W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Szczoteczka soniczna a plomby – Czy je niszczy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy szczoteczka soniczna niszczy plomby? A może jest to tylko mit i zupełnie nie ma się czego obawiać? Postanowiłem omówić to dla Ciebie, aby nie było już żadnych wątpliwości!

Czy szczoteczka soniczna niszczy plomby?

Spis treści:

  Wypełnienia światłoutwardzalne lub fleczery dentystyczne to dla wielu osób konieczność. Ale jakoś zęby trzeba przy nich myć, prawda?

  Z drugiej strony coraz więcej osób przegląda ranking szczoteczek sonicznych, co wskazuje na wzrost popularności tych urządzeń.

  Zupełnie nie dziwią mnie więc zapytania odnośnie bezpieczeństwa plomb podczas szczotkowania modelem sonicznym. Rozwiążmy tę zagadkę!

  Czy szczoteczka soniczna niszczy plomby?

  Nie. Jej ruchy wymiatająco-pulsacyjne nie są w stanie uszkodzić wypełnień, powodując ich wypadnięcia. Jest wręcz przeciwnie: modele soniczne, mimo wysokiej wydajności, bardzo delikatnie obchodzą się z uzębieniem, w tym z wypełnieniami.

  Subtelnie muskają szkliwo, wspomagając efekt szczotkowania falami dźwiękowymi. Ryzyko jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych jest tu minimalne. Nie występuje tu wyjściowo nadmierne ścieranie, np. przez intensywne ruchy obrotowe z dociśniętym włosiem głowicy.

  Oczywiście musisz przy okazji dowiedzieć się, jak myć zęby szczoteczką soniczną. Nie może tu bowiem dojść do agresywnego szorowania. Nie na tym polega używanie tego sprzętu. Niemniej posługiwanie się modelem sonicznym nie należy do trudniejszych czynności.

  Ranking szczoteczek sonicznych – zwycięzca

  Philips HX9992/12

  Czyli nie ma ryzyka wypadnięcia plomby podczas używania szczoteczki sonicznej?

  Pewne ryzyko zawsze istnieje, ale nie z winy szczoteczki sonicznej.

  Umówmy się, że noszone przez nas plomby są w odmiennym stanie i wieku. Czasem się zdarza, że ich stan pozostawia sporo do życzenia, a więc w końcu wypadają. Jeżeli stanie się tak akurat podczas używania szczoteczki sonicznej, to wina automatycznie może zostać przypisana urządzeniu do mycia zębów.

  I właśnie stąd wzięły się zapewne mity o niszczeniu plomb przez szczoteczki soniczne. Łatwiej obwinić elektryczne urządzenie, niż zdać sobie sprawę, że to stan plomby był powodem jej wypadnięcia.

  Tak naprawdę nie ma znaczenia, że wypełnienie wypadło w trakcie mycia zębów. To zbiegi okoliczności. Mogło się tak stać podczas gryzienia czegoś, żucia gumy, szczotkowania zupełnie innym typem szczoteczki, a nawet zaciskania szczęki.

  Modele soniczne same w sobie nie obniżają trwałości plomb. Dobrze je pielęgnują, zresztą tak samo jak całe uzębienie i dziąsła. Zapobiegają próchnicy, kamieniowi nazębnemu czy stanom zapalnym. Pozbywają się zarazków, rozjaśniając szkliwo. Ich działanie jest wręcz lecznicze na tle innych rodzajów szczoteczek do zębów.

  Dalej zastanawiasz się nad zakupem szczoteczki sonicznej? Przeczytaj koniecznie:

  1. Szczoteczka soniczna – Czy warto?
  2. Szczoteczka soniczna czy rotacyjna?
  3. Szczoteczka elektryczna czy zwykła?

  Szczoteczka soniczna najkorzystniejsza w przypadku plomb?

  Tak, jak najbardziej. Jak już wspominałem, to niezwykle wydajny, a jednocześnie bezpieczny w użytkowaniu sprzęt.

  To, jak działa szczoteczka soniczna, łączy w sobie delikatne traktowanie szkliwa z precyzyjnym rozbijaniem płytki nazębnej i łańcuchów bakterii. Fale dźwiękowe sięgają dalej niż włosie głowicy szczotkującej, a mikrobąbelki (z mieszaniny pasty do zębów, wody i śliny) wypłukują różne zakamarki jamy ustnej.

  Finalnie dużo szybciej uzyskasz jasne zęby, a więc zdrowy i piękny uśmiech. No i o plomby nie musisz się bać.

  Pamiętaj jedynie, aby prawidłową pielęgnację jamy ustnej wspomóc nitkowaniem lub irygacją (pomocny okaże się ranking irygatorów do zębów). To gwarancja perfekcyjnie wyczyszczonych przestrzeni międzyzębowych czy innych trudno dostępnych miejsc. No i dbaj o samą głowicę szczoteczki, dowiedz się, co ile wymieniać końcówkę szczoteczki elektrycznej. Musi być w dobrym stanie, aby spełniać swoje zadanie.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Podsumowanie

  Drgania, pulsowania oraz same ruchy wykonywane szczoteczką soniczną są bezpieczne dla plomb i innych rodzajów wypełnień. Nie wpływają na nie negatywnie, a wręcz przeciwnie: odpowiednio je pielęgnują, oczyszczając z bakterii i osadu.

  Potwierdza to delikatny sposób pracy wsparty delikatnym przykładaniem włosia głowicy do linii zębów i powierzchni żującej. A to wszystko przy wysokiej intensywności drgań, która zapewni Ci pewność co do dokładnego szczotkowania. Dlatego też w ogóle nie ma dużo przeciwwskazań przy stosowaniu szczoteczki sonicznej.

  Niemniej starsze i słabsze plomby (lub takie źle założone, którym brakuje szczelności) mogą wypaść akurat podczas szczotkowania zębów. Ale nie jest to wina szczoteczki sonicznej. Obwinianie jej o to jest głupotą, z której zrodził się mit.

  Przeczytaj też:

  Źródła pomocnicze (wypowiedzi dentystów i stomatologów na ten temat):

  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments