W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pralka – Ceny | Ile kosztuje pralka?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Ceny pralek automatycznych są bardzo zróżnicowane. Nie ma się co dziwić, to ogromna kategoria dużego AGD. Wiele osób więc pyta, ile kosztuje pralka, zwłaszcza taka bardziej funkcjonalna czy wytrzymalsza. Rozwiązuję to w poniższej publikacji. Dzięki niej prędko poznasz najważniejsze segmenty cenowe.

Pralka Ceny - Ile kosztuje pralka?

Spis treści:

  Ile kosztuje pralka?

  Ceny pralek automatycznych rozpoczynają się od 800 zł, a kończą nawet na ponad 8000 zł! Najwięcej jest zdecydowanie tych za 1000 – 2000 zł, choć i pralki kosztujące ponad 3000 zł stanowią liczną grupę (jakieś 150 dostępnych modeli).

  Odrębny temat stanowią z kolei ogólnie najtańsze pralki, czyli wirnikowe. Kosztują 250 – 800 zł, aczkolwiek nie cieszą się sporą popularnością.

  Dlatego też w poniższej analizie skupiłem się na modelach automatycznych (również slim oraz ładowanych od góry). Zaraz poznasz poszczególne segmenty cenowe z opisami. W efekcie dowiesz się, ile przeznaczyć na zakup nowej pralki, aby spełniała ona Twoje wymagania!

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Najtańsze pralki do 1000 zł

  Jest ich bardzo mało i mowa głównie o najprostszych modelach slim o ładowności 5 – 6 kg. Nie ma co liczyć na silnik inwerterowy. Słabo wypada także klasa energetyczna (zazwyczaj D, E lub F), funkcjonalność czy kultura pracy. Prędkość wirowania rzadko przekracza 1000 obrotów na minutę.

  Tego typu pralki produkują głównie Amica oraz Indesit. Generalnie mało który producent decyduje się na wypuszczanie tak tanich automatów do prania.

  Co tu dużo mówić, to najbardziej budżetowe pralki kierowane głównie do singli czy mieszkań pod wynajem.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Pralki do 1500 zł

  Dokładając jakieś 500 zł, masz już dużo większe pole manewru. Taka cena za pralkę często skutkuje lepszym silnikiem, a więc i energooszczędnością oraz cichszą pracą. Łatwo o 7 kg ładowności, a zdarzają się nawet większe pralki 9 kg!

  Z programami prania także nie jest tragicznie. Mimo to raczej nie licz na mocno wyszukane funkcje, np. rasowe odświeżanie parowe czy idealnie działającą automatykę wagową.

  Generalnie zawsze są tu pewne kompromisy. Najpojemniejsze pralki mogą być nieco głośniejsze. Te funkcjonalniejsze nie muszą z kolei obsługiwać większego załadunku. W efekcie trudno o wszystkomającą pralkę.

  Niemniej taka cena pozwala już nabyć porządny sprzęt na lata i to dla rodzin 2 + 1 lub nawet liczniejszych.


  Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:


  Pralki do 2000 zł

  Tutaj także zdarzają się kompromisy, lecz pralka kosztująca 2000 zł to zazwyczaj solidny sprzęt. Znów widać wzrost energooszczędności (znajdziesz już nawet najwyższą klasę A!) czy lepszą kulturę pracy.

  Nie zmienia się za to za bardzo sufit dla ładowności. Z drugiej strony, wybór pralek 9 kg w tej cenie staje się szerszy.

  Co ważne, zupełnie inaczej wyglądają funkcje pralek z tego segmentu cenowego. Aktywna piana rozpuszczająca trudniejsze zabrudzenia? Zmienne ruchy piorące, które delikatnie traktują odzienie? A może funkcje parowe czy aplikacja mobilna? Tak, to wszystko znajdziesz w pralkach do 2000 zł.

  Finalnie lepszy sprzęt za tę kwotę i dobrze upierze, i skutecznie odświeży Twoje ubrania. Poradzi sobie przy tym z trudniejszymi plamami. W dodatku dłużej wytrzyma bez awarii. Dlaczego? W tej cenie rządzi wielu producentów, którzy wypuszczają pralki z wymiennymi łożyskami.

  Dodam jeszcze, że zarówno okolice 1500 zł, jak i 2000 zł to jedne z najlepszych budżetów na pralkę ładowaną od góry. Raczej nie ma co na nią wydawać znacznie więcej.

  Pralki do 3000 zł

  To segment cenowy pralek dla bardzo wymagających osób. Bardzo łatwo o połączenie klasy energetycznej A z zadziwiająco cichą pracę (nawet poniżej 70 dB podczas intensywnego wirowania).

  Z programami oraz funkcjami na bogato. Do 3000 zł znajdziesz znakomite pralki parowe. Zaawansowane automatyki wagowe sprawiają z kolei, że przy sporym załadunku pranie wcale nie trwa dużo dłużej.

  No właśnie, załadunek! W tej cenie pojawiają się nie za duże, a mimo to bardzo pojemne modele na 10, a nawet 12 kg. Coś dla dużych rodzin, zwłaszcza pamiętając o energooszczędności.

  Widzę także progres co do niezawodności. Wymienne łożyska, układy bezpośrednie (czyli bez paska, a więc elementu, który może się z czasem wyrobić), długie gwarancje na silnik inwerterowy w pralce – tego typu cechy zachęcają do wydania pieniędzy.

  Aby dany producent miał mocniejszą pozycję na rynku pralek do 3000 zł, musisz zawrzeć w niej mnóstwo zalet. I tak się właśnie zwykle dzieje. Jeżeli nie uznajesz kompromisów, to już wiesz, ile kosztuje pralka spełniająca Twoje wymagania.

  Najdroższe pralki za ponad 3000 zł

  Mocno zachwalałem pralki do 3000 zł, więc po co wydawać jeszcze więcej, nawet powyżej 4000 – 5000 zł? Po części dla producenta. Najdroższe pralki to często te od Miele. W mojej ocenie nadal stanowią jedne z najwytrzymalszych automatów do prania.

  To modele testowane pod kątem dekad pracy, a nie kilku lat. Wiele osób uznaje, że warto zdecydować się na pralkę w tej cenie.

  Wśród tak kosztownych automatów do prania nie brakuje innowacyjnych funkcji. Zalicza się do nich aktywny tlen usuwający nieprzyjemne zapachy. To domena najdroższych pralek Siemens i Bosch.

  Jeszcze dalej idą udogodnienia związane z łącznością bezprzewodową. Wiele drogich modeli stanowi pełnoprawny element Smart Home, a to także nieco zwiększą końcową kwotę. Pojawiają się również nietuzinkowe sprzęty, np. pralka Samsung o ładowności aż 18 kg!

  Rzecz jasna funkcje, lista programów, generowany hałas, prędkość wirowania czy energooszczędność stanowią tu same plusy.

  Mimo to osobiście nawet mając wielki budżet na pralkę, raczej rozglądałbym się za modelem do 3000 zł. Furtkę dla jeszcze droższych pralek stanowi właśnie konkretny producent czy jakaś rzadko spotykana cecha.

  Ile wydać na pralkę?

  To, ile wydać na nową pralkę, zależy od Twoich potrzeb. Osoby mieszkające w pojedynkę i chcące zaoszczędzić znajdą pralkę za 1000 zł. Rodzinom sugeruję pralki co najmniej za 1500 – 2000 zł. Jeżeli nie uznajesz najmniejszych kompromisów, wydaj na pralkę 2500 – 3000 zł, a nawet nieco więcej.

  Co wpływa na cenę pralki?

  Cena pralki wiąże się z wieloma ważnymi cechami oraz parametrami.

  Prześledźmy je wspólnie:

  • Ładownośćwyraźnie widać, że wzrost tego parametru zwiększa cenę. W końcu producenci muszą stosować pojemniejsze bębny, najlepiej nie zwiększając za bardzo całkowitych wymiarów pralki. Pamiętaj przy tym, że podawana na etykietach i w specyfikacjach ładowność dotyczy podstawowego programu. Ta dla specjalnych opcji jest zawsze nieco mniejsza.
  • Klasa energetycznado jakichś 2000 zł dość znacząco wpływa na cenę. Powyżej tej kwoty klasa A staje się już standardem.
  • Kultura pracy – mowa tu nie tylko o generowanym hałasie. Droższe pralki często są lepiej izolowane, ale i cięższe (słynie z tego chociażby Miele). W efekcie stabilnie spoczywają w jednym miejscu. Jednocześnie zmniejszają zużycie niektórych części (np. łożysk bądź paska, gdy jest obecny).
  • Silnik inwerterowy – bez wątpienia wpływa na cenę. Nie tak łatwo o niego w pralce do 1300 – 1500 zł. Zauważ, że rodzaj silnika wiąże się z energooszczędnością, kulturą pracy, a także po części z niezawodnością. Chodzi więc o bardzo istotne aspekty.
  • Funkcje – te, które bardziej wpływają na cenę pralki, to przede wszystkim: automatyka wagowa, funkcje parowe, aktywna piana, aktywny tlen, specjalne ruchy piorące, udogodnienia związane ze Smart Home, w tym moduł Wi-Fi. Producenci wciąż prześcigają się w kolejnych funkcjach, które mają nas przekonać do zakupu. Druga sprawa, że nie robią tego za darmo. Warto więc przemyśleć, jakie funkcje Ci się przydadzą, a za jakie nie warto dopłacać.
  • Programy – podobnie jak z wieloma innymi cechami, widać pewien progres wraz ze wzrostem ceny (zwłaszcza do kwoty 2000 zł). Droższe pralki oferują zwykle dłuższe listy programów.
  • Skuteczność prania – ma duży związek z funkcjami oraz programami. Niektóre luksusowe pralki oferują usuwanie konkretnego rodzaju zabrudzeń (np. po kawie, trawie czy winie).
  • Rodzaj pralki – co ciekawe, modele slim często nie są wcale jakieś dużo tańsze. To, co jeszcze bardziej rzuca się w oczy, to wyższe ceny pralek typowo do zabudowy (w stosunku do tego, co oferują oprócz opcji zabudowy). Efekt tego, że nie ma ich zbyt wiele na rynku.
  • Wytrzymałość i bezawaryjność – umówmy się, każda, nawet najdroższa pralka może się szybko zepsuć. Bywa to bardzo losowe. Niemniej im wyższa cena pralki, tym lepsze materiały mógł zastosować producent. W dodatku od pewnej kwoty (np. 2000 zł) łatwiej o znakomite napędy bezpaskowe (słynie z nich chociażby LG). Bezpośrednie układy są wyjściowo wytrzymalsze. No i nie zapominajmy też o inwerterach, które mają wpływ i na cenę, i na niezawodność.
  • Prędkość wirowania – trudno oczekiwać od pralki za 1000 zł większej prędkości obrotów bębna. Z drugiej strony, już za ok. 1500 zł znajdziesz model, który oferuje 1400 obrotów na minutę. Jeszcze inna sprawa, że rekordowe wartości (1600 – 1800 obr./min.) to już domena bardzo drogich automatów do prania odzieży.

  Z powyższych cech wychodzi to, że dobrze wiedzieć, jak wybrać pralkę. Dzięki temu ustalisz swoje priorytety, rozsądniej dobierając budżet na nowy sprzęt.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments