W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Najlepsze funkcje ekspresów do kawy

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Po to ludzie wydają po kilka tysięcy złotych na ekspres do kawy, aby nie tylko parzył wyśmienitą kawę, ale i oferował wiele udogodnień. Na bazie własnych doświadczeń oraz testów stworzyłem listę najprzydatniejszych i najciekawszych funkcji ekspresów. Zapoznanie się z nią ułatwi Ci wybór sprzętu!

Najlepsze i najciekawsze funkcje ekspresów do kawy

Spis treści:

  Miałem, mam, a także testowałem już sporo automatycznych ekspresów do kawy. Po pytaniach, które dostaję od czytelników, wnioskuję, że wiele osób nie wie, jakich funkcji wymagać od tego urządzenia.

  I rzeczywiście trudno to wyczuć, zwłaszcza gdy ma to być Twój pierwszy ekspres do kawy.

  Dlatego też stworzyłem listę funkcji, które do tej pory najbardziej mi się spodobały. Wiele z nich na co dzień ułatwia mi obsługę bądź czyszczenie sprzętu. Zdecydowanie nie są to jakieś puste bajery, a praktyczne udogodnienia. W artykule nie zabraknie zdjęć i filmów przedstawiających je.

  Po takim materiale bez problemu ocenisz, co Ci się przyda w nowym ekspresie!

  1. Automatyczne czyszczenie wężyka spieniającego mleko

  Na początek jedna z najbardziej praktycznych funkcji automatycznych ekspresów do kawy.

  Co ciekawe, jej występowanie jest zróżnicowane: czasem pojawia się w modelach za 2000 zł, a innym razem brakuje jej w sprzęcie za ponad 4000 zł.

  W mojej ocenie jej brak zawsze stanowi minus. Dlatego też ranking ekspresów do kawy kładzie mocny nacisk na modele z tym udogodnieniem.

  Jak działa automatyczne czyszczenie wężyka? Zazwyczaj na 2 sposoby:

  1. W prostszej wersji jeden koniec wężyka podłączasz do ekspresu, a drugi wkładasz do naczynia z wodą. Po uruchomieniu cyklu czyszczenia sprzęt przepłukuje wężyk.
  2. W bardziej zaawansowanej odsłonie nie wsadzasz wężyka do naczynia, a podłączasz go do tacki ociekowej. Niektóre ekspresy nie używają wtedy gorącej wody, a generują parę wodną. To jeszcze skuteczniejsze (choć zwykle głośniejsze).

  Melitta LatteSelect F63/0-201 wężyk spieniający podłączony do tacki ociekowej

  Jaka płynie korzyść z posiadania ekspresu z omawianą funkcją? Oszczędność czasu.

  Wężyk powinien być czyszczony po każdej kawie mlecznej. Chcesz to robić ręcznie? Obstawiam, że raczej nie bardzo, skoro ekspres praktycznie sam może to uczynić. Wystarczy jedynie, że zadbasz o zewnętrzną część wężyka, np. wycierając go papierowym ręcznikiem.

  W dodatku ta funkcja siłą rzeczy przeczyszcza także dysze dozownika, z których wylatuje mleko. W takim przypadku wielu producentów ekspresów nie wymaga tak częstego demontażu dozownika, aby umyć jego elementy. Kolejna korzyść.

  Jak dotąd najlepszą funkcję automatycznego czyszczenia wężyka spotkałem w ekspresie Melitta LatteSelect F63/0-201.

  Dlaczego? Ponieważ czyszczenie jest szybkie, łatwe, korzysta z pary wodnej, a jednocześnie nie generuje wcale wielkiego hałasu (na tle innych modeli).

  Zobacz, jak wygląda w praktyce:

  Kilka kliknięć i po robocie. Nie tracisz czasu na ręczne czyszczenie tego elementu. Jak tu nie lubić tej funkcji?

  Nawet w prostszej odsłonie (zanurzanie wężyka w naczyniu z wodą), którą pokazuje chociażby Melitta Latticia OT F30/0-100, funkcja się przydaje.

  Ranking ekspresów do kawy – zwycięzca

  Jura E8 (EB)

  2. Dwukomorowy pojemnik z funkcją wyboru

  Chyba jeszcze rzadziej spotykana funkcja, a szkoda, bo ją uwielbiam.

  Pojawia się np. we wspomnianym w poprzednim punkcie ekspresie Melitta. Polega na tym, że pojemnik na kawę ma 2 odseparowane od siebie komory. Towarzyszy temu niewielka wajcha/dźwignia, za pomocą której wybierasz, z której komory ekspres ma pobierać ziarna.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 dwukomorowy pojemnik na ziarna kawy

  Co z tego wynika? Wygoda korzystania z kilku różnych kaw. Jeżeli często eksperymentujesz z nowymi kawami lub masz jedną do czarnych, a drugą do mlecznych, bardzo Ci się to przyda.

  Nie musisz bowiem czekać, aż pojemnik na ziarna stanie się pusty, aby wsypać i skosztować nowy produkt. Zawsze masz pod ręką 2 dostępne opcje.

  Nawet jeśli uznasz, że nie potrzebujesz tej funkcji, nic Ci w zasadzie nie zmienia. Nie odbija się negatywnie na całkowitej pojemności na ziarna (a czasem działa na plus!).

  Jako osoba, która często sprawdza kolejne najlepsze kawy ziarniste, doceniam to udogodnienie.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  3. Funkcja 2 filiżanek

  Dzięki niej ekspres przygotowuje 2 kawy w tym samym czasie. Od konkretnego modelu zależy, ile napojów z listy obejmuje ta funkcjonalność.

  Sprawdź więc przed zakupem, czy dotyczy np. kaw mlecznych typu Latte Macchiato. Wtedy lepiej odpowiedz sobie na pytanie, czy warto kupić ekspres do kawy.

  Poniżej przykładowy filmik z moich testów, który prezentuje funkcję 2 filiżanek (w tym przypadku o nazwie Double Cup Mode).

  W porównaniu do poprzednich funkcji ta ma sporo ważnych cech. Wszystkie z nich dokładnie omówiłem w osobnym artykule o funkcji 2 filiżanek w ekspresie.

  Ale tak w skrócie: wspomniana już kompatybilność z większą liczbą kaw, równomierne rozlewanie kaw, mielenie i parzenie 2 porcji ziaren oraz kultura pracy (brak wibracji przesuwających podstawione naczynia). Przyda się także łatwy sposób wyboru tej opcji, najlepiej pod dedykowanym przyciskiem, bez wchodzenia w jakieś podmenu.

  Parzenie 2 kaw jednocześnie w ekspresie - Co warto wiedzieć?

  A kiedy Ci się to przyda? Przede wszystkim gdy przyjdą do Ciebie goście. Wystarczy, że 2 osoby zażyczą sobie ten sam napój, a już oszczędzisz czas i szybciej podasz im kawę.

  Wstajesz o tej samej godzinie co inny domownik, a pijecie to samo? W takim razie funkcja 2 filiżanek znów Ci się przyda.

  Co ważne, nawet tani ekspres do kawy do 1500 zł najczęściej oferuje to udogodnienie.

  4. Regulacja gęstości mleka

  Samo spienianie mleka stanowi już standard. Regulowanie jego ilości również. Nieco rzadziej spotyka się za to zmianę konsystencji, a konkretniej gęstości mlecznej warstwy.

  Słynie z tego głównie marka DeLonghi. Przykład stanowi chociażby DeLonghi ECAM380.95, który często trafia na promocje w sklepie EURO. Zawiera aż 24 przepisy możliwe do wyboru z poziomu 3,5-calowego ekranu dotykowego.

  A jak działa regulacja gęstości? W banalny sposób. Na zintegrowanej karafce na mleko znajdziesz specjalne pokrętło. Według uznania dobierzesz gęstą, kremową lub lekką piankę.

  Ekspres do kawy De'Longhi Dinamica Plus ECAM 370.95.S wyjęta karafka na mleko

  Jeżeli nie wiesz, co wybrać, sprzęt Ci pomoże. Ekspres zawsze sugeruje najlepsze jego zdaniem ustawienie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dobrać inną konsystencję. Osobiście uważam, że fajnie mieć pod ręką taką regulację.

