Turboszczotka a elektroszczotka – mogą wyglądać praktycznie tak samo, mają identyczne zastosowanie, a jednak różni je coś ważnego. Myśląc nad wyborem odkurzacza, koniecznie dowiedz się, co z tej dwójki jest lepsze i dlaczego. Dokładnie opisałem to w poniższej publikacji.
Turboszczotka – Co to jest, jakie ma zalety i wady?
Turboszczotka to po prostu głowica odkurzająca z elementem obrotowym, czyli szczotką centralną. Owa szczotka może mieć pasma włosia, być gumowa lub silikonowa, a także występować pod postacią miękkiego wałka.
Gdy ma jakieś włosie, zazwyczaj lepiej sprawdza się podczas odkurzania dywanów i wykładzin. Inne wymienione przeze mnie odsłony służą głównie do sprzątania podłóg twardych. Niemniej włosie nie wyklucza tego zastosowania, jest uniwersalne.
Kluczowa cecha elektroszczotki to siła, która wprawia centralną szczotkę w ruch. W tym wypadku czyni to siła ssąca odkurzacza, a więc zasysane powietrze.
Tego typu głowica nie musi posiadać żadnej elektroniki (choć często i tak ją ma, np. aby podświetlać posadzkę diodami LED). Z drugiej strony, jest uzależniona od mocy ssącej odkurzacza. Pomijając obecność szczotki, nie dokłada od siebie czegoś ekstra, jeżeli chodzi o ogólną wydajność.
Turboszczotki występują także w wersji mini. Mowa wtedy o dodatkowym akcesorium z zestawu.
Użyteczny dodatek np. do odkurzania obić mebli, foteli w samochodzie, legowiska psa czy mniejszych dywaników, wycieraczek, chodników itp.
Turboszczotka – Zalety
- Mimo braku własnego napędu to nadal jedna z najlepszych głowic odkurzających. Przemawia za tym obecność centralnej szczotki. Dużo skuteczniejsze rozwiązanie niż wąską ssawka klasycznych odkurzaczy.
- Turboszczotka dobrze radzi sobie ze zwierzęcą sierścią. Moje liczne testy wykazały, że w większości wypadków bez trudu zgarnia ją z dywanów.
- Turboszczotka nie generuje dodatkowego hałasu i nie pobiera energii. Nie ma własnego silniczka, co, jak widać, ma także pewne plusy.
- Tego rodzaju głowica nie przekreśla jednak zastosowania elektronicznych udogodnień. Nadal może oferować diody LED. Pomocny dodatek, dzięki któremu prędzej zlokalizujesz większe skupiska kurzu i śmieci.
Turboszczotka – Wady
- Skuteczność turboszczotki w dużej mierze opiera się na sile ssącej odkurzacza. Szczotka centralna nie porusza się tak szybko jak w przypadku korzystania z własnego napędu.
- Turboszczotki to ogólnie wyższe głowice. Zwłaszcza w porównaniu z klasycznymi ssawkami podłogowymi. W efekcie nie każdym modelem wjedziesz pod niższe meble.
- Jeżeli w tego typu końcówce odkurzającej drzemie szczotka z włosiem, to wypada ją oczyścić po sprzątaniu. Niestety, ale większość szczotek tego typu zatrzymuje na sobie sporo włosów, sierści czy nitek.
- Turboszczotka zwiększa cenę odkurzacza, zwłaszcza gdy mówimy o modelu przewodowym.
- Turboszczotki wciągają frędzle, bardzo długie włosie dywanów czy kable. Takie już następstwo obecności wałka z włosiem (zresztą te bez włosia także wciągają tego typu rzeczy).
Ranking odkurzaczy pionowych – zwycięzca
Elektroszczotka – Co to jest, jakie ma zalety i wady?
Elektroszczotka to nowoczesny rodzaj głowicy odkurzającej. Dysponuje szczotką centralną (z włosiem lub bez), jak i własnym napędem (połączonym z silnikiem urządzenia). Prędkość obrotowa szczotki jest zatem dużo wyższa, lepiej odkurzając np. dywany pokryte sierścią.
Co ciekawe, korzystanie z dodatkowej elektroniki praktycznie nie zmienia budowy elektroszczotki. Porównując ją z niejedną turboszczotką, nie zauważysz większych różnic wizualnych.
Elektroszczotka nie musi być więc większa od turboszczotki. Nic nie zmienia to także w aspekcie szczotki centralnej. Nadal pojawia się w wersjach z włosiem, gumą czy pod postacią miękkiego wałka.
Działanie w oparciu na własnym napędzie, a nie zasysanym powietrzu zwiększa wydajność. W mojej ocenie nie ma aktualnie lepszego rodzaju głowicy w odkurzaczach niż elektroszczotka. Idealnie współgra z obrotową pracą swojej centralnej szczotki.
W tym wypadku także natkniesz się na mniejsze wersje. One również pracują szybciej i skuteczniej niż turboszczotki w wersji mini.
Stanowią znakomity sposób na gruntowne odkurzenie tapicerki meblowej bądź wnętrza samochodu. Bez trudu zgarną piasek, ziemię, okruchy czy kurz. Przy okazji wyłuskują głębiej tkwiące nieczystości.
Elektroszczotka – Zalety
- Elektroszczotka stanowi topowy rodzaj głowicy odkurzającej. Za sprawą własnego zasilania i dostępu do energii elektrycznej intensywnie napędza szczotkę centralną. Obracając się dużo szybciej, w okamgnieniu zgarnia wszelkie paprochy z różnych powierzchni.
- Najlepiej ze wszystkich penetruje runo dywanów. Jeżeli masz ich sporo w swoim domostwie, porozglądaj się za odkurzaczem z elektroszczotką.
- To również najlepsze rozwiązanie dla posiadaczy zwierząt. Siła ssąca w połączeniu z szybko obracającą się szczotką prędko usuwa gęste kłęby sierści (także z dywanów).
- Elektroszczotki częściej niż turboszczotki oferują jakieś dodatkowe udogodnienia. Nie chodzi jedynie o diody LED (a nawet laserowe podświetlenie). Coraz częściej spotykam mechanizmy samoczyszczenia szczotki. Pomocne, gdy zgarniasz odkurzaczem tabuny sierści.
Elektroszczotka – Wady
- Niestety, lecz elektroszczotki wciąż stanowią dość rzadko spotykane rozwiązanie. Przynajmniej aktualnie. Jedynie najlepsze odkurzacze pionowe najczęściej je oferują (zwłaszcza te droższe…). W przypadku bardziej klasycznych sprzętów jest już dużo trudniej o taką głowicę.
- Co za tym idzie, elektroszczotka zawsze znacząco zwiększa cenę odkurzacza. Wypada przecież, aby szła w parze z wysoką siłą ssącą. Pobiera też energię, więc modele bez kabla muszą mieć wtedy lepsze akumulatory. To problem chociażby dla odkurzacza pionowego do 1000 zł. Niemniej znajdą się sprzęty w tej kwocie z elektroszczotkami (aczkolwiek nieco słabszymi).
- Niektóre elektroszczotki generują dodatkowy hałas. Odgłos ich pracy przypomina nieco… kosiarkę. Na szczęście zdarzają się też wręcz bezgłośne elektroszczotki. Wtedy jedyny hałas generuje korpus odkurzacza, a konkretniej pracujący w nim silnik.
- Ten rodzaj głowicy nie eliminuje ogólnych wad budowy turboszczotek. Elektroszczotkę musisz tak samo oczyścić po odkurzaniu (chyba że to bardziej unikatowy model z samoczyszczeniem, jak np. Dyson V15). Jako że również korzysta z obrotowej szczotki, jest też wyższa od prostszych ssawek oraz nawijają się na nią np. frędzle czy okablowanie.
Poznaj przy okazji ciekawe pojedynki sprzętów do odkurzania:
- Odkurzacz pionowy czy tradycyjny?
- Robot sprzątający czy odkurzacz pionowy?
- Odkurzacz workowy czy bezworkowy?
Czym się różni turboszczotka od elektroszczotki?
Szczotka centralna umieszczona w turboszczotce obraca się w oparciu na sile ssącej, czyli zasysanym powietrzu. Ta z elektroszczotki korzysta z energii elektrycznej. Dzięki niej uzyskuje zdecydowanie wyższą prędkość obrotową.
Pozostałe cechy obu rodzajów są niemal identyczne. Ogólna konstrukcja, dodatkowe udogodnienia, budowa samej szczotki centralnej oraz miejsca, w którym spoczywa – te cechy to najczęściej podobieństwa turboszczotek i elektroszczotek.
Finalnie oba rozwiązania dobrze sprawdzają się zwłaszcza na dywanach. Stanowią najlepsze głowice odkurzające dla posiadaczy zwierząt.
Turboszczotka czy elektroszczotka – Co lepsze?
Elektroszczotka jest lepsza od turboszczotki, ponieważ zwiększa ogólną wydajność odkurzania. Jeszcze szybciej usuniesz nią kurz, śmieci, a przede wszystkim zwierzęcą sierść. Skutecznie wspomaga wysoką siłę ssącą, lepiej (bo szybciej) napędzając szczotkę centralną.
W jakich odkurzaczach znajdziesz turbo- i elektroszczotki?
Turboszczotki i elektroszczotki najczęściej goszczą wśród najlepszych odkurzaczy bezprzewodowych. Do tej grupy należą więc odkurzacze pionowe bez kabla, a także odkurzacze automatyczne (prezentuje je ranking robotów sprzątających).
Z bardziej klasycznymi rodzajami urządzeń sytuacja wygląda już niestety gorzej. Tylko nieliczne i najlepsze odkurzacze bezworkowe oferują elektroszczotkę. Z kolei turboszczotka to domena niektórych modeli, które zajmują wysokie miejsce w rankingu odkurzaczy workowych z kablem.
Inne rodzaje sprzętu do sprzątania, w którym można znaleźć turboszczotki, to odkurzacze wodne oraz odkurzacze piorące.
Turboszczotka lub elektroszczotka – Czy warto?
Uważam, że jak najbardziej warto wybrać odkurzacz z turbo- bądź elektroszczotką. Tego typu głowice dużo lepiej zgarniają sierść, szybciej i precyzyjniej odkurzając dywany niż klasyczne ssawki. Finalnie całe sprzątanie zabierze Ci mniej czasu oraz sił.
Również dlatego w artykule, czy warto kupić odkurzacz pionowy, zaznaczyłem, że takie głowice poprawiają wydajność.
Pamiętaj jednak, że istotną rolę odgrywają też inne cechy urządzeń do odkurzania. Moc odkurzania a moc ssania stanowi kolejny ciekawy wątek podczas wyboru odkurzacza.
Przy tym wszystkim weź pod uwagę rodzaj powierzchni, po których chodzisz. Jeżeli są to głównie dywany, a masz jeszcze w domu zwierzaka, który zrzuca sierść, warto postawić na turbo- lub elektroszczotkę.
Jeżeli jednak nie masz wykładzin, a same podłogi twarde, tego typu głowica nie okaże się dużo lepsza od zwykłej ssawki. Może obejmować większy obszar roboczy, lecz nie pokaże swoich największych atutów.