W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Odkurzacz pionowy czy tradycyjny?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  6

Odkurzacz klasyczny z workami czy pionowy i najlepiej bezprzewodowy? Który w Twoim przypadku będzie lepszy? W poniższym poradniku dokładnie to omówię, dzięki czemu podejmiesz rozsądną i trafną decyzję! Sam zresztą stałem kiedyś przed tym wyborem, więc mam dla Ciebie sporo unikalnych wniosków.

Odkurzaczy pionowy czy tradycyjny, który lepiej wybrać

Spis treści:

  Pojedynek odkurzacza pionowego z tradycyjnym nie jest wcale łatwy do rozstrzygnięcia. Oba urządzenia mają to samo zadanie, czyli efektywne odkurzanie dywanów i podłóg twardych.

  Sęk w tym, że są zupełnie inaczej skonstruowane. Działają na innej zasadzie, przez co i jedne, i drugie mają inny zestaw zalet… oraz wad.

  W tym poradniku omówię wszystko, o czym musisz wiedzieć przed wyborem.

  Dodam, że analizę oparłem na własnych testach i doświadczeniach. No i nie mam żadnego interesu, aby na siłę promować któryś z rodzajów.

  Odkurzacz pionowy czy tradycyjny – który niesie więcej korzyści?

  Na początku zwięzłe przedstawienie korzyści oraz mankamentów obu typów sprzętu do odkurzania. Poniższa grafika prędko pokaże Ci kluczowe przewagi w pojedynku odkurzacz pionowy czy klasyczny.

  Odkurzacz pionowy czy odkurzacz tradycyjny - Zalety - Infografika

  Mocne strony odkurzacza pionowego

  • Jest lekki i poręczny, gwarantuje przyjemniejsze odkurzanie. Wiadomo, to zawsze trochę subiektywne. Niemniej w mojej opinii lepiej posługiwać się zgrabnym modelem pionowym niż ciągnąć za sobą klockowaty odkurzacz workowy.
  • Idąc dalej za powyższą cechą, mniej się schylasz. Odkurzacze pionowe bardziej promują wyprostowaną pozycję zbierania zabrudzeń z posadzki. Mało tego, niektóre modele mają zginaną rurę! Wtedy jeszcze łatwiej odkurzysz pod wieloma meblami czy w innych, trudno dostępnych miejscach.
  • Śmiem twierdzić, że mocniejsze odkurzacze pionowe są lepsze do zbierania zwierzęcej sierści. Dlaczego? Ponieważ mają elektroszczotki, a przynajmniej turboszczotki. Chodzi o kręcący się wałek z włosiem w głowicy. Skuteczniej penetruje dywany, zgarniając kudły zwierzaków. Ten dodatek rzadko się pojawia w klasycznych modelach. Przy okazji warto wiedzieć, co jest lepsze: turboszczotka czy elektroszczotka?
  • Zazwyczaj daje możliwość przekształcenia w mały odkurzacz ręczny, jest wtedy hybrydowym sprzętem 2w1. To zwiększa jego przydatność (np. podczas odkurzania regału, półek czy samochodu). Ważny plus przy rozważaniu, czy warto kupić odkurzacz pionowy.
  • Nie jest ograniczony długością przewodu, a więc jednocześnie rozmieszczeniem gniazdek. Bez problemu wyjdziesz z nim na balkon, taras czy do samochodu. W dodatku nie zaplątasz sprzętu lub siebie w kabel zasilający, bo go nie ma.
  • Zapełnienie jego pojemnika nie wpływa na siłę ssącą. Mimo to nie warto przekraczać wskaźnika typu 'max’ na zbiorniku. Bardziej grozi to jednak jakimś przegrzaniem niż spadkiem wydajności. Częściowe zapełnienie nie wywołuje z kolei żadnych negatywnych efektów… w porównaniu do worków zwykłego odkurzacza.
  • Często zachwyca funkcjonalnością. Coraz powszechniejsze stają się cyfrowe wyświetlacze, a przede wszystkim diody LED. Znakomicie rozświetlają posadzkę podczas odkurzania. Prędzej dojrzysz skupiska brudu. Niektóre modele analizują nawet wielkość zbieranych cząstek!
  • Nawiązując jeszcze do funkcji, na osobną przewagę zasługuje opcja mopowania (najczęściej z jednoczesnym odkurzaniem). Pojawia się coraz częściej, stanowiąc dużą przewagę w pojedynku odkurzacz pionowy czy klasyczny. Może nie zastąpi gruntownego mycia mopem z wiadrem, ale dobre i to. Łatwy sposób na odświeżenie lekko poplamionej podłogi. Dobry odkurzacz myjący to spory komfort.
  • Na papierze nie ma może znacznej różnicy w generowanym hałasie, ale dzięki innej konstrukcji jest on bardziej jednolity, stłumiony.
  • Na wyposażeniu często znajduje się uchwyt do przymocowania na ścianie. Dobry pomysł na wygodne przechowywanie odkurzacza. Również w innych miejscach stosunkowo łatwo go umieścić (np. w szafie, kącie itp.). To w końcu odkurzacze nazywane stojącymi, gdyż mają wysoką, ale wąską konstrukcję. Mnie to pasuje bardziej od szerszej i głębszej bryły odkurzaczy klasycznych.
  • Odkurzacze pionowe bardzo często są jednocześnie cyklonowe. Polega to na ruchu wirowym oddzielającym kurz i alergeny od wypuszczanego powietrza. Świetnie wspomaga system filtrów, oczyszczając powietrze.
  • Nie wydajesz kasy na worki. Oczywista przewaga.

  Słabe strony odkurzacza pionowego

  • Gorsza siła ssąca od tradycyjnych odkurzaczy. Przynajmniej na papierze, bo najlepsze odkurzacze bezprzewodowe mają wydajne elektroszczotki, o których już wspominałem przy mocnych stronach. Polepszają skuteczność odkurzania.
  • Tylko kosztowne modele dobrze radzą sobie na długowłosych dywanach i z sierścią zwierząt, mogąc dłużej odkurzać…
  • …a ceny potrafią zwalić z nóg. Jest zazwyczaj drogo, nawet bardzo drogo. Bezprzewodowe flagowce popularnych marek potrafią przekraczać 2500 lub 3500 zł! Potwierdza to analiza cen odkurzaczy pionowych. Nawet średni segment to zazwyczaj wydatek rzędu 1500 zł. Nie jest więc łatwo o dobry odkurzacz pionowy do 1000 zł.
  • Akumulator może kiedyś zakończyć swój żywot i nadawać się już tylko do wymiany (a nie zawsze jest to możliwe). W dodatku ogniwa odkurzaczy pionowych bez kabla to zawsze kilkaset złotych wydatku (zwykle od 400 zł w górę…).
  • Czas odkurzania ogranicza poziom naładowania akumulatora. W dodatku mało który model może odkurzać na większej wydajności np. przez 40 – 60 minut.
  • Opróżnianie pojemnika nie zawsze jest super higieniczne. W części modeli pokrywa zwalnia się na przycisk, ale może to nieco wzbić kurz w powietrze. Ja zawsze wsadzam zbiornik jak najgłębiej w worek na śmieci, aby zminimalizować ten efekt. Zwłaszcza że cierpię na alergię.
  • No i kolejny mniej higieniczny obowiązek. Chodzi o szczotkę głowicy. W większości wypadków nawija się na nią masa kudłów czy włosów. Wypada je ręcznie usunąć, pomagając sobie np. nożyczkami. Tylko nieliczne modele, np. Dyson V15, same ją czyszczą.
  • Na koniec coś, co może Cię zdziwić, rozśmieszyć lub… przerazić. Otóż pająki na ogół przeżywają wciągniecie modelem pionowym. Czy te cholery wytrzymują też podróż do worka klasycznego modelu? Pewnie tak! Niemniej w przezroczystym zbiorniku możesz je dostrzec, a to wywołuje czasem… pewien dyskomfort. Osobiście toleruję pająka tylko pod moim kapciem, więc ten niuans zawsze mnie wkurza.

  Mocne strony odkurzacza tradycyjnego

  • Jest zazwyczaj bardzo mocny. Dotyczy to także rankingu przewodowych odkurzaczy bezworkowych. Pamiętaj jednak, że moc znamionowa nie oznacza realnej mocy ssącej. Mimo to przewodowy sposób działania stanowi w tym aspekcie przewagę zwykłych modeli w pojedynku odkurzacz pionowy czy klasyczny.
  • Dobrze radzi sobie z dywanami długowłosymi.
  • Nieźle radzi sobie z sierścią zwierząt, niekoniecznie potrzebując do tego elektroszczotki.
  • Nieograniczony czas pracy (chyba że przez ryzyko przegrzania). To duży plus, gdy szukasz odkurzacza na większy metraż, np. do dużego domu czy jakiegoś lokalu usługowego. Nie przejmujesz się ładowaniem czy wymianą akumulatora.
  • To jedno z najtańszych (a przecież wciąż skutecznych) urządzeń odkurzających. Nawet najlepsze odkurzacze tradycyjne workowe bywają dużo tańsze niż te pionowe ze średniej półki.
  • Jest pojemny, bo nawet małe odkurzacze mają kilkulitrowe worki, czyli… kilka razy więcej od najpojemniejszych zbiorników modeli pionowych! Nie tracisz tyle czasu na opróżnianie sprzętu. Ważna cecha, gdy zwykle odkurzasz mocno zaśmiecone powierzchnie.

  Słabe strony odkurzacza tradycyjnego

  • Nie jest zbyt mobilny, ogranicza go długość kabla. W dodatku sama budowa (i obecność kabla, choć zwykle można go zwinąć) nie sprzyja łatwemu przenoszeniu.
  • Odkurzanie nim bywa męczące; chodzi zarówno o częste schylanie się, jak i konieczność przesuwania sprzętu, przepinania z gniazdek oraz przenoszenia do innych pomieszczeń. Mnie to zawsze bardzo irytowało.
  • Poziom zapełnienia worka negatywnie wpływa na siłę ssącą. Im więcej w nim śmieci, tym słabiej sprzęt może odkurzać. Dotyczy to zdecydowanej większości modeli klasycznych.
  • Tutaj znów sporo zależy od indywidualnej sytuacji, ale wypunktuję trudniejsze przechowywanie.
  • Kupowanie worków generuje dodatkowe wydatki. Owszem, niektóre rodzaje (materiałowe) można teoretycznie prać, ale czy chcesz to robić?
  • Ma większą tendencję do rysowania podłóg (np. przez kółka korpusu; są zwykle dość duże, a nie zawsze gumowane).

  Co z tego wszystkiego wynika? Przede wszystkim to, że… jednoznaczny werdykt tak naprawdę nie istnieje. Wszystko zależy od Twoich wymagań (rodzaj odkurzanych powierzchni, metraż, obecność sierści zwierzaków, preferencje dotyczące obsługi i przechowywania sprzętu).

  W dalszej części poradnika krok po kroku poruszę najważniejsze zagadnienia, aby na samym końcu zasugerować, kto jaki konkretny rodzaj sprzętu powinien kupić.

  Ranking odkurzaczy pionowych – zwycięzca

  Dyson V15 Detect Absolute

  Efektywność odkurzania

  Odkurzacz klasyczny w ogólnych rozrachunku tu wygrywa (choć nie we wszystkich aspektach).

  Jasne, znajdziesz pionowe modele o sporym potencjale (wysokie napięcie akumulatora, wydajny silnik cyfrowy, wysoka wartość ciśnienia roboczego i przepływu powietrza, elektroszczotka), ale sęk w tym, że dużo więcej zapłacisz za taki sprzęt.

  Zilan ZLN8471 na dywanie w pokoju

  Patrząc na klasyczne urządzenia, nawet tani odkurzacz do 200 zł potrafi być szalenie mocny. Taki tani sprzęt poradzi sobie z mocno zaśmieconym i długim dywanem. Zgarnie też sierść zwierząt.

  Owszem, temu samemu może sprostać odkurzacz stojący, ale znacznie kosztowniejszy.

  I nie jest to wina jakiejś nieporadności producentów. To po prostu efekt akumulatorowego zasilania. Akumulator nie ma szans z zasilaniem sieciowym, choć technologia wciąż idzie do przodu.

  W mojej ocenie jedynie zupełnie nowy typ ogniw diametralnie odmieni sytuację. Na razie ich jednak nie widać. Dlatego rozważając, co lepsze: odkurzacz pionowy czy tradycyjny, musisz pamiętać, że stała moc z gniazdka skutkuje lepszą wydajnością w lepszej cenie niż akumulator.

  Mówiąc o skuteczności odkurzania, nie mogę ominąć tego, co w obu przypadkach ją obniża. I tutaj minus dla workowych odkurzaczy tradycyjnych. Bo gdy ich worek jest w większości zapełniony, to siła ssąca wyraźnie spada.

  Odkurzacze pionowe nie mają takiego problemu… ale za to inny.

  Tak, znowu chodzi o akumulator.

  Nie wszystkie dość dobrze trzymają siłę ssącą. A dodatkowo im bliżej rozładowania, tym sprzęt może słabiej odkurzać. Dotyczy to głównie mniej jakościowych modeli, więc w razie chęci zakupu zobacz ranking odkurzaczy pionowych. Wymieniłem w nim urządzenia, których akumulatory są lepszej jakości.

  Dibea V008 Pro odkurzanie pierwszego dywanu

  Wygoda odkurzania

  Ogromny plus dla odkurzacza pionowego. Sam się o tym nieraz przekonywałem, zupełnie nie chcąc wracać do odkurzacza klasycznego.

  Dlaczego?

  Bo manewrowanie lekkim i zwrotnym odkurzaczem stojącym nie jest tak męczące.

  Nie musisz się przy tym nadmiernie schylać, a głowica gładko sunie po dywanach i twardych podłogach, reagując na subtelne ruchy Twojego nadgarstka.

  Philips XC8349/01 diody LED rozświetlające podłoże 3

  Dyson V15 Detect Absolute Extra podczas odkurzania dywanu 4

  Niewielka waga i specyficzna konstrukcja wpływają też na komfortowe przenoszenie sprzętu.

  Dyson V15 Detect Absolute Extra i obok kot perski

  A to nie wszystko! Nie ogranicza Cię przecież kabel. Nie przejmujesz się podłączeniem sprzętu do gniazdka elektrycznego… ale za to stanem jego akumulatora. To jednak dobra cena za taki komfort.

  Pod ten punkt podciągnę generowany hałas. Uśredniając, poziom jest dość podobny, choć wśród najcichszych odkurzaczy więcej jest tych tradycyjnych.

  A czy odkurzacz standardowy łapie tu jakikolwiek plus w stosunku do pionowego? Tak, jeden zauważyłem. Chodzi o pojemność worka. Jest średnio 4 – 5 razy większa niż pojemnika. Nie trzeba się tak często przejmować, że nadszedł czas wymiany/opróżnienia.

  otwarty Zilan ZLN8471 widok na zamontowany worek materiałowy

  Z drugiej strony jest to mniej ekonomiczne, bo generuje dodatkowy wydatek (choć nie zawsze, gdyż Zilan ZLN8471, którego testowałem, miał na wyposażeniu materiałowy worek zdatny do prania).

  Podsumowując tę część, nie mam żadnych wątpliwości – odkurzaczem pionowym odkurza się o niebo przyjemniej niż standardowym!

  Kojarzysz odkurzacze Numatic z buźkami? Kupuj je taniej z kodami rabatowymi!

  Funkcjonalność

  Wygrywa odkurzacz pionowy. Największym atutem w tej części pojedynku jest jego hybrydowa konstrukcja 2w1.

  Dyson V15 Detect Absolute Extra odkurzanie fotela samochodowego

  W bardzo łatwy sposób przekształcisz go w niewielki, ale skuteczny odkurzacz ręczny. Łatwo odkurzysz samochód, klawiaturę czy jakiś mebel lub jego tapicerkę.

  Dibea V088 pro odkurzanie krzesła

  Dyson V15 Detect Absolute Extra odkurzanie kratki wentylacyjnej dodatkową końcówką

  Kolejnym plusem tego typu odkurzaczy jest podświetlenie LED na głowicy. Często się pojawia i pomaga zauważyć skupiska kurzu oraz drobnych śmieci.

  Philips XC8349/01 diody LED rozświetlające podłoże

  Dyson V15 Detect Absolute Extra laser podświetlający posadzkę 2

  Za odkurzaczami pionowymi przemawia lepsze wyposażenie, co wpływa na zastosowanie.

  Zobacz kilka przykładów:

  Dyson V15 Detect Absolute Extra całe wyposażenie 2

  Philips XC8349/01 całe wyposażenie

  Tefal X-Force Flex 11.60 Aqua TY9890 całe wyposażenie odkurzacza pionowego

  O ile szczelinówka oraz miniszczotka do tapicerki nie są jakąś przewagą, tak pojawiają się też inne elementy. Chodzi np. o miniszczotkę z włosiem, wysięgnik, a także uchwyt, który pozwala zamocować odkurzacz na ścianie.

  Znam nawet odkurzacze ze zginaną rurą. Jeszcze mniej się schylasz.

  Tefal TY9890 zginana rura flex

  No i nie zapominajmy o mopowaniu! Znajdziesz przecież odkurzacze pionowe z funkcją mycia. Stanowi to plus dla stojących modeli w pojedynku odkurzacz pionowy czy klasyczny. Za jednym razem odkurzysz i przetrzesz na mokro swoje podłogi.

  Tefal TY9890 mopuje taras

  Philips XC8349/01 podczas testu mopowania płytek w kuchni

  Czym odpowiadają odkurzacze klasyczne w pojedynku na funkcje i dodatkowe udogodnienia?

  Przede wszystkim lepszymi opcjami regulacji. Dotyczy to mocy, bo gdy jej zakres jest szeroki, a na korpusie znajduje się pokrętło lub suwak, bardzo dokładnie dopasujesz siłę ssącą do wymagań. Oprócz tego mowa o regulowanej teleskopowej rurze. Dostosujesz sprzęt do swojego wzrostu.

  Ogólnie biorąc, pod względem funkcjonalności najatrakcyjniej wypada hybrydowa konstrukcja modeli stojących. W jednym urządzeniu masz praktycznie dwa różne odkurzacze (a czasem jeszcze mopa).

  Koszt zakupu i eksploatacji

  Zacznijmy od kosztów eksploatacji. Odkurzacze tradycyjne najczęściej obsługują papierowe worki. Mowa więc o jednorazowym użytku.

  Gdzie kupić worki do odkurzacza? Przegląd sklepów

  Wspominałem jednak wcześniej, że znajdą się także worki wielokrotnego użytku, które można nawet prać (choć ja bym tego nigdy nie zrobił, czy to ręcznie, czy w pralce).

  Co do odkurzacza pionowego, wydaje się, że nie generuje dodatkowych kosztów. Jedyną opcją jest padnięty akumulator. Nie powinno się to stać zbyt szybko (o ile kupisz solidny sprzęt), ale jak już się wydarzy, to będzie kosztować kilkaset złotych.

  Dyson V15 Detect Absolute Extra 2 akumulatory z zestawu

  Przechodząc do cen samych urządzeń, odkurzacze pionowe są niestety drogie. Znacząco przewyższają pod tym względem odkurzacze tradycyjne. Wszystko jednak zależy od tego, jak bardzo zależy Ci na ich unikalnych zaletach.

  Nadszedł więc odpowiedni czas na ostateczny werdykt i podsumowanie tej walki urządzeń odkurzających.

  Odkurzacz pionowy czy tradycyjny – ostateczny werdykt

  Zdecydowanie częściej używam odkurzacza pionowego i jego uznaję za lepszy sprzęt. Nie przejmuję się długością kabla, ciągnięciem za sobą sprzętu czy rozmieszczeniem gniazdek. Do wyboru mam przy okazji wiele różnych końcówek i funkcji, w tym tryb ręczny czy mopowanie. To duże przewagi nad odkurzaczem tradycyjnym.

  W ramach podsumowania wymieniłem sytuacje, w których wybór jednego bądź drugiego sprzętu jest korzystniejszy.

  Wybierz odkurzacz pionowy, jeżeli:

  • W zdecydowanej większości masz do odkurzania podłogi twarde, czyli parkiet, panele, płytki czy kafelki.
  • Zależy Ci na jak najmniejszym obciążaniu kręgosłupa i stosunkowo wygodnym odkurzaniu.
  • Bardzo podoba Ci się wizja zakupu 2w1 w postaci przekształcenia sprzętu w odkurzacz ręczny. A nawet 3w1, gdy sprzęt oferuje mopowanie.
  • Nie zamierzasz się przejmować plątającym kablem ani rozmieszczeniem gniazdek elektrycznych.
  • Łatwiej będzie Ci schować odkurzacz pionowy w dedykowanym uchwycie, w szafie czy w kącie.

  Dyson V15 Detect Absolute Extra podczas odkurzania dywanu

  Wybierz odkurzacz tradycyjny, jeżeli:

  • Największym priorytetem jest dla Ciebie siła ssąca w stosunku do wydanej kwoty; odkurzasz zazwyczaj grube lub długowłose dywany, sierść zwierząt, a nie chcesz wydawać fortuny na odkurzacz pionowy z wyższej ligi.
  • Nie podoba Ci się konieczność tak częstego opróżniania pojemnika na śmieci.
  • Nie zamierzasz przejmować się ładowaniem akumulatora lub jego wymianą po dłuższym okresie eksploatacji.

  Zilan ZLN8471 stoi obok odkurzacza electrolux

  A co z przewodowymi odkurzaczami pionowymi?

  Do tej pory mówiąc o odkurzaczach pionowych, prawie cały czas chodziło mi o akumulatorowe modele. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że są na rynku również modele zasilane sieciowo.

  Sęk w tym, że nie ma ich tak wiele, a do tego są dużo mniej popularne. I ma to swoje powody.

  Taki sprzęt traci nie tylko mobilność, ale i sporo z wygody użytkowania. Dlaczego? Przez masywniejszą konstrukcję. Z drugiej strony, oferuje wyższą moc, lecz często nie tak wysoką jak odkurzacze tradycyjne.

  Sytuacja wygląda tak, że odkurzacze pionowe, ale przewodowe miały niejako łączyć zalety obu typów, które pojedynkują się w tym poradniku. Niestety, często jest tak, że wyraźniej łączą w sobie ich mankamenty.

  W mojej ocenie lepiej więc zastanowić się nad wyborem akumulatorowego odkurzacza pionowego lub sprzętu tradycyjnego. Dlatego też na tym temacie skupiłem się w moim artykule.

  W przypadku dodatkowych pytań gorąco zachęcam do skorzystania z sekcji komentarzy. Postaram się szybko pomóc 😉

  Zobacz też inny pojedynek:

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 4.6]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  6 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Halina
  2 lat temu

  Witam, dziękuję bardzo za rzetelne porady. Miałam dylemat który odkurzacz kupić. Teraz już wiem że pionowy bezprzewodowy spełni moje oczekiwania. Pozdrawiam serdecznie

  Martyna
  2 lat temu

  Witam, świetne podsumowanie! Bardzo dziękuje! Przy odkurzaczach pionowych jaki jest średni koszt nowego akumulatora/baterii i jak często trzeba wymieniać?

  Sebastian
  3 lat temu

  pisze Pan, że dla zbierania sierści lepszy jest odkurzacz tradycyjny; tylko czy dotyczy to wszystkich podłoży czy tylko dywanów? do paneli, płytek, kafli poleca Pan odkurzacz pionowy….Dla mnie najważniejsze jest zebranie brudu i SIERŚCI właśnie z paneli i kafli (gres szkliwiony). Zatem który wybrać? Pozdrawiam