W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Turboszczotka a elektroszczotka – Różnice, co lepsze?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Turboszczotka a elektroszczotka – mogą wyglądać praktycznie tak samo, mają identyczne zastosowanie, a jednak różni je coś ważnego. Myśląc nad wyborem odkurzacza, koniecznie dowiedz się, co z tej dwójki jest lepsze i dlaczego. Dokładnie opisałem to w poniższej publikacji.

Turboszczotka a elektroszczotka – Różnice, co lepsze?

Spis treści:

  Turboszczotka – Co to jest, jakie ma zalety i wady?

  Turboszczotka to po prostu głowica odkurzająca z elementem obrotowym, czyli szczotką centralną. Owa szczotka może mieć pasma włosia, być gumowa lub silikonowa, a także występować pod postacią miękkiego wałka.

  PURON PU30 główna głowica odkurzająca z 2 szczotkami

  Gdy ma jakieś włosie, zazwyczaj lepiej sprawdza się podczas odkurzania dywanów i wykładzin. Inne wymienione przeze mnie odsłony służą głównie do sprzątania podłóg twardych. Niemniej włosie nie wyklucza tego zastosowania, jest uniwersalne.

  Kluczowa cecha elektroszczotki to siła, która wprawia centralną szczotkę w ruch. W tym wypadku czyni to siła ssąca odkurzacza, a więc zasysane powietrze.

  PURON PU20 2 szczotki z zestawu: wałek i z włosiem

  Tego typu głowica nie musi posiadać żadnej elektroniki (choć często i tak ją ma, np. aby podświetlać posadzkę diodami LED). Z drugiej strony, jest uzależniona od mocy ssącej odkurzacza. Pomijając obecność szczotki, nie dokłada od siebie czegoś ekstra, jeżeli chodzi o ogólną wydajność.

  Turboszczotki występują także w wersji mini. Mowa wtedy o dodatkowym akcesorium z zestawu.

  PURON PU30 mała turboszczotka oraz czyścik do niej

  Użyteczny dodatek np. do odkurzania obić mebli, foteli w samochodzie, legowiska psa czy mniejszych dywaników, wycieraczek, chodników itp.

  Turboszczotka – Zalety

  • Mimo braku własnego napędu to nadal jedna z najlepszych głowic odkurzających. Przemawia za tym obecność centralnej szczotki. Dużo skuteczniejsze rozwiązanie niż wąską ssawka klasycznych odkurzaczy.
  • Turboszczotka dobrze radzi sobie ze zwierzęcą sierścią. Moje liczne testy wykazały, że w większości wypadków bez trudu zgarnia ją z dywanów.
  • Turboszczotka nie generuje dodatkowego hałasu i nie pobiera energii. Nie ma własnego silniczka, co, jak widać, ma także pewne plusy.
  • Tego rodzaju głowica nie przekreśla jednak zastosowania elektronicznych udogodnień. Nadal może oferować diody LED. Pomocny dodatek, dzięki któremu prędzej zlokalizujesz większe skupiska kurzu i śmieci.

  Turboszczotka – Wady

  • Skuteczność turboszczotki w dużej mierze opiera się na sile ssącej odkurzacza. Szczotka centralna nie porusza się tak szybko jak w przypadku korzystania z własnego napędu.
  • Turboszczotki to ogólnie wyższe głowice. Zwłaszcza w porównaniu z klasycznymi ssawkami podłogowymi. W efekcie nie każdym modelem wjedziesz pod niższe meble.
  • Jeżeli w tego typu końcówce odkurzającej drzemie szczotka z włosiem, to wypada ją oczyścić po sprzątaniu. Niestety, ale większość szczotek tego typu zatrzymuje na sobie sporo włosów, sierści czy nitek.
  • Turboszczotka zwiększa cenę odkurzacza, zwłaszcza gdy mówimy o modelu przewodowym.
  • Turboszczotki wciągają frędzle, bardzo długie włosie dywanów czy kable. Takie już następstwo obecności wałka z włosiem (zresztą te bez włosia także wciągają tego typu rzeczy).

  Ranking odkurzaczy pionowych – zwycięzca

  Dyson V15 Detect Absolute

  Elektroszczotka – Co to jest, jakie ma zalety i wady?

  Elektroszczotka to nowoczesny rodzaj głowicy odkurzającej. Dysponuje szczotką centralną (z włosiem lub bez), jak i własnym napędem (połączonym z silnikiem urządzenia). Prędkość obrotowa szczotki jest zatem dużo wyższa, lepiej odkurzając np. dywany pokryte sierścią.

  Dyson V15 Detect Absolute Extra elektroszczotka Torque Drive do dywanów

  Co ciekawe, korzystanie z dodatkowej elektroniki praktycznie nie zmienia budowy elektroszczotki. Porównując ją z niejedną turboszczotką, nie zauważysz większych różnic wizualnych.

  Elektroszczotka nie musi być więc większa od turboszczotki. Nic nie zmienia to także w aspekcie szczotki centralnej. Nadal pojawia się w wersjach z włosiem, gumą czy pod postacią miękkiego wałka.

  Dyson V15 Detect Absolute Extra szczotka elektroszczotki Laser Slim Fluffy do podłóg

  Działanie w oparciu na własnym napędzie, a nie zasysanym powietrzu zwiększa wydajność. W mojej ocenie nie ma aktualnie lepszego rodzaju głowicy w odkurzaczach niż elektroszczotka. Idealnie współgra z obrotową pracą swojej centralnej szczotki.

  W tym wypadku także natkniesz się na mniejsze wersje. One również pracują szybciej i skuteczniej niż turboszczotki w wersji mini.

  Dyson V15 Detect Absolute Extra odkurzanie fotela samochodowego

  Stanowią znakomity sposób na gruntowne odkurzenie tapicerki meblowej bądź wnętrza samochodu. Bez trudu zgarną piasek, ziemię, okruchy czy kurz. Przy okazji wyłuskują głębiej tkwiące nieczystości.

  Elektroszczotka – Zalety

  • Elektroszczotka stanowi topowy rodzaj głowicy odkurzającej. Za sprawą własnego zasilania i dostępu do energii elektrycznej intensywnie napędza szczotkę centralną. Obracając się dużo szybciej, w okamgnieniu zgarnia wszelkie paprochy z różnych powierzchni.
  • Najlepiej ze wszystkich penetruje runo dywanów. Jeżeli masz ich sporo w swoim domostwie, porozglądaj się za odkurzaczem z elektroszczotką.
  • To również najlepsze rozwiązanie dla posiadaczy zwierząt. Siła ssąca w połączeniu z szybko obracającą się szczotką prędko usuwa gęste kłęby sierści (także z dywanów).
  • Elektroszczotki częściej niż turboszczotki oferują jakieś dodatkowe udogodnienia. Nie chodzi jedynie o diody LED (a nawet laserowe podświetlenie). Coraz częściej spotykam mechanizmy samoczyszczenia szczotki. Pomocne, gdy zgarniasz odkurzaczem tabuny sierści.

  Elektroszczotka – Wady

  • Niestety, lecz elektroszczotki wciąż stanowią dość rzadko spotykane rozwiązanie. Przynajmniej aktualnie. Jedynie najlepsze odkurzacze pionowe najczęściej je oferują (zwłaszcza te droższe…). W przypadku bardziej klasycznych sprzętów jest już dużo trudniej o taką głowicę.
  • Co za tym idzie, elektroszczotka zawsze znacząco zwiększa cenę odkurzacza. Wypada przecież, aby szła w parze z wysoką siłą ssącą. Pobiera też energię, więc modele bez kabla muszą mieć wtedy lepsze akumulatory. To problem chociażby dla odkurzacza pionowego do 1000 zł. Niemniej znajdą się sprzęty w tej kwocie z elektroszczotkami (aczkolwiek nieco słabszymi).
  • Niektóre elektroszczotki generują dodatkowy hałas. Odgłos ich pracy przypomina nieco… kosiarkę. Na szczęście zdarzają się też wręcz bezgłośne elektroszczotki. Wtedy jedyny hałas generuje korpus odkurzacza, a konkretniej pracujący w nim silnik.
  • Ten rodzaj głowicy nie eliminuje ogólnych wad budowy turboszczotek. Elektroszczotkę musisz tak samo oczyścić po odkurzaniu (chyba że to bardziej unikatowy model z samoczyszczeniem, jak np. Dyson V15). Jako że również korzysta z obrotowej szczotki, jest też wyższa od prostszych ssawek oraz nawijają się na nią np. frędzle czy okablowanie.

  Poznaj przy okazji ciekawe pojedynki sprzętów do odkurzania:


  Czym się różni turboszczotka od elektroszczotki?

  Szczotka centralna umieszczona w turboszczotce obraca się w oparciu na sile ssącej, czyli zasysanym powietrzu. Ta z elektroszczotki korzysta z energii elektrycznej. Dzięki niej uzyskuje zdecydowanie wyższą prędkość obrotową.

  Philips XC8349/01 spód elektroszczotki odkurzającej

  Pozostałe cechy obu rodzajów są niemal identyczne. Ogólna konstrukcja, dodatkowe udogodnienia, budowa samej szczotki centralnej oraz miejsca, w którym spoczywa – te cechy to najczęściej podobieństwa turboszczotek i elektroszczotek.

  Finalnie oba rozwiązania dobrze sprawdzają się zwłaszcza na dywanach. Stanowią najlepsze głowice odkurzające dla posiadaczy zwierząt.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Turboszczotka czy elektroszczotka – Co lepsze?

  Elektroszczotka jest lepsza od turboszczotki, ponieważ zwiększa ogólną wydajność odkurzania. Jeszcze szybciej usuniesz nią kurz, śmieci, a przede wszystkim zwierzęcą sierść. Skutecznie wspomaga wysoką siłę ssącą, lepiej (bo szybciej) napędzając szczotkę centralną.

  W jakich odkurzaczach znajdziesz turbo- i elektroszczotki?

  Turboszczotki i elektroszczotki najczęściej goszczą wśród najlepszych odkurzaczy bezprzewodowych. Do tej grupy należą więc odkurzacze pionowe bez kabla, a także odkurzacze automatyczne (prezentuje je ranking robotów sprzątających).

  Tefal X-plorer Serie 95 Animal RG7975 elektroszczotka z bliska

  Z bardziej klasycznymi rodzajami urządzeń sytuacja wygląda już niestety gorzej. Tylko nieliczne i najlepsze odkurzacze bezworkowe oferują elektroszczotkę. Z kolei turboszczotka to domena niektórych modeli, które zajmują wysokie miejsce w rankingu odkurzaczy workowych z kablem.

  Inne rodzaje sprzętu do sprzątania, w którym można znaleźć turboszczotki, to odkurzacze wodne oraz odkurzacze piorące.

  Turboszczotka lub elektroszczotka – Czy warto?

  Uważam, że jak najbardziej warto wybrać odkurzacz z turbo- bądź elektroszczotką. Tego typu głowice dużo lepiej zgarniają sierść, szybciej i precyzyjniej odkurzając dywany niż klasyczne ssawki. Finalnie całe sprzątanie zabierze Ci mniej czasu oraz sił.

  Philips XC8349/01 elektroszczotka odkurzająca

  Również dlatego w artykule, czy warto kupić odkurzacz pionowy, zaznaczyłem, że takie głowice poprawiają wydajność.

  Pamiętaj jednak, że istotną rolę odgrywają też inne cechy urządzeń do odkurzania. Moc odkurzania a moc ssania stanowi kolejny ciekawy wątek podczas wyboru odkurzacza.

  Przy tym wszystkim weź pod uwagę rodzaj powierzchni, po których chodzisz. Jeżeli są to głównie dywany, a masz jeszcze w domu zwierzaka, który zrzuca sierść, warto postawić na turbo- lub elektroszczotkę.

  Jeżeli jednak nie masz wykładzin, a same podłogi twarde, tego typu głowica nie okaże się dużo lepsza od zwykłej ssawki. Może obejmować większy obszar roboczy, lecz nie pokaże swoich największych atutów.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments