W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak wyczyścić filtr w pralce?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Filtr to niepozorna, ale ważna część każdej pralki – zarówno Samsung, Bosch, LG, jak i Amica czy każdego innego producenta. Ważne, aby wiedzieć, jak często i w jaki sposób go czyścić. Szybko dowiesz się tego z mojego poradnika!

Jak wyczyścić filtr w pralce?

Spis treści:

  Czyszczenie filtra pralki – instrukcja krok po kroku

  Zanim przystąpisz do umycia i wyczyszczenia filtra, najpierw musisz zlokalizować jego miejsce. W większości pralek, jak na przykład marki Samsung, Bosch, Amica oraz Whirlpool, element ten znajduje się w dolnym prawym rogu urządzenia. Miejsce to oznaczono niewielką, ale charakterystyczną klapą.

  Sytuacja wygląda nieco inaczej w pralkach Indesit. W nich znajdziesz na dole długą listwę, na całej szerokości urządzenia.

  Wiedz, że niezależnie od marki sprzętu czyszczenie filtra w pralce wygląda podobnie.

  Poznaj instrukcję krok po kroku, jak wyczyścić filtr w pralce:

  1. Odłącz urządzenie od zasilania.
  2. Jeśli pralka niespodziewanie zatrzymała się w trakcie prania, najpierw wypompuj wodę z bębna. Wyjmij wąż odpływowy ze ściany i umieścić go w dużym naczyniu. Woda spłynie do niego, dzięki czemu nie zaleje całego pomieszczenia.
  3. Zdejmij klapę zakrywającą filtr. Wystarczy lekko ją podważyć, np. śrubokrętem. Podłóż naczynie, aby woda mogła spokojnie do niego spłynąć. Jeśli trudno Ci dopasować pojemnik, do którego trafi woda, sięgnij po ręczniki lub grubsze prześcieradło.
  4. Delikatnie odkręć filtr, pozwalając wodzie wypłynąć na zewnątrz. Kiedy zauważysz, że ręcznik jest bardzo mokry, zakręć pokrętło, podłóż suchy ręcznik i ponownie odkręć filtr. Powtarzaj czynności, aż pozbędziesz się wody z wnętrza pralki.
  5. Delikatnie wyjmij filtr.
  6. Zerknij do środka i upewnij się, czy nie znajdują się tam jakieś ciała obce lub inne pozostałości po praniu. Pozbądź się ich razem z zabrudzeniami. Zazwyczaj do filtra trafiają włosy, nitki, kłaczki, a nawet monety, zamki od ubrań czy zdobienia znajdujące się na odzieży oraz guziki.
  7. Opróżniony filtr namocz w ciepłej wodzie i odstaw na około 30 minut.
  8. Umyj filtr gąbką namoczoną w płynie do naczyń i dokładnie opłucz pod bieżącą wodą.
  9. Jeśli na czyszczonej części zauważysz spore ilości kamienia, umieść ją w głębokim naczyniu i zalej octem (ewentualnie kwaskiem cytrynowym). Całość ponownie odstaw na 30 minut. Przy okazji dowiedz się, jak wyczyścić pralkę octem, bo wspomniany środek pomaga w usunięciu brudu z wielu miejsc w pralce.
  10. Jeszcze raz umyj filtr z użyciem gąbki i dokładnie spłucz pod bieżącą wodą. Osusz ręcznikiem papierowym.
  11. Zanim ponownie umieścisz filtr na swoim miejscu, mokrą ściereczką dokładnie wytrzyj wnętrze komory, w której znajduje się filtr. Tam również mogą tkwić nieczystości.
  12. Zamontuj element.
  13. Zamknij klapkę i podłącz pralkę do zasilania.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Po co czyścić filtr w pralce?

  Warto regularnie czyścić filtr w pralce, aby sprzęt prawidłowo pracował. Inaczej nieczystości mogą w końcu zablokować przepływ i narazić pompę odpływową na awarię, a tego na pewno nie chcesz.

  Ponadto niedrożność tego elementu wywołuje różne awarie, np.:

  To również obowiązkowy punkt, gdy zastanawiasz się, jak przewozić pralkę. Najpierw musisz ją przecież do tego przygotować, prawda? Najlepiej, aby nie było w niej wody oraz brudu.

  Jak często czyścić filtr w pralce?

  Odpowiednie i jednocześnie regularne dbanie o pralkę to gwarancja długiego użytkowania sprzętu oraz jego efektywnej pracy. Wiesz już, jak wyczyścić filtr w pralce. Przekonaj się, jak często trzeba to robić.

  Niezależnie od tego, czy w swoim domu masz dobrą pralkę Samsung, Bosch, LG, Beko, Amica czy Electrolux, bardzo ważna jest systematyczność w czyszczeniu filtra. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak często uruchamiasz pralkę oraz w jakim stopniu zabrudzone są Twoje ubrania.

  Pamiętaj, że im więcej zanieczyszczeń nazbiera się we wnętrzu urządzenia, tym trudniejsze okaże się wyjęcie filtra. Element będzie wręcz oblepiony brudem i pozostałościami po praniu.

  Producenci zalecają, aby raz w miesiącu wykonywać kompleksowe czyszczenie pralki wraz z dokładnym umyciem jej filtra. Biorąc pod uwagę, że nie jest to trudne i skomplikowane, nie uznasz tego za uciążliwą czynność.

  Dzięki temu zapobiegniesz awariom pralki i unikniesz narzekania na jej mało skuteczną pracę (chociażby na to, dlaczego pranie nie pachnie płynem do płukania).

  Dowiedz się, czym i jak zadbać jeszcze o swoją pralkę:

  Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments