Pleśń, a nawet grzyb w pralce z pewnością narazi Cię na straty. Twoja pralka nie będzie dobrze spełniać swojego zadania. Jak najszybciej dowiedz się, jak usunąć z niej pleśń, finalnie odgrzybiając pralkę. Pomoże Ci w tym mój poradnik.

Pleśń, a nawet grzyb w pralce z pewnością narazi Cię na straty. Twoja pralka nie będzie dobrze spełniać swojego zadania. Jak najszybciej dowiedz się, jak usunąć z niej pleśń, finalnie odgrzybiając pralkę. Pomoże Ci w tym mój poradnik.
Spis treści:
Pleśń z racji swojego pochodzenia może być trudna do zlikwidowania za pomocą zwykłej wody. Z tego względu zastosuj nieco mocniejsze środki, które wykazują się działaniem przeciwgrzybiczym.
Jednym z nich jest woda utleniona, czyli dobra metoda na odgrzybianie pralki.
Domowy sposób z wykorzystaniem łatwo dostępnego i jednocześnie taniego preparatu jest na tyle skuteczny i bezpieczny, że nie musisz obawiać się jego skutków ubocznych. Woda utleniona nie powoduje również awarii sprzętu oraz uszkodzeń jego poszczególnych części.
Aby przeprowadzić czyszczenie pralki z wykorzystaniem preparatu, przygotuj:
Następnie w taki oto sposób usuń pleśń z pralki:
Jeśli grzyb na gumie w pralce jest zauważalny gołym okiem, możesz się spodziewać, że bakterie namnożyły się także w innych miejscach.
Umyj bęben, aby zdezynfekować całe urządzenie:
W sytuacji dużego zagrzybienia pralki niekiedy woda utleniona może okazać się mało skutecznym środkiem. W takim przypadku skorzystaj z wybielacza do tkanin.
Pozbycie się pleśni w urządzeniu będzie możliwe, jeśli dodatkowo przygotujesz:
W kolejnych krokach przystąp do działania, aby usunąć pleśń z urządzenia pralniczego:
Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:
O ile połączenie sody i octu nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem, tak w przypadku pleśni w pralce sprawdzi się idealnie.
Z racji tego, że pralka automatyczna ma ciągły kontakt z wodą, w jej wnętrzu panuje wilgoć. Ta z kolei czasami przeradza się w pleśń. Dzieje się tak, ponieważ nie tylko niewłaściwie użytkujesz sprzęt, ale również za rzadko albo nieodpowiednio go czyścisz.
Zabrudzenia, jakie pozostają po ubraniach, najczęściej osadzają się we wnętrzu uszczelki oraz w filtrze. Często znajdują się tam włosy, sierść zwierzęca oraz chusteczki higieniczne.
W początkowym etapie w zakamarkach zaobserwujesz szarą maź, czyli szlam w pralce. W późniejszym czasie, jeśli dokładnie nie wyczyścisz zabrudzonych miejsc, zacznie tworzyć się pleśń.
Zagrzybienie pralki w pewnym stopniu powodują również środki piorące. Ich za duża ilość sprawia, że urządzenie nie może dobrze wypłukać detergentów. Pozostałości zaczynają gromadzić się w uszczelce oraz szufladzie, a po czasie prowadzą do powstania pleśni.
Dużym błędem, jaki popełniają użytkownicy, jest zamykanie drzwi po wyjęciu mokrego prania z pralki. Nie pozwala to na odpowiednie osuszenie wnętrza bębna, dlatego stale panuje tam wilgoć. Z czasem przeradza się ona w pleśń.
Dobrymi warunkami dla rozwoju grzybów i licznych bakterii jest znajdująca się w bębnie kilka godzin po wypraniu odzież. Pamiętaj, że mokre ubrania wymagają natychmiastowego rozwieszenia.
Jeśli tego nie zrobisz, problem z pleśnią w pralce prędzej czy później Cię dotknie, a pranie nie będzie pachniało płynem do płukania.
Nikt z nas nie lubi uporczywych zabrudzeń, z którymi ciężko sobie poradzić. Aby nie pozwolić na rozwój bakterii i pleśni w pralce, przestrzegaj kilku podstawowych zasad.
Pamiętaj, że tylko przestrzeganie tych kluczowych zasad uchroni Cię przed zagrzybieniem pralki i usprawni jej dalsze funkcjonowanie. Zadbaj o pralkę i ciesz się świeżym, pachnącym praniem przez cały czas.
Szukasz prostych, skutecznych sposobów konserwacji swojej pralki? Zobacz moje pozostałe poradniki:
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.