W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czyszczenie pralki sodą – Jak wyczyścić pralkę sodą?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Soda oczyszczona to skuteczny oręż w walce z brudem. Z powodzeniem wykorzystasz ją do czyszczenia pralki. Jak dokładnie jej użyć? O czym należy pamiętać? Szybko dowiesz się tego, czytając poniższy poradnik!

Czyszczenie pralki sodą – Jak wyczyścić pralkę sodą?

Spis treści:

  Czyszczenie pralki sodą krok po kroku – Krótka instrukcja

  Soda to jeden z popularniejszych, domowych środków do czyszczenia. Jest też pomocna w walce z przykrymi zapachami.

  Czyszczenie pralki sodą jest na tyle skuteczne, że nie musisz inwestować w drogie, chemiczne preparaty.

  Jak to zrobić?

  1. Sprawdź, czy wnętrze bębna jest puste. Nie może znajdować się w nim odzież ani żadne jej elementy, takie jak na przykład guziki.
  2. Do szufladki na detergenty wsyp 3/4 szklanki sody. Umieść ją w przegródce na proszek do prania. Do preparatu możesz dodać również kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
  3. Sprawdź, czy Twoją pralkę wyposażono w specjalny program czyszczący. Jeśli nie, wybierz inny, z temperaturą od 60 do 90 stopni Celsjusza.
  4. Po zakończeniu pracy urządzenia pamiętaj, aby otworzyć drzwi. Pozbędziesz się w ten sposób wilgoci i pozwolisz na całkowite osuszenie bębna.

  Warto wiedzieć, jak czyścić pralkę sodą, ponieważ pozwoli Ci to nie tylko na optymalne odświeżenie sprzętu, ale przede wszystkim na uniknięcie niektórych uszkodzeń. Preparat ten ma właściwości odkażające i odświeżające.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Czyszczenie sodą poszczególnych elementów pralki

  Jeśli chcesz cieszyć się czystym urządzeniem, nie wystarczy tylko uruchomienie go z dodatkiem sody oczyszczonej. Pamiętaj też o starannym umyciu poszczególnych elementów, takich jak uszczelka czy podajnik środków piorących.

  Oto wskazówki, jak zadbać o części znajdujące się w pralce właśnie za pomocą sody oczyszczonej.

  Uszczelka

  Zalegające w niej zanieczyszczenia sprzyjają rozwojowi pleśni i grzyba w pralce. Aby tego uniknąć, pamiętaj o regularnym czyszczeniu uszczelki.

  Przygotuj mieszankę sody oczyszczonej z wodą. Pamiętaj o zachowaniu proporcji 1:1. Przygotowaną papkę rozprowadź po wnętrzu gumowego elementu i pozostaw na około 30 minut. Po tym czasie wszystko dokładnie przemyj miękką ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie.

  Drzwi

  Zapewne wiesz, że na szybce drzwi od pralki lubi gromadzić się osad. Ten zaschnięty niekiedy jest trudny do usunięcia.

  Łatwo pozbędziesz się go, wykorzystując do tego mieszankę sody i wody przygotowaną w proporcji 1:1. Nałóż ją na zabrudzone miejsca i pozostaw na kilka minut. Następnie wszystko dokładnie zmyj ciepłą wodą i wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym.

  Szufladka na detergenty

  Niekiedy przegródki w szufladzie są tak bardzo zakamienione, że umycie ich pod bieżącą wodą nie przynosi żadnych efektów.

  Co wtedy?

  Wyjmij szufladę i rozprowadzić w niej papkę z sody oczyszczonej i wody. Po paru minutach dokładnie wyszoruj wszystkie przegródki za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów, aby pozbyć się brudu. Na koniec wypłucz szufladkę pod bieżącą wodą, wytrzyj do sucha i umieść w pralce.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Czy czyszczenie pralki sodą może być niebezpieczne?

  Na niektórych stronach internetowych przeczytasz, że czyszczenie pralki sodą oczyszczoną jest niebezpieczne dla sprzętu, ale również dla pranej w nim odzieży. Według niektórych ten środek zapycha filtry, zbiera się we wnętrzu uszczelki, a nawet pozostawia białe plamy na ubraniach.

  Czy to prawda?

  Okazuje się, że nawet regularne czyszczenie urządzenia sodą w żaden sposób nie powoduje awarii czy uszkodzeń odzieży. Ważne jest jedynie, aby wiedzieć, jak wyczyścić pralkę sodą oraz przestrzegać kilku związanych z tym zasad.

  Przede wszystkim sprzęt myj bez wsadu. W innym przypadku rzeczywiście zobaczysz brzydkie plamy, zwłaszcza na ciemnych materiałach.

  Kolejna kwestia to miejsce, gdzie umieszczasz sodę. Dodawaj ją jedynie do przegródki przeznaczonej na proszek.

  Zastosowanie środka bezpośrednio w bębnie również jest możliwe, ale wymaga dodatkowego płukania lub ponownego uruchomienia tzw. pustego prania. Uchroni to pralkę przed osadzeniem się białego proszku w uszczelce oraz na drzwiach.


  Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:


  Czy warto regularnie czyścić pralkę sodą oczyszczoną?

  Zalegający w pralce brud czasami jest niezauważalny, ponieważ gromadzi się w niewidocznych miejscach. Co pewien czas przeprowadź kompleksowe czyszczenie całej pralki, aby skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń.

  Regularna i prawidłowa pielęgnacja zapewni czystość nie tylko urządzeniu, ale również Twoim ubraniom. Pozbędziesz się przykrych zapachów, unikniesz zakamienienia wnętrza sprzętu oraz jego niektórych części.

  Soda to niedrogi, a jednocześnie skuteczny środek, który pozwoli Ci na długie i bezawaryjne użytkowanie pralki. Wpłynie pozytywnie także na skuteczność jej działania.

  Zaleca się, aby pełne czyszczenie pralki przeprowadzać raz na miesiąc. Nie zapominaj wtedy o umyciu takich elementów jak drzwi czy też szuflada na detergenty.

  Zobacz podobne poradniki o konserwacji pralki automatycznej:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments