Jak wyczyścić filtr w pralce?

Filtr to niepozorna, ale ważna część każdej pralki – zarówno Samsung, Bosch, LG, jak i Amica czy każdego innego producenta. Ważne, aby wiedzieć, jak często i w jaki sposób go czyścić. Szybko dowiesz się tego z mojego poradnika!

Jak wyczyścić filtr w pralce?

Spis treści:

  Czyszczenie filtra pralki – instrukcja krok po kroku

  Zanim przystąpisz do umycia i wyczyszczenia filtra, najpierw musisz zlokalizować jego miejsce. W większości pralek, jak na przykład marki Samsung, Bosch, Amica oraz Whirlpool, element ten znajduje się w dolnym prawym rogu urządzenia. Miejsce to oznaczono niewielką, ale charakterystyczną klapą.

  Sytuacja wygląda nieco inaczej w pralkach Indesit. W nich znajdziesz na dole długą listwę, na całej szerokości urządzenia.

  Wiedz, że niezależnie od marki sprzętu czyszczenie filtra w pralce wygląda podobnie.

  Poznaj instrukcję krok po kroku:

  1. Odłącz urządzenie od zasilania.
  2. Jeśli pralka niespodziewanie zatrzymała się w trakcie prania, najpierw wypompuj wodę z bębna. Wyjmij wąż odpływowy ze ściany i umieścić go w dużym naczyniu. Woda spłynie do niego, dzięki czemu nie zaleje całego pomieszczenia.
  3. Zdejmij klapę zakrywającą filtr. Podłóż naczynie, aby woda mogła spokojnie do niego spłynąć. Pamiętaj, aby znaleźć coś płaskiego. Jeśli trudno Ci dopasować pojemnik, do którego trafi woda, sięgnij po ręczniki lub grubsze prześcieradło.
  4. Delikatnie odkręć filtr i pozwól wodzie wypłynąć na zewnątrz. Kiedy zauważysz, że ręcznik jest bardzo mokry, zakręć pokrętło, podłóż suchy ręcznik i ponownie odkręć filtr. Powtarzaj czynności, aż pozbędziesz się wody z wnętrza pralki.
  5. Delikatnie wyjmij filtr.
  6. Zerknij do środka i upewnij się, czy nie znajdują się tam jakieś ciała obce lub inne pozostałości po praniu. Wyciągnij je razem z zabrudzeniami. Zazwyczaj do filtra trafiają monety, zamki od ubrań, a także zdobienia znajdujące się na odzieży oraz guziki.
  7. Opróżniony filtr namocz w ciepłej wodzie i odstaw na około 30 minut.
  8. Umyj filtr gąbką namoczoną w płynie do naczyń i dokładnie opłucz pod bieżącą wodą.
  9. Jeśli na czyszczonej części zauważysz spore ilości kamienia, umieść ją w głębokim naczyniu i zalej octem. Całość ponownie odstaw na 30 minut. Przy okazji dowiedz się, jak wyczyścić pralkę octem, bo wspomniany środek pomaga w usunięciu brudu z wielu miejsc w pralce.
  10. Jeszcze raz umyj filtr z użyciem gąbki i dokładnie spłucz pod bieżącą wodą. Osusz ręcznikiem papierowym.
  11. Zanim ponownie umieścisz filtr na swoim miejscu, mokrą ściereczką dokładnie wytrzyj wnętrze komory.
  12. Zamontuj element.
  13. Zamknij klapkę i podłącz pralkę do zasilania.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Jak często czyścić filtr w pralce?

  Odpowiednie i jednocześnie regularne dbanie o pralkę to gwarancja długiego użytkowania sprzętu oraz jego efektywnej pracy. Wiesz już, jak wyczyścić filtr w pralce. Przekonaj się, jak często trzeba to robić.

  Niezależnie od tego, czy w swoim domu masz dobrą pralkę Samsung, Bosch, LG, Beko, Amica czy Electrolux, bardzo ważna jest systematyczność w czyszczeniu filtra. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak często uruchamiasz pralkę oraz w jakim stopniu zabrudzone są Twoje ubrania.

  Pamiętaj, że im więcej zanieczyszczeń nazbiera się we wnętrzu urządzenia, tym trudniejsze okaże się wyjęcie filtra. Element będzie wręcz oblepiony brudem i pozostałościami po praniu.

  Producenci zalecają, aby raz w miesiącu wykonywać kompleksowe czyszczenie pralki wraz z dokładnym umyciem filtra. Biorąc pod uwagę, że nie jest to trudne i skomplikowane, nie uznasz tego za uciążliwą czynność.

  Dzięki temu zapobiegniesz awariom pralki i unikniesz narzekania na jej mało skuteczną pracę (chociażby na to, dlaczego pranie nie pachnie płynem do płukania).

  Dowiedz się, czym i jak zadbać jeszcze o swoją pralkę:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments