W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy odkurzanie jest zdrowe?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Odkurzanie to mało lubiany obowiązek domowy. Traci się na nie czas i siły, ale w efekcie domostwo prezentuje się lepiej. Postanowiłem przeanalizować szkodliwe i pożyteczne aspekty odkurzania pod kątem zdrowia. Czy jest ono zdrowe? A może poważnie szkodzi? Sprawdź to!

jak odkurzanie wpływa na nasze zdrowie

Spis treści:

  Problem z odkurzaniem jest taki, że raczej nikt z nas nie przepada za tą czynnością. Z drugiej strony większość osób nie lubi także wałęsających się po parkiecie czy dywanie śmieci, kurzu bądź sierści zwierzaka. Kończy się więc tak, że któryś z domowników musi się w końcu za to wziąć.

  Czy zastanawiałeś się jednak kiedyś, jak odkurzanie wpływa na Twoje samopoczucie i organizm? Temat raczej dość dziwny, wręcz niszowy, ale dla niektórych okaże się całkiem ciekawy. Zapraszam do mojej analizy tego zagadnienia.

  Odkurzanie – co szkodzi Twojemu zdrowiu?

  Zaczniemy od tych mniej przyjemnych aspektów, które dodatkowo mogą Cię nieco zniechęcić do wykonywania tej czynności, choć na wszystko jest tak naprawdę sposób. Jaka jest więc szkodliwość odkurzania względem zdrowia?

  • Podstawowym problemem są wszelkie alergeny, roztocza, drobnoustroje i inne bakterie oraz pleśń, które gromadzą się na podłodze, w kurzu. Odkurzanie ich z jednej strony eliminuje problem (bo kurz jest szkodliwy) – ale zależnie od klasy samego sprzętu do odkurzania – może wypuszczać je do powietrza lub roznosić po pokoju czy salonie. Taki wybuch cząsteczek kurzu do powietrza najbardziej odczują alergicy. Kontakt z drobnoustrojami wzrasta też przy opróżnianiu lub myciu pojemnika czy przy wyrzucaniu worka. Warto robić to skrupulatnie i z zachowaniem odpowiedniej higieny.
  • Ruch teoretycznie sprzyja kondycji i zdrowiu, prawda? Gorzej, jeżeli podczas danej czynności nienaturalnie wykrzywiasz swoją sylwetkę. Takie sytuacje zdarzają się podczas odkurzania, a najbardziej odczuwają je osoby wysokie. Jeżeli masz problemy z kręgosłupem, to może czas pomyśleć o nowocześniejszym typie odkurzacza?

  Główna szkodliwość opiera się więc przede wszystkim na dwóch powyższych aspektach. Można je jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy, że zainwestujesz w odkurzacz o innej konstrukcji.

  Ranking odkurzaczy pionowych wskaże Ci dokładnie liderów tej kategorii. Korzyścią są z pewnością świetne systemy filtracji powietrza, a także pionowa budowa, dzięki której nie musisz się wcale garbić czy schylać, a przynajmniej nie tak często. Technologia cyklonu w odkurzaczach pionowych Dyson wychwytuje cząsteczki wielkości nawet 0,3 mikrona, a sam sprzęt jest lekki i poręczny.

  wciąganie kurzu z niebieskiej wykładziny

  Ranking odkurzaczy workowych – zwycięzca

  Miele Complete C3 TotalCare EcoLine SGJP3

  Odkurzanie – co pomaga Twojemu zdrowiu?

  Koniec wymówek, gdyż teraz czas na korzyści zdrowotne, które daje Ci odkurzanie.

  • Zakładając, że masz solidne urządzenie pod ręką, drobinki kurzu z wszelkimi drobnoustrojami zostaną szybko i precyzyjnie usunięte. Dodatkowo powietrze może być nawet czystsze niż przed odkurzaniem! Wszystko za sprawą zaawansowanego systemu filtracji, choć jest to zaleta drogich modeli akumulatorowych. Przyznasz jednak, że wizja przekształcenia w pewnym sensie odkurzacza w oczyszczacz powietrza jest całkiem ciekawa, prawda?
  • Co, jeśli budżet wystarcza wyłącznie na klasyczny sprzęt workowy? No cóż, powietrze będzie w gorszym stanie, ale z drugiej strony stosunek usuniętych z paneli czy dywanu bakterii do tych wpuszczonych w eter będzie dość korzystny. Pamiętaj o odświeżaniu nie tylko miejsc, po których chodzisz, ale także o odkurzaniu sofy, kanapy, fotela czy innych mebli. Im więcej mikrobów się tam znajduje, tym częściej trafiać będą do Twojego układu oddechowego, a tego zapewne nie chcesz. Astmatycy będą się w takim miejscu z każdym dniem coraz gorzej czuli. Kaszel, trudności w oddychaniu, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa – takie dolegliwości nie biorą się znikąd. Często oznaczają, że najwyższy czas gruntownie odkurzyć swój dom lub mieszkanie.
  • Cała masa korzyści płynie z samej aktywności fizycznej, którą podejmujesz poprzez regularne odkurzanie. Tracisz sporo zbędnych kalorii. Tym samym zmniejsza się ryzyko śmierci czy chorób serca. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, jak takie proste czynności czasem pomagają pod kątem zdrowia. Czasy są takie, że spora część społeczeństwa prowadzi siedzący tryb życiu. Często jesteśmy też godzinami wgapieni w ekrany smartfonów. Odkurzanie to zawsze jakaś forma aktywności, która może i męczy, ale z drugiej strony pomaga Twojej kondycji.
  • Wszystkie powyższe korzyści mogą też wpływać na lepsze samopoczucie. Zakończenie odkurzania sprawia satysfakcję. Jeszcze bardziej będziesz podbudowany, gdy zobaczysz, jak schludne i czyste jest Twoje gniazdko. Jeżeli bliska Ci osoba jest alergikiem, to dodatkowo zanotujesz w swojej podświadomości plus, że jej po prostu pomogłeś. Gdy męczymy się fizycznie, to odpoczywamy psychicznie – to powiedzenie też warto wziąć sobie do serca. Nie masz ochoty wychodzić z domu, ale jednocześnie odczuwasz przygnębienie, czy zewsząd atakują Cię mało przyjemne myśli? Weź się za robotę! Prosty i skuteczny sposób, żeby pomóc swojemu organizmowi pod kątem fizycznym i psychicznym.

  Przeczytaj też:

  Kojarzysz odkurzacze Numatic z buźkami? Kupuj je taniej z kodami rabatowymi!

  Podsumowanie

  Nie ulega wątpliwości, że odkurzanie to bardzo korzystna czynność, i to nie tylko dla stanu pomieszczeń każdego domostwa, ale też dla zdrowia osoby, która odkurza. Polecam Ci więc regularne odkurzanie.

  Sam zresztą praktykuję tę zasadę. Czasem w trakcie sprzątania trochę wyklinam pod nosem, ale po wszystkim czuję dużą satysfakcję oraz ulgę, że w końcu jest wszędzie czysto i schludnie.

  Pozytywnych aspektów dla zdrowia i samopoczucia jest zdecydowanie więcej niż tych szkodliwych. Może więc czas nieco inaczej podejść do tej z pozoru mało przyjemnej czynności?

  Zobacz zestawienia sprzętów do odkurzania:

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments