W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pralka brudzi ubrania – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Dlaczego pralka brudzi ubrania? Co zrobić, żeby przestała i zaczęła normalnie prać? Warto poznać wszelkie przyczyny tego problemu wraz z rozwiązaniami. Będzie to możliwe z poniższym poradnikiem! Szybko ustalisz i rozwiążesz problem.

dlaczego pralka brudzi ubrania - przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Sytuacja, w której pralka brudzi ubrania, z pewnością nie jest normalna. To w końcu sprzęt, który ma dokładnie usuwać wszelkie zabrudzenia. Jeżeli jest przeciwnie, to musisz jak najszybciej zareagować, bo inaczej będzie jeszcze gorzej!

  Kluczową sprawą jest rodzaj podejrzanych plam na wypranej odzieży. Właśnie na tym czynniku oparłem cały poradnik. Po kolei omówię to, jak wyglądają plamy spowodowane nieprawidłowym działaniem pralki, i wskażę Ci najlepsze rozwiązania, a znam ich wiele.

  Tuż po nich wspomnę też o przyczynach i rozwiązaniach podobnej sytuacji – gdy urządzenie nie dopiera ubrań. Taka wiedza z pewnością Ci się przyda.

  Plamy po detergencie (białe, szare, tłuste)

  Czyli np. szlam, białe plamy, szare grudy lub nalot po proszku do prania, które zauważysz na odzieży wyjętej z bębna. Ale nie tylko, bo niektóre płyny do prania są powodem tłustych plam. W takim przypadku w zasadzie od razu wiesz, że winowajcą jest detergent, ale właściwie dlaczego?

  Potencjalnych przyczyn jest kilka:

  1. Detergent może być słaby i nie rozpuszczać się dobrze w wodzie. Takie sytuacje się zdarzają, jeżeli kupujesz najtańsze środki piorące. O ile proszki nieco słabiej się rozpuszczają od płynów, tak te drugie mają pewną tendencję do zatykania niektórych elementów pralki. Ich resztki gniją i mogą powodować nawet tłuste plamy.
  2. Detergentu jest za dużo. Być może przesadzasz z wsypywaniem lub wlewaniem go do szufladki pralki?
  3. Wielu producentów pralek obiecuje efektywne pranie w niskich temperaturach. Rzeczywistość czasem mówi co innego. Zbyt niska temperatura wody nie zawsze dobrze sobie radzi z rozpuszczaniem detergentu (szczególnie proszku). Nie powinno to trwać zbyt długo, bo inaczej coś, co miało Ci ładnie wyprać odzież, zostanie na niej. Modele z rankingu pralek zazwyczaj dobrze piorą w niższych temperaturach, ale nie wiem, jakim urządzeniem aktualnie dysponujesz.
  4. Najgorszą opcją w tym punkcie jest problem z hydrostatem pralki. Ten element czuwa nad doborem ilości wody w stosunku do programu, cyklu prania itp. Najpierw analizuje, ile jest wody w bębnie, a następnie decyduje, ile jej wlać. Jeżeli ma jakąś usterkę, to może wlewać za mało wody, przez co detergent nie będzie miał szans, aby dobrze się rozpuścić. W efekcie pobrudzi ubrania, gdy pralka pierze. Monitoruj poziom wody w pralce, a jeśli stwierdzisz, że jest jej zdecydowanie za mało, to masz już winowajcę brudzenia ubrań detergentem.

  Skoro wymieniłem kilka przyczyn tego, że pralka brudzi ubrania np. na biało lub szaro po proszku do prania, to podsuwam od razu adekwatne do objawów rozwiązania.

  • Rozwiązanie 1: Najprostsze, może i trochę naiwne rozwiązanie, ale spróbuj zmienić detergent na inny. Może to w środku piorącym leży cała wina, a nie w pralce czy w tym, ile dodajesz detergentu do prania. Kieruj się przy tym chociażby rankingiem proszków do prania.
  • Rozwiązanie 2: Używaj mniejszej ilości proszku lub płynu do prania. Jeżeli nie wiesz, jaka jest odpowiednia doza, to sprawdź, ile płynu do prania powinno się wlewać. W przypadku dużej ilości białych plam dowiedz się, ile proszku do prania wsypywać, gdyż to jego nadmiar jest najprawdopodobniej przyczyną.
  • Rozwiązanie 3: Pierz w wyższych temperaturach, o ile jest to możliwe. W pierwszej kolejności musisz się trzymać zaleceń na metkach ubrań, aby nie uległy zniszczeniu czy skurczeniu.

  Rozwiązanie 4 – problem z hydrostatem

  Przy problemie z hydrostatem zrób dokładnie to, co sugerowałem w artykule o tym, dlaczego pralka nie pobiera wody. Tam też był taki punkt.

  Ogólnie biorąc, wyłącz pralkę z prądu, sprawdź na rysunku technicznym lub w instrukcji, gdzie jest hydrostat, a następnie się nim zajmij.

  Zazwyczaj wystarczy ściągnąć blat i zlokalizować owalny obiekt z kilkoma kabelkami (znajduje się najczęściej obok programatora). Kluczowa może być rurka hydrostatu. Dmuchnij w nią, aby sprawdzić, czy nie jest zatkana.

  Najważniejsza jest drożność całego układu, choć jeszcze gorszą opcję stanowi problem z elektroniką. Wtedy trzeba sprawdzać kable (ich styki, dociśnięcie kostki do złącza, stan przewodów), które odpowiadają za działanie hydrostatu.

  Nie masz ochoty się z tym zmagać? Zawsze pozostaje wezwanie fachowca. Nie jest to przecież żadną ujmą.

  Po takiej dawce wiedzy z pewnością nie ujrzysz szarych plam na odzieniu i nie zadasz pytania, jak wyczyścić pralkę ze szlamu.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Zielonkawe lub żółtawe plamy

  A czasem i nieco ciemniejsze. Po prostu brud pojawiający się z niewiadomych przyczyn na odzieży, która powinna być czyściutka i pachnąca. Dlaczego pralka plami ubrania w ten sposób? Przez to… że jest brudna.

  Zarówno ten, jak i następny punkt wiążą się z brakiem odpowiedniej konserwacji. Zabrudzenia tego typu powoduje chociażby pleśń. Czasem gromadzi się w przegrodach na detergent, filtrze, jak i we wnętrzu bębna. Przy braku pielęgnowania pralki z pewności znajdziesz ją na uszczelce (fartuchu/kołnierzu) otaczającej otwór wsadowy.

  Niektóre elementy mogą także „wzbogacić się” o kamień, choć teoretycznie nie jest w stanie brudzić ubrań. W każdym razie, wiele miejscówek w pralce jest siedliskiem bakterii, które należy regularnie usuwać, czyszcząc sprzęt. Inaczej będzie ich tyle, że urządzenie obniży swoją wydajność, a w skrajnym przypadku zacznie brudzić prane odzienie.

  Newralgiczną częścią jest gumowy kołnierz, nazywany też fartuchem. Chodzi o uszczelkę drzwiczek wokół wlotu na pranie. Gromadzi się tam sporo wody, więc wypada regularnie oczyszczać kołnierz.

  • Rozwiązanie: Weź się do roboty i gruntowanie wyczyść swoją pralkę. Sprawdź stan filtra, węża odpływowego, wnętrze bębna, kołnierz i usuń zalegający syf. Pamiętaj przy okazji o wietrzeniu pralki po zakończonym praniu. Zamykanie wilgoci w środku sprzyja powstawaniu grzyba i gromadzeniu się nieprzyjemnych zapachów, a tego przecież nie chcesz, prawda?
  • Rozwiązanie 2: Jest też pesymistyczna wersja. We wnętrzu pralki znajduje się sporo elementów, przez które przepływa woda, chociażby węże, uszczelki itp. Jeżeli pralka plami ubrania, a Tobie wydaje się, że przez pleśń lub inny syf tego typu (jakaś podejrzana maź), to czasem trzeba jak najbardziej rozebrać urządzenia i sprawdzić, co się da. Wszelkie miejsca, w których mógł się nagromadzić osad z detergentów.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Rdzawe plamy

  Każdy obszar pokryty rdzą, przez który przechodzi woda lub detergent, może się przyczynić do brudzenia ubrań w trakcie prania.

  W niektórych przypadkach to właśnie rdza pojawia się we wnętrzu bębna, wędrując z jakichś odprysków. Często w towarzystwie plam spowodowanych pleśnią, o której wspominałem we wcześniejszym punkcie.

  Główną przyczyną jest zaniedbanie dotyczące konserwacji swojej pralki, a przecież jest tyle poradników na ten temat, np. o tym, jak dbać o pralkę. Ale nie ma co robić sobie wyrzutów sumienia, bo wypada jak najszybciej odświeżyć bęben, a także zabezpieczyć obszary z rdzą.

  • Rozwiązanie: Jeżeli Twoja pralka oferuje program automatycznie czyszczący bęben, to skorzystaj z niego, choć i tak po cyklu sprawdź stan czystości wnętrza pralki. W innym przypadku wyczyść go ręcznie lub uruchom „puste pranie” bez detergentów, ubrań i z wyłączonym cyklem wirowania; ewentualnie z tkaninami, które się pierze w bardzo wysokich temperaturach, bo trzeba ustawić jak najwyższą (wtedy już załącz wirowanie). Od razu odśwież filtry i kołnierz pralki otaczający otwór wsadowy. Dokładnie sprawdź szuflady/dozowniki, bo często koło nich są obszary z rdzą. Wypada takie miejsca zabezpieczyć, aby nie przesyłały zabrudzeń dalej.

  tak czyste powinny być ubrania po praniu

  Smar na ubraniach

  Smar w bębnie pralki? Niestety, ale jest to możliwe. Bardzo intensywnie brudzi odzienie, na którym pojawiają się ciemne, brązowe ciapy. Jeszcze gorzej, że wróży poważniejsze kłopoty z pralką.

  O co chodzi?

  O łożyska i to, co je otacza, czyli uszczelniacz, pierścień nabity na ośkę bębna, jak i sam bęben. Bezpośrednim powodem smaru na ubraniach jest uszczelniacz. Sęk w tym, że czasem zwiastuje problemy z innymi komponentami.

  W skrajnych przypadkach dochodzi do korozji kilku elementów i nawet cały system piorący może być do wymiany. A jeżeli posiadany przez Ciebie model nie znajduje się na liście pralek z wymiennymi łożyskami… to jest jeszcze bliżej zakończenia swego żywota.

  • Rozwiązanie: Jak najszybciej wezwij fachowca, aby dokładnie sprawdził, które elementy pralki są uszkodzone. Optymistyczna wersja wiąże się z wymianą samego uszczelniacza, a pesymistyczna z zakupem nowej pralki. Jeżeli serwisant/fachowiec stwierdzi, że wymieni uszczelniacz, to na wszelki wypadek dopytaj, czy z komorą łożysk jest wszystko w porządku.

  Pozostałe powody plamienia ubrań przez pralkę

  • Lepkie plamy, a może małe czarne ślady? Wiele różnych zabrudzeń, choć zazwyczaj niewielkich, powoduje szybkie pranie kolejnej tury ciuchów bez oczyszczenia bębna. Jeżeli jednego dnia robisz kilka cykli prania, to po każdym przejedź wnętrze bębna ściereczką.
  • Sporo było o detergentach, ale nie o jednym, a mianowicie zmiękczaczu. Jeżeli zbyt dużo go wlejesz, to ulegnie zbryleniu, co od razy zauważysz po pranych tkaninach – przylepią się do nich małe bryłki, ewentualnie pojawią się tłuste plamy.

  Co zrobić, gdy pralka nie dopiera ubrań?

  Przy okazji postanowiłem poruszyć inny problem, ale ściśle powiązany. Czasem zdarza się tak, że pralka nie jest w stanie dokładnie doprać odzieży.

  Dlaczego i co z tym zrobić?

  • Pierwszą przyczyną jest przeładowany bęben. Gdy ciuchów jest za dużo, nie dopiorą się zbyt dobrze. Nowoczesne pralki często ostrzegają przed przeładowaniem (automatyka wagowa), ale zawsze lepiej, gdy w bębnie nie panuje zbyt duży ścisk.
  • Pamiętasz punkt o plamach po detergencie? Ma kilka wspólnych przyczyn z tym, że pralka nie dopiera ubrań. Powodem może być za słaby detergent, za niska temperatura wody, za mało wody (usterka hydrostatu), jak i nieodpowiednia ilość detergentu, ale tutaj w drugą stronę – gdy jest go za mało.
  • Z temperaturą wody ściśle się wiąże wybrany program. Pewnie często chcesz jak najszybciej wyprać swoje ciuchy, więc korzystnie wypadają przyspieszone opcje. Pamiętaj jednak, że im krócej trwa dany program, tym gorzej radzi sobie z uporczywymi plamami.
  • Nawet topowa pralka nie jest czasem w stanie doprać wyjątkowo upierdliwych plam. Wyjściem okaże się pranie ręczne, namaczanie i inne sposoby na najtrudniejsze do wyprania plamy.

  Sprawdź zestawienia niestandardowych pralek:

  Podsumowanie

  Dlaczego pralka brudzi ubrania? Najczęściej przez to, że nie rozpuszcza do końca detergentu (bo jest go za dużo, pracuje w zbyt niskiej temperaturze wody lub ma słabą jakość). Inne powody to: awaria hydrostatu, brud w pralce czy uszkodzony uszczelniacz.

  Teraz już wiesz, jakim cudem po praniu na odzieży pojawiły się jakieś dziwne plamy, smugi, a często towarzyszący im nieprzyjemny zapach. Warto jak najszybciej ogarnąć ten problem, aby pralka dobrze spełniała swoje zadanie.

  Na szczęście istnieją większe szanse na to, że powodem nie jest jakaś poważna awaria, a Twoje zaniedbanie dotyczące konserwacji pralki lub nieodpowiednie nawyki przy praniu.

  Zdaję sobie jednak sprawę, że rodzaj plam może być jeszcze inny niż wszystkie, które wymieniłem i omówiłem. Ale na PROrankingach nie jesteś sam! Szybko odpisuję na komentarze, więc w przypadku dodatkowych pytań skorzystaj z ich sekcji lub dołącz do mojej grupy: Porady RTV/AGD.

  Pozostałe poradniki dotyczące problemów z pralką, które koniecznie trzeba przeczytać:

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments