W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pralka nie pobiera płynu do płukania – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Płyn do płukania to ważny detergent, który musi być odpowiednio wykorzystany przez pralkę. Twój sprzęt go nie pobiera? Koniecznie poznaj wszystkie możliwe przyczyny wraz z rozwiązaniami!

Dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania - Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Uszkodzony elektrozawór

  Często pralka nie pobiera płynu do płukania przez awarię elektrozaworu. To problem mechaniczny, który trudno przewidzieć.

  W pralkach Bosch, Samsung i podobnych marek znajdziesz pojedyncze, podwójne, a nawet potrójne zawory. Odpowiadają za kierowanie wody do właściwej przegrody w szufladzie. Awaria powoduje, że sprzęt przestaje pobierać detergent, np. płyn do płukania.

  • Rozwiązanie: Wymień elektrozawór. Odłącz pralkę od prądu i zdemontuj blat, wykręcając śruby. Elektrozawór znajdziesz przy tylnej blaszce za komorą zasobnika. Odepnij złączkę, która łączy go z modułem sterującym. Zdejmij obejmy wężyków (łączą elektrozawór z zasobnikiem pralki; przydadzą się do tego kombinerki). Wyjmij zepsutą część, ciągnąc ją do dołu do momentu, aż usłyszysz kliknięcie. Włóż nowy elektrozawór, wepnij złączkę i zamontuj wężyki, dociskając obejmy kombinerkami. Na koniec załóż blat.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Niesprawny wąż dopływowy

  Jeśli wąż dopływowy jest skręcony, zagięty lub wręcz pęknięty, pralka nie będzie działać prawidłowo. To istotny element, bo zapewnia stały dopływ wody pod odpowiednim ciśnieniem. Gdy zastanawiasz się, czemu pralka nie pobiera płynu do płukania, to może być źródłem awarii.

  • Rozwiązanie: Wysuń pralkę i sprawdź, w jakim stanie jest wąż dopływowy. Jeżeli zauważysz, że jest zagięty bądź poskręcany, popraw go i ostrożnie dosuń pralkę, żeby znów go nie przygnieść.
  • Rozwiązanie 2: Gdy wąż z zewnątrz jest w dobrym stanie, problem tkwi w jego środku. Odłącz koniec znajdujący się przy pralce i umieść go w misce. Odkręć na kilka sekund wodę, aby zgromadzone w środku zanieczyszczenia wypłynęły. Jeśli to nie pomoże, wymień wąż na nowy, montując go w miejsce uszkodzonego.
  • Dodatkowa porada: Aby uniknąć powstawania zatorów w wężu dopływowym, czyść go regularnie, przynajmniej raz na pół roku. Wymieniaj ten element co ok. 5 lat, dzięki temu zmniejszysz ryzyko awarii.

  Masz dość awarii swojej starej pralki i rozważasz zakup nowej? Skorzystaj z zestawień:


  Zapchany dozownik detergentów

  Dozownik detergentów w pralce Electrolux, Beko, Whirlpool oraz innych producentów znajdziesz nad szufladką. Są w nim otwory, które regulują przepływający strumień wody.

  Jeżeli w dozowniku nagromadziły się zanieczyszczenia, pralka nie pobierze płynu do płukania. W efekcie ubrania nie będą wtedy pachniały płynem.

  • Rozwiązanie: Przeczyść starannie dozownik. Wysuń go z pralki, przytrzymując dźwignię zwalniającą. Wyczyść element za pomocą miękkiej szczoteczki, przepłucz pod bieżącą wodą i zamontuj z powrotem.
  • Rozwiązanie 2: Gdy dozownik jest mocno zabrudzony i pokryty kamieniem, wymień go. Wysuń stary element, a następnie w jego miejsce zamontuj nowy.
  • Dodatkowa porada: Aby zapobiec zapchaniu dozownika detergentów, zwracaj uwagę na to, gdzie umieszczasz środki do prania. Uważaj, aby do dozownika detergentów w płynie nie wsypywać tych w proszku. Przy okazji dowiedz się, gdzie dokładnie wlewać płyn do prania, a gdzie ten do płukania.

  Zabrudzona szuflada

  Zdarza się, że pralka nie pobiera płynu do płukania z powodu mocno zabrudzonej szuflady. To błahostka, a może narobić dużo kłopotów.

  • Rozwiązanie: Wyjmij szufladę i przepłucz pod bieżącą wodą. Aby pozbyć się osadu z detergentów, użyj miękkiej szczoteczki (np. do zębów). Nie zapomnij o przemyciu wnęki w pralce. W przypadku bardziej uporczywego brudu użyj sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego. Możesz też zostawić szufladę w misce z wodą i płynem do naczyń na kilka godzin lub całą noc.
  • Dodatkowa porada: Żeby nie dopuścić do mocnego zabrudzenia szuflady, pamiętaj o jej regularnym czyszczeniu. Rób to przynajmniej raz w miesiącu (zresztą jak kompleksowe czyszczenie pralki). Unikniesz dzięki temu trudnego do usunięcia osadu, a także nieprzyjemnego zapachu wewnątrz pralki.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Za dużo płynu do płukania

  Kiedy to nowa pralka nie pobiera płynu do płukania, problemem z pewnością nie jest zapchany wąż czy brudna szuflada. Dobra wiadomość jest taka, że i w tej sytuacji przyczyna zwykle jest prozaiczna.

  Zastanów się, czy w pośpiechu lub ekscytacji z zakupu nowego sprzętu nie używasz przypadkiem zbyt dużej ilości detergentów. Jeśli wlejesz za dużo płynu do płukania do przegródki, niemal od razu spłynie, a Ty możesz tego nie zauważyć.

  • Rozwiązanie: Podczas kolejnych prań ostrożnie wlewaj płyn do płukania. Uważaj, aby nie przekroczyć zaznaczonego maksimum. Uważnie zasuń pełną szufladę. Gwałtowne szarpnięcie też może doprowadzić do spłynięcia detergentu.

  Zbyt rzadki płyn do płukania

  Możesz odnieść wrażenie, że Twoja pralka Beko, Samsung lub innej, dowolnej marki nie pobiera płynu do płukania, kiedy w rzeczywistości on od razu spływa do bębna. Dzieje się tak nie tylko wtedy, gdy przesadzisz z jego ilością.

  Czasami problem tkwi w konsystencji detergentu. Jeśli jest bardzo rzadki, również spłynie zaraz po wlaniu do przegrody.

  • Rozwiązanie: Kupuj detergenty sprawdzonych producentów. Dobrym wyborem są koncentraty. Wystarczy ich niewielka ilość, żeby ubrania po praniu były miękkie i ładnie pachniały.

  Podsumowanie

  Pralka nie pobiera płynu do płukania najczęściej przez: uszkodzony elektrozawór, wygięty, zabrudzony lub pęknięty wąż dopływowy, zapchany dozownik detergentów, zabrudzoną szufladę lub problem z samym płynem do płukania (zbyt duża ilość lub za rzadka konsystencja).

  Jak widzisz, to awaria stosunkowo prosta do usunięcia, ponieważ najczęściej jej przyczyną jest po prostu brak odpowiedniej konserwacji. Jedynie awaria elektrozaworu, o ile nie chcesz samodzielnie się z tym zmagać, może skutkować wezwaniem fachowca.

  Poznaj też inne potencjalne awarie pralki z rozwiązaniami:

  Oceń publikację
  [Głosy: 21 Średnia: 4.1]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  jan
  4 miesięcy temu

  Witam.
  pralka Hajer Haltys HW10014756 nie pobiera płynu do płukania wlanego do pojemnika z kwiatkiem.
  Z góry dziękuję za podpowiedż.
  Jan.