Odkurzacz pionowy czy tradycyjny?

Odkurzaczy pionowy czy tradycyjny, który lepiej wybrać

Spis treści:

  Odkurzacz klasyczny z workami czy pionowy i najlepiej bezprzewodowy? Który w Twoim przypadku będzie lepszy? W poniższym poradniku dokładnie to omówię, dzięki czemu podejmiesz rozsądną i trafną decyzję! 

  Pojedynek odkurzacza pionowego z tradycyjnym nie jest wcale łatwy do rozstrzygnięcia. Oba urządzenia mają to samo zadanie, czyli efektywne odkurzanie dywanów i podłóg twardych.

  Sęk w tym, że są zupełnie inaczej skonstruowane. Działają na innej zasadzie, przez co i jedne, i drugie mają inny zestaw zalet… oraz wad.

  W tym poradniku omówię wszystko, o czym trzeba pamiętać. Będzie zarówno skrócona wersja, jak i obszerniejsze wytłumaczenie. Dodam, że analizę oparłem na własnych testach i doświadczeniach. No i nie mam żadnego interesu, aby na siłę promować któryś z rodzajów.

  Odkurzacz pionowy czy tradycyjny – który niesie więcej korzyści?

  Na początku zwięzłe przedstawienie korzyści oraz mankamentów obu typów sprzętu do odkurzania.

  Mocne strony odkurzacza pionowego

  • Jest bardzo lekki i poręczny, gwarantuje przyjemniejsze odkurzanie.
  • Zazwyczaj daje możliwość przekształcenia w mały odkurzacz ręczny, jest wtedy hybrydowym sprzętem 2w1.
  • Nie jest ograniczony długością przewodu, a więc jednocześnie rozmieszczeniem gniazdek. Bez problemu wyjdziesz z nim na balkon, taras czy do samochodu.
  • Zapełnienie jego pojemnika nie wpływa na siłę ssącą.
  • Na papierze nie ma może znacznej różnicy w generowanym hałasie, ale dzięki innej konstrukcji jest on bardziej jednolity, stłumiony.
  • Na wyposażeniu często znajduje się uchwyt do przymocowania na ścianie. Dobry pomysł na wygodne przechowywanie odkurzacza. Również w innych miejscach stosunkowo łatwo go umieścić (np. w szafie).

  Słabe strony odkurzacza pionowego

  • Zdecydowanie gorsza siła ssąca od tradycyjnych odkurzaczy.
  • Tylko bardzo drogie modele dobrze radzą sobie na długowłosych dywanach i z sierścią zwierząt.
  • Ceny potrafią zwalić z nóg. Jest zazwyczaj drogo.
  • Akumulator może kiedyś zakończyć swój żywot i nadawać się już tylko do wymiany (a nie zawsze jest to możliwe).
  • Czas odkurzania ogranicza poziom naładowania akumulatora.

  Mocne strony odkurzacza tradycyjnego

  • Jest zazwyczaj bardzo mocny.
  • Dobrze radzi sobie z dywanami długowłosymi.
  • Dobrze radzi sobie z sierścią zwierząt.
  • To jedno z najtańszych urządzeń odkurzających. Szczególnie gdy chodzi o sprzęt na worki, o czym wspominałem w pojedynku odkurzacz workowy czy bezworkowy.
  • Jest pojemny, bo nawet małe odkurzacze mają kilkulitrowe worki.

  Słabe strony odkurzacza tradycyjnego

  • Nie jest zbyt mobilny, ogranicza go długość kabla.
  • Odkurzanie nim bywa męczące; chodzi zarówno o częste schylanie się, jak i konieczność przesuwania sprzętu, przepinania z gniazdek oraz przenoszenia do innych pomieszczeń.
  • Poziom zapełnienia worka negatywnie wpływa na siłę ssącą. Jest to jeden z powodów, przez który wiele osób zastanawia się, dlaczego odkurzacz słabo ciągnie.
  • Kupowanie worków generuje dodatkowe wydatki.
  • Ma większą tendencję do rysowania podłóg (np. przez kółka korpusu).

  Co z tego wszystkiego wynika? Przede wszystkim to, że… jednoznaczny werdykt tak naprawdę nie istnieje. Wszystko zależy od Twoich wymagań (rodzaj odkurzanych powierzchni, metraż, obecność sierści zwierzaków, preferencje dotyczące obsługi i przechowywania sprzętu).

  W dalszej części poradnika krok po kroku poruszę najważniejsze zagadnienia, aby na samym końcu zasugerować, kto jaki konkretny rodzaj sprzętu powinien kupić.

  Odkurzacz pionowy czy tradycyjny – efektywność odkurzania

  Odkurzacz klasyczny tu wygrywa i nie ma z tym dyskusji. Owszem, znajdziesz pionowe modele o sporym potencjale (wysokie napięcie akumulatora, wydajny silnik cyfrowy, wysoka wartość ciśnienia roboczego i przepływu powietrza, elektroszczotka), ale ile za taki sprzęt zapłacisz? Kilka tysięcy złotych?

  Zilan ZLN8471 na dywanie w pokoju

  Patrząc na klasyczne urządzenia, nawet odkurzacz do 200 zł potrafi być szalenie mocny. Taki tani sprzęt poradzi sobie z mocno zaśmieconym i długim dywanem. Ogarnie też sierść zwierząt. Temu samemu może sprostać wyłącznie kosztowny odkurzacz stojący (a i nie każdy).

  I nie jest to wina jakiejś nieporadności producentów. To po prostu efekt akumulatorowego zasilania. Akumulator nie ma szans z zasilaniem sieciowym, choć technologia wciąż idzie do przodu. W mojej ocenie jedynie zupełnie nowy typ ogniw diametralnie odmieni sytuację. Na razie ich jednak nie widać.

  Mówiąc o skuteczności odkurzania, nie mogę ominąć tego, co w obu przypadkach ją obniża. I tutaj minus dla workowych odkurzaczy tradycyjnych. Bo gdy ich worek jest w większości zapełniony, to siła ssąca wyraźnie spada.

  Odkurzacze pionowe nie mają takiego problemu… ale za to inny. Tak, znowu chodzi o akumulator. Nie wszystkie dość dobrze trzymają siłę ssącą. A dodatkowo im bliżej rozładowania, tym sprzęt może słabiej odkurzać. Dotyczy to głównie słabych modeli, więc w razie chęci zakup zobacz ranking odkurzaczy pionowych. Wymieniłem w nim urządzenia, których akumulatory są lepszej jakości.

  Dibea V008 Pro odkurzanie pierwszego dywanu

  Odkurzacz pionowy czy tradycyjny – wygoda odkurzania

  Ogromny plus dla odkurzacza pionowego. Sam się o tym nieraz przekonywałem, zupełnie nie chcąc wracać od odkurzacza klasycznego.

  Dlaczego? Bo manewrowanie lekkim i zwrotnym odkurzaczem stojącym nie jest tak męczące. Nie musisz się przy tym nadmiernie schylać, a głowica gładko sunie po dywanach i twardych podłogach, reagując na subtelne ruchy Twojego nadgarstka.

  Dibea V008 Pro odkurzanie pierwszego dywanu5

  Niewielka waga i specyficzna konstrukcja wpływają też na komfortowe przenoszenie sprzętu.

  A to nie wszystko! Nie ogranicza Cię przecież kabel. Nie przejmujesz się podłączeniem sprzętu do gniazdka elektrycznego… ale za to stanem jego akumulatora. To jednak dobra cena za taki komfort.

  Pod ten punkt podciągnę generowany hałas. Uśredniając, jego wartość jest niższa w przypadku sprzętu pionowego. Wiele moich testów, w tym ten dotyczący modeli Dibea F20 Max, V008 Pro i D18, pokazało mi, że hałas jest także lepiej stłumiony. Nie działa tak na nerwy, choć to też zależne od konkretnego modelu i jego siły ssącej.

  A czy odkurzacz standardowy łapie tu jakikolwiek plus w stosunku do pionowego? Tak, jeden zauważyłem. Chodzi o pojemność worka. Jest średnio 4-5 razy większa niż pojemnika. Nie trzeba się tak często przejmować, że nadszedł czas wymiany/opróżnienia.

  otwarty Zilan ZLN8471 widok na zamontowany worek materiałowy

  Z drugiej strony jest to mniej ekonomiczne, bo generuje dodatkowy wydatek (choć nie zawsze, gdyż Zilan ZLN8471, którego testowałem, miał na wyposażeniu materiałowy worek zdatny do prania).

  Podsumowując tę część, nie mam żadnych wątpliwości – odkurzaczem pionowym odkurza się o niebo przyjemniej niż standardowym!

  Odkurzacz pionowy czy tradycyjny – funkcjonalność

  Wygrywa odkurzacz pionowy, choć nie aż tak zdecydowanie co w poprzednim punkcie. Największym atutem w tej części pojedynku jest jego hybrydowa konstrukcja 2w1.

  W bardzo łatwy sposób przekształcisz go w niewielki, ale skuteczny odkurzacz ręczny. Łatwo odkurzysz samochód, klawiaturę czy jakiś mebel lub jego tapicerkę.

  Dibea V088 pro odkurzanie krzesła

  Kolejnym plusem tego typu odkurzaczy jest podświetlenie LED na głowicy. Często się pojawia i naprawdę pomaga zauważyć skupiska kurzu oraz drobnych śmieci.

  Dibea F20 MAX świecące diody LED 3

  Za odkurzaczami pionowymi czasem przemawia nieco lepsze wyposażenie, co wpływa na zastosowanie. O ile szczelinówka oraz miniszczotka do tapicerki nie są jakąś przewagą, tak pojawiają się też inne elementy. Chodzi np. o miniszczotkę z włosiem, wysięgnik, a także uchwyt, który pozwala zamocować odkurzacz na ścianie.

  Czym odpowiadają odkurzacze klasyczne w pojedynku na funkcje i dodatkowe udogodnienia? Przede wszystkim lepszymi opcjami regulacji. Dotyczy to mocy, bo gdy jej zakres jest szeroki, a na korpusie znajduje się pokrętło lub suwak, bardzo dokładniej dopasujesz siłę ssącą do wymagań. Oprócz tego mowa o regulowanej teleskopowej rurze.

  Ogólnie biorąc, pod względem funkcjonalności najatrakcyjniej wypada hybrydowa konstrukcja modeli stojących. W jednym urządzeniu masz praktycznie dwa różne odkurzacze.

  Odkurzacz pionowy czy tradycyjny – koszt zakupu i eksploatacji

  Zacznijmy od kosztów eksploatacji. Odkurzacze tradycyjne najczęściej obsługują papierowe worki. Mowa więc o jednorazowym użytku. Wspominałem jednak wcześniej, że znajdą się także worki wielokrotnego użytku, które można nawet prać.

  Co do odkurzacza pionowego, wydaje się, że nie generuje dodatkowych kosztów. Jedyną opcją jest padnięty akumulator. Nie powinno się to stać zbyt szybko (o ile kupisz solidny sprzęt), ale jak już się wydarzy, to będzie kosztować nawet kilkaset złotych.

  Dibea F20 Max wyposażenie

  Przechodząc do cen samych urządzeń, odkurzacze pionowe są niestety drogie. Znacząco przewyższają pod tym względem odkurzacze tradycyjne. Wszystko jednak zależy od tego, jak bardzo zależy Ci na ich unikalnych zaletach.

  Nadszedł więc odpowiedni czas na ostateczny werdykt i podsumowanie tej walki urządzeń odkurzających.

  Odkurzacz pionowy czy tradycyjny – ostateczny werdykt

  Będę całkowicie szczery. W mojej ocenie najlepiej kupić… oba urządzenia! Ja tak zrobiłem i o nic się nie martwię. Zdecydowanie częściej używam odkurzacza pionowego, ale czasem odkurzam też tym klasycznym. Dotyczy to sytuacji, w których dana powierzchnia jest ekstremalnie zabrudzona.

  Jeżeli nie masz miejsca na przechowywanie 2 takich sprzętów, to bez obaw – za chwilę postaram się wskazać konkretne sytuacje, w których warto wybrać pionowy lub tradycyjny sprzęt.

  Wybierz odkurzacz pionowy, jeżeli:

  • W zdecydowanej większości masz do odkurzania podłogi twarde, czyli parkiet, panele, płytki czy kafelki.
  • Twoje dywany nie mają grubego runa i nie są też długowłose. Ewentualnie jest ich mało i mają niewielką powierzchnię.
  • Zależy Ci na jak najmniejszym obciążaniu kręgosłupa i stosunkowo wygodnym odkurzaniu.
  • Bardzo podoba Ci się wizja zakupu 2w1 w postaci przekształcenia sprzętu w odkurzacz ręczny.
  • Nie zamierzasz się przejmować plątającym kablem ani rozmieszczeniem gniazdek elektrycznych.
  • Łatwiej będzie Ci schować odkurzacz pionowy w dedykowanym uchwycie lub w szafie.

  Dibea F20 MAX świecące diody na przyciskiem regulacji

  Wybierz odkurzacz tradycyjny, jeżeli:

  • Największym priorytetem jest dla Ciebie siła ssąca; odkurzasz zazwyczaj grube lub długowłose dywany, sierść zwierząt, a nie chcesz wydawać fortuny na odkurzacz pionowy z wyższej ligi.
  • Szukasz jak najlepszego stosunku ceny do mocy oraz siły ssącej.
  • Nie podoba Ci się konieczność tak częstego opróżniania pojemnika na śmieci.
  • Nie zamierzasz przejmować się ładowaniem akumulatora lub jego wymianą po dłuższym okresie eksploatacji.

  Zilan ZLN8471 stoi obok odkurzacza electrolux

  A co z przewodowymi odkurzaczami pionowymi?

  Do tej pory mówiąc o odkurzaczach pionowych, cały czas chodziło mi o akumulatorowe modele. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że są na rynku również modele zasilane sieciowo.

  Sęk w tym, że nie ma ich tak wiele, a do tego są dużo mniej popularne. I ma to swoje powody.

  Taki sprzęt traci nie tylko mobilność, ale i sporo z wygody użytkowania. Dlaczego? Przez masywniejszą konstrukcję. Z drugiej strony oferuje wyższą moc, lecz często nie tak wysoką jak odkurzacze tradycyjne.

  Sytuacja wygląda tak, że odkurzacze pionowe, ale przewodowe miały niejako łączyć zalety obu typów, które pojedynkują się w tym poradniku. Niestety, bardziej jest tak, że dużo wyraźniej łączą w sobie ich mankamenty.

  W mojej ocenie lepiej więc zastanawiać się nad wyborem akumulatorowego odkurzacza pionowego lub sprzętu tradycyjnego. Dlatego też na tym temacie skupiłem się w moim artykule.

  W przypadku dodatkowych pytań gorąco zachęcam do skorzystania z sekcji komentarzy. Postaram się szybko pomóc 😉

  Zobacz też inny pojedynek:

  [Głosów: 1   Average: 5/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments