W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Grzyb w pralce – Domowe sposoby na pleśń w pralce

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Pleśń, a nawet grzyb w pralce z pewnością narazi Cię na straty. Twoja pralka nie będzie dobrze spełniać swojego zadania. Jak najszybciej dowiedz się, jak usunąć z niej pleśń, finalnie odgrzybiając pralkę. Pomoże Ci w tym mój poradnik.

Grzyb w pralce - Domowe sposoby na pleśń w pralce

Spis treści:

  Woda utleniona

  Pleśń z racji swojego pochodzenia może być trudna do zlikwidowania za pomocą zwykłej wody. Z tego względu zastosuj nieco mocniejsze środki, które wykazują się działaniem przeciwgrzybiczym.

  Jednym z nich jest woda utleniona, czyli dobra metoda na odgrzybianie pralki.

  Domowy sposób z wykorzystaniem łatwo dostępnego i jednocześnie taniego preparatu jest na tyle skuteczny i bezpieczny, że nie musisz obawiać się jego skutków ubocznych. Woda utleniona nie powoduje również awarii sprzętu oraz uszkodzeń jego poszczególnych części.

  Aby przeprowadzić czyszczenie pralki z wykorzystaniem preparatu, przygotuj:

  • 200 ml wody utlenionej.
  • 60 ml soku z cytryny.
  • 3 l wody.

  Następnie w taki oto sposób usuń pleśń z pralki:

  1. Do dużego naczynia wlej wodę. Dodaj do niej sok wyciśnięty z cytryny oraz wodę utlenioną. Całość dokładnie wymieszaj.
  2. Przygotowanym roztworem wyczyść zabrudzone elementy pralki, które są szczególnie narażone na pojawienie się grzybów.
  3. Zacznij od gumowej uszczelki, ponieważ to w jej wnętrzu często zbierają się uporczywe bakterie. Grzyb na gumie w pralce spryskaj przygotowanym wcześniej preparatem. Zgromadzony brud usuń za pomocą gąbki lub ściereczki. W trakcie czynności samodzielnie dozuj ilość domowego specyfiku.
  4. Kiedy pozbędziesz się już pleśni, uszczelkę ponownie spryskaj wodą utlenioną i całość dokładnie przetrzyj czystą szmatką.

  Jeśli grzyb na gumie w pralce jest zauważalny gołym okiem, możesz się spodziewać, że bakterie namnożyły się także w innych miejscach.

  Umyj bęben, aby zdezynfekować całe urządzenie:

  1. Do środka bębna lub pojemnika na proszek wlej szklankę roztworu. Pamiętaj jednak, że nastawiasz tzw. puste pranie, dlatego nie umieszczaj niczego w pralce.
  2. Wybierz specjalny program służący do czyszczenia bębna lub ten, który wykorzystuje wysoką temperaturę wody.
  3. Po zakończeniu prania otwórz drzwi pralki oraz szufladę na detergenty.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Wybielacz

  W sytuacji dużego zagrzybienia pralki niekiedy woda utleniona może okazać się mało skutecznym środkiem. W takim przypadku skorzystaj z wybielacza do tkanin.

  Pozbycie się pleśni w urządzeniu będzie możliwe, jeśli dodatkowo przygotujesz:

  • Litr wrzącej wody.
  • Mocne, gumowe rękawiczki oraz gąbkę do czyszczenia.
  • 1 szklankę octu spirytusowego.
  • Butelkę ze spryskiwaczem.

  W kolejnych krokach przystąp do działania, aby usunąć pleśń z urządzenia pralniczego:

  1. Do pojemnika na proszek do prania dodaj ok. pół szklanki wybielacza. Jeśli masz niewielką pralkę, użyj mniej preparatu.
  2. Uruchom puste pranie, wykorzystując do tego program z wysoką temperaturą wody. Pomoże to nieco rozpuścić zabrudzenia oraz ułatwi dalsze czyszczenie.
  3. W dużym naczyniu wymieszaj 1 szklankę wybielacza z 4 szklankami gorącej wody oraz 1 szklanką octu.
  4. Po zakończeniu pustego prania otwórz drzwi oraz szufladę na detergenty.
  5. Załóż gumowe rękawiczki, które ochronią Twoje dłonie przed poparzeniem.
  6. Przygotowany roztwór przelej do butelki i spryskaj nim wnętrze uszczelki oraz te miejsca, w których zgromadziła się pleśń. Wszystko dokładnie wyszoruj za pomocą gąbki.
  7. Całość przetrzyj ściereczką zwilżoną w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
  8. Jeśli zapach wybielacza będzie nadal wyczuwalny, ponownie uruchom puste pranie. Tym razem do pralki dodaj odrobinę płynu do prania.

  Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:


  Soda oczyszczona oraz ocet

  O ile połączenie sody i octu nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem, tak w przypadku pleśni w pralce sprawdzi się idealnie.

  1. Odłącz pralkę od zasilania.
  2. Rozsyp sodę po zagrzybionych miejscach.
  3. Całość spryskaj sporą ilością octu i wszystko zostaw na parę minut. 
  4. Szczoteczką do zębów wyszoruj poszczególne miejsca, po czym całość wytrzyj mokrą ściereczką.
  5. Dla uzyskania lepszych efektów nastaw puste pranie, wybierając program, który wykorzystuje temperaturę wody powyżej 60 stopni Celsjusza.
  6. Po zakończeniu pracy pozostaw otwarte drzwiczki do całkowitego osuszenia.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Dlaczego w pralce powstaje pleśń?

  Z racji tego, że pralka automatyczna ma ciągły kontakt z wodą, w jej wnętrzu panuje wilgoć. Ta z kolei czasami przeradza się w pleśń. Dzieje się tak, ponieważ nie tylko niewłaściwie użytkujesz sprzęt, ale również za rzadko albo nieodpowiednio go czyścisz.

  Zabrudzenia, jakie pozostają po ubraniach, najczęściej osadzają się we wnętrzu uszczelki oraz w filtrze. Często znajdują się tam włosy, sierść zwierzęca oraz chusteczki higieniczne.

  W początkowym etapie w zakamarkach zaobserwujesz szarą maź, czyli szlam w pralce. W późniejszym czasie, jeśli dokładnie nie wyczyścisz zabrudzonych miejsc, zacznie tworzyć się pleśń.

  Zagrzybienie pralki w pewnym stopniu powodują również środki piorące. Ich za duża ilość sprawia, że urządzenie nie może dobrze wypłukać detergentów. Pozostałości zaczynają gromadzić się w uszczelce oraz szufladzie, a po czasie prowadzą do powstania pleśni.

  Dużym błędem, jaki popełniają użytkownicy, jest zamykanie drzwi po wyjęciu mokrego prania z pralki. Nie pozwala to na odpowiednie osuszenie wnętrza bębna, dlatego stale panuje tam wilgoć. Z czasem przeradza się ona w pleśń.

  Dobrymi warunkami dla rozwoju grzybów i licznych bakterii jest znajdująca się w bębnie kilka godzin po wypraniu odzież. Pamiętaj, że mokre ubrania wymagają natychmiastowego rozwieszenia.

  Jeśli tego nie zrobisz, problem z pleśnią w pralce prędzej czy później Cię dotknie, a pranie nie będzie pachniało płynem do płukania.

  Jak zapobiegać powstawaniu pleśni w pralce?

  Nikt z nas nie lubi uporczywych zabrudzeń, z którymi ciężko sobie poradzić. Aby nie pozwolić na rozwój bakterii i pleśni w pralce, przestrzegaj kilku podstawowych zasad.

  • Pierwszą z nich dotyczy dokładnego czyszczenia sprzętu i jego poszczególnych elementów. Cały proces wykonuj przeciętnie raz na miesiąc. Uszczelki, filtr oraz szuflady na detergenty myj co dwa tygodnie.
  • Najbardziej narażony na pleśń jest fartuch pralki (nazywany też kołnierzem). Chodzi o gumową uszczelkę otaczającą otwór wsadowy. Osobiście przecieram fartuch pralki na sucho po każdym cyklu prania i nie mam problemu z zagrzybioną pralką. Tobie też polecam ten prosty, szybki i skuteczny zabieg.
  • Będąc jeszcze przy fartuchu, sprawdzaj jego stan. Chodzi o przetarcia i jakiekolwiek zagłębienia, które mogą przetrzymywać wilgoć z bakteriami, tworząc pleśń w pralce. Jeżeli kołnierz sprzętu jest już w słabym stanie, pomyśl o wymianie całej uszczelki.
  • Raz na jakiś czas nastaw tzw. puste pranie z wysoką temperaturą wody lub specjalnym programem służącym do czyszczenia bębna.
  • Staraj się od razu wyjmować mokrą odzież z pralki, aby w jak największym stopniu ograniczyć rozwój wilgoci.
  • Nie zapominaj również o otwieraniu drzwi i pojemnika na środki piorące. Pozwoli to na dokładne osuszenie wnętrza całego urządzenia.
  • Nie przesadzaj z ilością środków piorących. Ich nadmiar będzie gromadził się w zakamarkach, co spowoduje powstanie pleśni. Dowiedz się zatem, ile proszku do prania wsypywać oraz ile wlewać płynu do pralki.

  Pamiętaj, że tylko przestrzeganie tych kluczowych zasad uchroni Cię przed zagrzybieniem pralki i usprawni jej dalsze funkcjonowanie. Zadbaj o pralkę i ciesz się świeżym, pachnącym praniem przez cały czas.

  Szukasz prostych, skutecznych sposobów konserwacji swojej pralki? Zobacz moje pozostałe poradniki:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments