Robot sprzątający czy odkurzacz pionowy – Co lepsze? Który lepiej odkurza?

Czy robot sprzątający jest lepszy od odkurzacza pionowego, bo sam odkurza? A może lepiej wybrać ten drugi typ, gdyż wypada bardziej uniwersalnie? Mam za sobą sporo testów i robotów, i odkurzaczy pionowych, więc wszystko rozstrzygnę w poniższym artykule!

robot sprzątający kontra odkurzacz pionowy

Spis treści:

  Robot sprzątający a odkurzacz pionowy – Wspólne problemy

  Podejrzewam, czego oczekujesz od nowoczesnego odkurzacza autonomicznego lub pionowego. Zero wysiłku lub minimalny wysiłek. Wciąganie najmniejszych okruszków i najgrubszej sierści z każdej powierzchni. Długi czas pracy. Mnóstwo bajerów. Kosmiczny design.

  Zejdźmy na ziemię, bo rzeczywistość nie zawsze jest tak kolorowa.

  Obie te kategorie mają wspólny problem – akumulator. Pracują przecież bezprzewodowo. A że nasza obecna technologia pewnych rzeczy pokonać jeszcze nie umie, to kompromisy są tutaj obecne.

  Największym z nich jest stosunek mocy ssącej do czasu pracy po pełnym naładowaniu. Niestety, nie zawsze wygląda imponująco.

  A to nie koniec.

  Akumulator takiego robocika lub stojącego odkurzacza z czasem może obniżyć swoją jakość. Będzie pracował krócej, a dłużej się ładował, aż w końcu w ogóle padnie. A jego wymiana zawsze swoje kosztuje. Może to być 200 zł, ale też i ponad 500 zł (zależnie od modelu; znajdą się też urządzenia, w których w ogóle nie da się wymienić akumulatora).

  Zwróciłem na to uwagę zarówno przy omawianiu: czy warto kupić odkurzacz automatyczny, jak i przy analizie: czy warto kupić odkurzacz pionowy.

  Ale są też pewne pozytywy! Najbardziej zadziwił mnie testowany Moneual MBOT 950. Wyobraź sobie, że jego producent wymienia za darmo akumulator po 2 latach od zakupu! Świetna sprawa, oby inni producenci też zaczęli nas w ten sposób przekonywać do zakupu.

  Wracając do gorszych stron, obie kategorie nie należą do najtańszych. Dzieje się tak, gdyż producenci muszą się natrudzić, żeby zapewnić przyzwoity czas pracy z odpowiednią mocą ssącą. iRobot, Xiaomi, Moneual, a z pionowych chociażby Dyson, Philips lub Tefal – to nie jest tani sprzęt. Potwierdza to chociażby niezależny ranking robotów sprzątających z opiniami.

  OK, znajdziesz w obu bardzo tanie modele, ale w większości przypadków są to raczej gadżety, a nie pełnoprawny sprzęt do gruntowanego odkurzania mieszkania czy domu.

  PURON PR10 odkurza dywan pokryty kocią sierścią 2

  Dlatego też roboty sprzątające i odkurzacze pionowe oceniam tu bardziej przez pryzmat tych droższych modeli.

  Przejdźmy zatem dalej, bo pojedynek czeka.

  Robot sprzątający czy odkurzacz pionowy - Zalety - Infografika

  Mocne strony robotów sprzątających

  • Działają autonomiczne, czyli teoretycznie bez Twojego udziału. Możesz oglądać telewizję, pić piwko czy iść na spacer, a Twój robot sprzątający wykona robotę za Ciebie. Czasem jednak trzeba ułatwić mu odkurzanie, np. odsuwając krzesła czy pilnując, aby nie spadł ze schodów. Kluczową rolę odgrywa też technologia mapowania pomieszczeń i samodzielnego wyznaczania trasy.
  • Modele mocno smart sterowane mogą być nawet zdalnie, poprzez aplikację mobilną. Zabiorą się do pracy pod Twoją nieobecność.
  • Zazwyczaj są dość ciche, przynajmniej jak na urządzenia odkurzające. Zdecydowanie lepiej wypadają pod tym względem niż modele pionowe. Więcej wśród nich dobrych cichych odkurzaczy.
  • Jak na akumulatorowy sprzęt do odkurzania, wypadają właściwie najlepiej pod kątem stosunku czasu pracy do czasu ładowania. Wartość pierwszego parametru przekracza czasem nawet 2 godziny. A czas ładowania? Zwykle nie ma wielkiej tragedii, gdyż osiąga 2 – 5 godzin.
  • Nawet gdy taki robocik (o ile jest całkiem dobry) wyładuje się podczas pracy, to sam wraca do stacji ładującej i wznawia odkurzanie, gdy się naładuje (od miejsca, w którym skończył pracę).
  • Te o niskim profilu wjadą pod niektóre meble czy łóżka, wciągając kurz i inne paprochy.
  • Ich gabaryty są raczej mniejsze niż większe. Nie powinno być problemu z przechowywaniem.
  • Można niektórym zarzucić słabą moc ssącą, ale zauważ, że rekompensują ją dłuższym czasem odkurzania. Czasem kilka razy będą przemierzać ten sam obszar, co zwiększa prawdopodobieństwo wciągnięcia wszystkich zabrudzeń.
  • Ich rynek jest całkiem szeroki. Modele iRobot czy Xiaomi wydają się być najbardziej rozchwytywane, ale są też inni porządni producenci i to w różnych segmentach cenowych.

  Szukasz nowoczesnego odkurzacza? Zobacz produkty cenionych producentów!

  Odkurzacz automatyczny irobot roomba 966

  Słabe strony robotów sprzątających

  • Przede wszystkim skuteczność odkurzania. Parkiet, twarde podłogi, panele, kafelki – markowy sprzęt da sobie z nimi radę. Gorzej z dywanami, szczególnie takimi z długim włosiem (np. shaggy) lub mocno zabrudzonymi zwierzęcą sierścią. Po pierwsze moc ssąca, a po drugie fakt, że… niektóre roboty sprzątające nie potrafią na nie wjechać (za małe koła). Zwróć na to uwagę, jeżeli masz w domu grube dywany czy wykładziny. A przy sierści zainteresuj się samobieżnie obracającymi się szczotkami robotów. Taki mechanizm ma chociażby testowany iRobot Roomba 976. Świetnie sobie radzi z sierścią, włosami i innymi kudłami.
  • Niby praca autonomiczna, ale czasem trzeba poświęcić sporo czasu, aby robot-sprzątacz dał sobie radę ze sprawnym odkurzaniem. Na przykład odsunąć krzesła, kable czy firanki. I trzeba to zrobić przed uruchomieniem go, bo jaki sens będzie miało chodzenie za nim? Ma w końcu pracować samodzielnie, bez większej ingerencji użytkownika.
  • Nie ma opcji przekształcenia w odkurzacz ręczny. Samojezdnym odkurzaczem nie wysprzątasz samochodu. Nie odkurzysz w normalny sposób kanapy, sofy czy czegoś innego niż podłoga. Wniosek z tego taki, że brakuje im wszechstronności.
  • Nawiązując do powyższych mankamentów, śmiem twierdzić, że nie zastąpią w pełni odkurzacza klasycznego. A przynajmniej w większości przypadków.
  • Istnieje ryzyko upadku, np. ze schodów, o ile robot nie ma odpowiednich czujników.
  • Istnieje także ryzyko obijania mebli, szczególnie w przypadku tańszych modeli.
  • Nie zawsze radzą sobie idealnie przy odkurzaniu w narożnikach bądź przy ścianach. Większość z nich jest przecież okrągła, choć szczotki boczne wystają z owalnej konstrukcji. Czasem to jednak za mało.
  • Wciąż stanowią duży wydatek. W porównaniu do akumulatorowych modeli pionowych większej różnicy może nie ma, ale w stosunku do workowych odkurzaczy jest już drogo.

  Mocne strony akumulatorowych odkurzaczy pionowych

  • Najlepsze odkurzacze pionowebardzo wygodne w obsłudze. Nie trzeba się przy nich zbytnio schylać, chyba że chcesz wysprzątać obszar pod łóżkiem czy meblem. Tak, większość z nich poradzi sobie z tym dzięki przemyślanej konstrukcji (niskoprofilowa stopa).
  • Na ich rynku panuje niepodzielnie technologia cyklonowa. Niesie za sobą korzyść w postaci świetnej filtracji powietrza, które po odkurzaniu może być nawet czystsze niż przed.
  • Bardzo dużym plusem jest możliwość przekształcenia w odkurzacz ręczny. Łatwiej wyczyścić nim tapicerkę mebli czy wnętrze samochodu. Pajęczyny pod sufitem też nie będą stanowiły problemu. Większość modeli daje taki tryb pracy.
  • Na moc ssącą nie ma wpływu stopień zapełnienia pojemnika na kurz i śmieci, a owe pojemniki są zazwyczaj całkiem pojemne.
  • Nazywane są czasem odkurzaczami stojącymi i… rzeczywiście mogą stać, bez ryzyka upadku. Łatwo jest je więc gdzieś ulokować, a nawet powiesić na ścianie (za pomocą uchwytu ściennego).
  • Elektroszczotki do różnych powierzchni, końcówka szczelinowa, miniszczotka – wyposażenie lepszych odkurzaczy pionowych daje radę. Efekt? Zwiększa się zastosowanie, odkurzysz więcej obiektów. A to nie koniec: testowany Philips XC8149/01 ma końcówkę do mycia podłogi!

  odkurzacz pionowy philips speedpro max fc6812

  Słabe strony akumulatorowych odkurzaczy pionowych

  • Taki sprzęt nie zawsze może być głównym i jedynym odkurzaczem. Chodzi o moc ssącą, z jaką odkurzacz wciąga śmieci i kurz, jak i czas pracy po naładowaniu. Trzeba swoje wydać, aby sprzęt tego typu był głównym odkurzaczem.
  • Stosunek czasu pracy do czasu ładowania wygląda średnio. Pierwszy parametr czasem przekracza nieznacznie godzinę, ale dotyczy zazwyczaj cwanych zagrywek od producentów, którzy określają go dla trybu eko. Czyli takiego, który nie podoła dywanom. Przy trybach turbo czas pracy potrafi zejść poniżej 10 minut! A czas ładowania? 3,5 – 5 godzin to taki ogólny przedział.
  • Głośność pracy nie odbiega wcale znacząco od modeli workowych. Dalej będzie głośno podczas odkurzania.
  • Odnosząc się do robotów sprzątających, nikt nie będzie wyręczony z czynności odkurzania w tak dużym stopniu. Wciąż trzeba się mocno namachać, żeby zagwarantować swojemu gniazdku czystość i schludność.
  • Elektroszczotki lubią się zapychać sierścią. W niektórych modelach dzieje się tak notorycznie.
  • Stanowią duży wydatek, szczególnie gdy zamierzasz odkurzać spory metraż z dywanami. Przygotuj wtedy nawet ponad 2000 zł.

  Mocne strony przewodowych odkurzaczy pionowych

  • Nie wymagają ładowania. Póki odkurzacz jest podpięty do sieci elektrycznej, będzie nieprzerwanie pracował. Odpada też problem ze spadającą z czasem jakością akumulatora.
  • Ogólnie biorąc, ceny tych urządzeń są zdecydowanie niższe niż ich mobilnych odpowiedników bez kabla.

  odkurzacz pionowy bissell crosswave 17132

  Słabe strony przewodowych odkurzaczy pionowych

  • Przede wszystkim odpada mobilność w stosunku do modeli akumulatorowych, a także brak konieczności własnoręcznego odkurzania w porównaniu do robotów-sprzątaczy.
  • Kabel (a właściwie rozmieszczenie gniazdek elektrycznych) stanowi więc ograniczenie. Dodam jednak, że tego kabla nie da się często zwinąć! Wyobraź sobie przewód na ponad 7 metrów, na którego miejsca brak. Trzeba owinąć nim odkurzacz, żeby się nie pałętał po podłodze. Przy odkurzaniu ciaśniejszych pokoi będzie stanowił dodatkowy problem.
  • Wspominałem przy korzyściach o pewnym mankamencie w kwestii komfortu użytkowania. Chodzi o wagę takich urządzeń. Nie są wcale takie lekkie, jak może się wydawać, a patrząc na ogół, wyraźnie cięższe od akumulatorowych. Mają też mniej atrakcyjny design, nie tak kosmiczny i z chwytem pistoletowych, aczkolwiek to sprawa drugorzędna.
  • Głośno pracują, zupełnie jak bezprzewodowe odkurzacze, a czasem nawet i bardziej.

  Robot sprzątający czy odkurzacz pionowy – Ostateczny werdykt

  Mimo pewnych mankamentów robotów sprzątających i odkurzaczy pionowych… jestem do nich już bardzo przekonany. Brak przejmowania się kablem lub w ogóle własnoręcznym odkurzaniem uzależnia!

  Mamy z żoną swoje piętro w domu. Pokój, sypialnię, kuchnię, łazienkę i mały przedpokój. Łącznie 3 dywany, w tym 2 dość duże. Regularnie bierzemy się też za sprzątanie samochodu. Czasem przychodzą sobie do nas pająki, robiąc pajęczyny pod sufitem. Szala przechyla się w kierunku pionowego modelu, którego zresztą używam. O tradycyjnym odkurzaczu na worki już dawno zapomniałem.

  A sprawdzając wiele robotów odkurzających, wiele razy pomyślałem: “mógłbym takiego mieć!”.

  Sęk w tym, że nie u każdego tak będzie. Do sprawy trzeba podejść indywidualnie, więc nie będę przeciągał i wskażę Ci konkretne okoliczności, które sprzyjają obydwu (a w zasadzie trzem) rodzajom sprzętu do odkurzania.

  Wybierz robota sprzątającego, jeżeli:

  • Nie cierpisz odkurzać i za wszelką cenę pragniesz sobie ułatwić wykonywanie domowych prac, które często nie są zbyt miłe.
  • Twój stan zdrowia nie pozwala Ci na nadmierny wysiłek, a chcesz utrzymać czystość swojego domostwa.
  • Nie masz w domu wysokich i grubych dywanów z długim włosiem, a i pupila brak lub nie zasypuje Cię tonami kudłów.
  • Pomieszczenia Twojego gospodarstwa domowego mają raczej proste kształty i niewiele mebli na środku, które trzeba byłoby odsunąć, aby robot wszędzie wjechał.
  • Masz już jakieś poręczne urządzenia czy alternatywę do sprzątania samochodu i usuwania pajęczyn.
  • Nie masz zbyt wiele miejsca na przechowywanie masywniejszego rodzaju odkurzacza.

  Wybierz akumulatorowy odkurzacz pionowy, jeżeli:

  • Szukasz jak najlżejszego odkurzacza.
  • Pragniesz nabyć uniwersalny sprzęt, licząc, że w pełni zastąpi model tradycyjny.
  • Nie zamierzasz się zbyt często schylać podczas odkurzania. Nieważne, czy z przyczyn zdrowotnych, czy dla ułatwienia sobie tej czynności.
  • Twoje pomieszczenia są bardzo duże, a dostęp do gniazdek nieco utrudniony – lub ich liczba czasem za mała, przez co sprzęt z kabelkiem nie ma szans wszędzie dojechać.
  • Jesteś alergikiem i przez to szukasz najkorzystniejszych rozwiązań w kwestii odkurzania (technologia cyklonowa). Licz się jednak z tym, że opróżnianie pojemnika zazwyczaj oznacza niewielki kontakt z kurzem, bo jest on odsłonięty.
  • Chcesz upiec 2 pieczenie na jednym ogniu, czyli nabyć sprzęt do odkurzania domu, ale też coś poręczniejszego. Tryb odkurzacza ręcznego da taką możliwość. Bardzo łatwo ogarniesz swój samochód czy tapicerkę mebli, a także pozbędziesz się pajęczyn.

  Wybierz przewodowy odkurzacz pionowy, jeżeli:

  • Chcesz mieć jak największą pewność, że odkurzacz pionowy zastąpi ten tradycyjny. Energia płynąca z gniazdka daje bowiem większe możliwości w kwestii siły ssącej, nie podwyższając tak drastycznie ceny urządzenia.
  • Tak jak w przypadku akumulatorowych odpowiedników: gdy nie masz ochoty zbyt często się schylać, odkurzając swoje cztery kąty.
  • Szukasz stojącego modelu, ale nie masz tyle pieniędzy, żeby zakupić czołowy odkurzacz bezprzewodowy.

  Podsumowanie

  W moich warunkach i uwzględniając moje preferencje, wygląda to tak: odkurzacz pionowy jest lepszy niż robot sprzątający. Dlaczego? Ze względu na uniwersalność. Z drugiej strony miałem styczność z robotami, które bardzo mnie przekonały, choć były to głównie modele za ponad 2000 zł.

  Tefal TY9490 test odkurzania dywanu

  Nie widzę natomiast sensu zakupu przewodowego odkurzacza stojącego. Działanie na kablu zabija wiele fajnych cech pionowych modeli z akumulatorem (niewielką wagę oraz brak przejmowania się przewodem zasilającym i dostępnością gniazdek).

  Mocno wierzę, że mój poradnik dał Ci sporo odpowiedzi w kwestii tego, co jest lepsze – odkurzacz automatyczny czy pionowy. Mowa o całkowicie różnych urządzeniach małego AGD do domu, ale jednak obie te kategorie przykuwają naszą uwagę.

  Warto zawsze znać ich mocne oraz słabe strony, a teraz posiadasz już odpowiednią wiedzę.

  Jestem oczywiście bardzo ciekaw Twojego zdania. Być może masz inne doświadczenia i swojego zwycięzcę w walce nowoczesnych odkurzaczy. Jeżeli tak, to podziel się opinią w sekcji komentarzy.

  A w razie wątpliwości (np. gdy nie do końca wiesz, co na Twój metraż i warunki lokalowe będzie lepsze) służę pomocą, więc nie krępuj się i zadaj pytanie w sekcji komentarzy 🙂

  Zobacz też inny pojedynek:

  Oceń publikację
  [Głosy: 16 Średnia: 4.2]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments