tak, to kupisz sprzęt na wiele lat. Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj mój dokładny poradnik zakupowy. Pomoże ci ustalić to, jaką lodówkę wybrać.

Wybór lodówki jest prosty… o ile wiesz, na co zwrócić uwagę. Jeżeli tak, to kupisz sprzęt na wiele lat. Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj mój dokładny poradnik zakupowy. Pomoże ci ustalić to, jaką lodówkę wybrać.
Spis treści:
Po przeczytaniu poniższych porad zakupowych, jaką lodówkę kupić, zobacz od razu moje niezależne i aktualizowane klasyfikacje z tej kategorii:
Pod uwagę weź 3 rzeczy: budżet, dostępne miejsce, ilość domowników.
Im większy rodzaj lodówki, tym więcej miejsca na żywność. Zwiększa się jednak zarówno cena sprzętu, jak i przestrzeń, którą zajmuje. Dlatego tak przydatny jest przegląd wymiarów lodówek.
Zasada co do pojemności jest prosta: 130 l podstawy + 30 l na każdego domownika. Osobiście do końcowego wyniku dodaję jeszcze ok. 20 l, aby mieć pewność, że nie braknie mi miejsca na artykuły spożywcze.
Oczywiście dużo zależy od specyfiki przechowywanych produktów. Wiele osób trzyma w lodówce sporo butelek czy wielkie garnki z pożywieniem, więc różnie bywa.
Ogólnie biorąc, rodzinom 2w1 zazwyczaj wystarcza standardowa lodówka, choć dobrą opcją jest też model o szerokości 70 cm. Pamiętaj przy okazji, że urządzenia do zabudowy w podobnych wymiarach prawie zawsze mają mniejszą pojemność. Taka cena za idealne wpasowanie do kuchennej aranżacji.
Pojedynki rodzajów lodówek:
Kupujesz lodówkę po to, aby dobrze utrzymywała świeżość i szybko niwelowała straty zimna oraz skoki temperatury w chłodziarce i zamrażalniku.
Na co zwrócić tu uwagę, aby rzeczywiście tak było?
Jak najniższa, najlepiej poniżej 40 dB.
Jeżeli masz otwartą kuchnię lub mniejsze mieszkanie, to jest to tym bardziej dla Ciebie ważne. Obstawiam, że nie chcesz, aby lodówka drażniła Cię swoją pracą, prawda?
Osobiście wybieram lodówki poniżej 40 dB (niektóre modele osiągają nawet 35 dB) i dobrze na tym wychodzę.
Dawniej każdy chciał kupić lodówkę A+++, lecz klasy energetyczne zmieniły się w tej kategorii. Zresztą… one i tak nie są najważniejsze!
Lepiej zwrócić uwagę na roczne zużycie prądu, a następnie przeliczyć je na złotówki.
To bardzo proste: znajdź w internecie ten parametr (jest zresztą na etykiecie energetycznej) i pomnóż wartość podawaną kWh przez swoją stawkę za prąd (czyli teraz zapewne ok. 0,6 – 0,7 zł). Szybko dowiesz się, jak nowa lodówka wpłynie na rachunki. Bardziej szczegółowo opisałem to, analizując, ile prądu zużywa lodówka.
Pamiętaj, że dużo zależy od jej pojemności, a nie tylko samej klasy. Siłą rzeczy wielka lodówka będzie w tej samej klasie pobierać więcej energii niż np. 2 razy mniej pojemna.
W przypadku standardowych modeli wolnostojących korzystną wartością jest np. 180 kWh lub mniej. To jakieś 108 zł rocznie na utrzymanie lodówki.
Nie zawsze opłaca się dokładać budżet do ekstremalnie energooszczędnego modelu, bo ta różnica może się zwrócić np. za 10 – 15 lat. Zawsze sprawdzaj i przeliczaj zużycie prądu, aby dokonać rozsądnego wyboru.
Tak!
Pełny No Frost obejmuje i chłodziarkę, i zamrażalnik. Dzięki niemu nie tracisz czasu, sił i nerwów na ręczne rozmrażanie. Szron nie pojawia się wewnątrz; No Frost wymienia i osusza powietrze, utrzymując odpowiednią wilgotność.
Wpływa korzystnie także na świeżość jedzenia, choć musisz je trzymać w opakowaniach (ryzyko wysuszenia produktów spożywczych, chyba że skorzystasz ze specjalnych szuflad, o czym za chwilę wspomnę).
Jeżeli jednak systemowi No Frost towarzyszą dwa niezależne obiegi powietrza, wilgotność staje się korzystniejsza. Wielu producentów stosuje to rozwiązanie, aby żywność nie wysychała. Przykład stanowi np. technologia NeoFrost marki Beko.
W dużej mierze zależy od rodzaju, bo szersze modele mają różne bajery, np.: kostkarkę, dystrybutor wody, podwójne okno, minibarek.
Cóż Ci jednak z tego, jeśli nie zwrócisz uwagi na praktyczne rozwiązania pod przechowywanie żywności?
Poznaj je, aby rozsądnie wybrać lodówkę:
Kolejna cecha godna uwagi przy rozważaniu, jaką lodówkę kupić.
Funkcje, tak jak elementy wyposażenia, powinny być praktyczne.
Zobacz, co najbardziej Ci się przyda:
Oczywiście nowoczesne lodówki oferują masę funkcji. Ale czy przyda Ci się np. wyświetlacz multimedialny na drzwiach, Wi-Fi i zdalna obsługa przez aplikację? Pamiętaj, że takie bajery zwiększają cenę sprzętu… a niektóre także awaryjność. Wybór należy do Ciebie.
To ciekawa część tego poradnika zakupowego. Dlaczego? Ponieważ przedstawię Ci pewne cechy, które mogą, ale zupełnie nie muszą Ci się przydać.
Dobrze jednak to wiedzieć, bo najprawdopodobniej od razu zdecydujesz, za co warto dopłacić, a za co nie. Niektóre aspekty to przecież sprawa indywidualna. Oczywiście dorzucę tu swoje 3 grosze.
Jeszcze bardziej indywidualna sprawa od poprzedniej części poradnika.
Nie wiem, czy preferujesz czarne szkło, czarny mat, inox, grafitową stal, a może klasyczną biel bądź styl retro. Tutaj musisz samodzielnie zdecydować, co Ci się podoba i pasuje do Twojej kuchni.
Pamiętaj jednak, że design retro bądź czarne szkło zazwyczaj znacznie podnoszą cenę lodówki.
Wybierając lodówkę, dopasuj jej rodzaj i pojemność pod liczbę domowników, miejsce ulokowania i budżet. Kup dobrze wykonany model z wysoką skutecznością chłodzenia i mrożenia. Postaw na niską głośność pracy. Dopasuj też energooszczędność, elementy wewnętrze, funkcje i stylistykę.
Pamiętając o najważniejszych cechach lodówek, dobrze zainwestujesz swoje pieniądze w sprzęt, który będzie Ci służył wiele lat.
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.