  5. Panel typu OneTouch

  To udogodnienie można podciągnąć pod ogólną specyfikę sposobu sterowania ekspresem. Mam jednak kilka ulubionych elementów, a są nimi głównie dotykowe sensory/przyciski bezpośredniego wyboru.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 panel sterowania z szybkim wyborem kaw

  Raz ustawiając proporcje czy moc danej kawy, wystarczy jedno kliknięcie, aby uruchomić proces parzenia jej.

  Czasem tego typu manipulatory zastępuje po prostu większy ekran dotykowy.

  Wygląd ekspresu KRUPS Intuition Preference+ EA875U

  To jednak trochę ryzykowne rozwiązanie, bo bez dodatkowych elementów sterujących może i upraszcza wybór kawy, ale często komplikuje poruszanie się po różnych ustawieniach.

  Mnie osobiście nie zależy na pięknych i większych ekranach z obsługą dotykową. Najczęściej lepiej odnajduje się, korzystając z połączenia prostszego ekranu bez dotyku, przycisków/sensorów bezpośredniego wyboru oraz pokrętła.

  Nie wygląda to może na pierwszy rzut oka tak imponująco, ale w praktyce jest wygodniejsze.

  Dobrze również, gdy elementy bezpośredniego wyboru nie obejmują wyłącznie kilku najpopularniejszych kaw czy gorącej wody, ale także coś jeszcze, np. regulację mocy napoju.

  6. Profile użytkowników

  Większość ekspresów stawia na długą listę kaw, którym praktycznie zawsze wyregulujesz stopień mocy, poziom temperatury oraz całkowitą pojemność napoju.

  Czasem ta ilość opcji do regulacji rodzi pewien kłopot: co wtedy, gdy kilka osób pije tę samą kawę, ale inaczej ustawioną pod względem głównych cech?

  O ile moc kawy łatwo da się zmienić, tak proporcje kawy i mleka czy temperaturę już mniej. A jeżeli wszystkie te parametry są inne, kilka osób ciągle będzie je zmieniać, tracąc czas na przeklikiwanie się przez kilka podmenu.

  Ten problem rozwiązują profile użytkownika.

  Ogólnie biorąc, tworzysz swój profil, nadajesz mu nazwę, wybierasz listę kaw, które pijesz, według uznania ustawiasz im wszystkie parametry i całość zapisujesz.

  To tyle, masz swój własny profil, w zasadzie spersonalizowane menu kaw tylko dla Ciebie.

  W przypadku obecności tej funkcji ekspresy mają zwykle bardzo łatwy sposób przełączania się między profilami i od razu wyświetlają ich nazwy na ekranie.

  Ciekawie do sprawy podszedł chociażby KRUPS Intuition Preference+ EA875U, którego testowałem. Dodatkowo daje możliwość ustawienia własnego koloru podświetlenia, a nawet zaprogramowania czasu parzenia kawy. Możesz w nim bardzo zautomatyzować działanie stworzonego profilu.

  KRUPS Intuition Preference+ EA875U stworzenie przykładowego profilu użytkownika

  Z drugiej strony, oferuje jedynie 2 profile do stworzenia. Przywoływana już kilka razy Melitta LatteSelect F63/0-201 zapewnia aż 6 profili.

  W dodatku, co rozwinę przy kolejnej najciekawszej funkcji ekspresów, niesie za sobą możliwość swobodnej zmiany proporcji kawy i mleka/wody. Dzięki temu profile stanowią jeszcze ważniejsze udogodnienie, ponieważ sprzęt daje użytkownikom pełną swobodę w przypadku pojemności i specyfiki napojów.

  Nie ma tu bajerów typu timer czy kilka kolorów podświetlenia, a praktyczne podejście do sprawy; niemniej oba kierunki przypadły mi go gustu. Dlatego też uznałem tę funkcję za jedną z najlepszych.

  7. Swobodna regulacja proporcji kawy

  Może to i bardziej taka ogólna cecha niż odrębna funkcja, której producenci nadawaliby marketingowe nazwy, ale postanowiłem ją tu uwzględnić.

  Dlaczego?

  Ponieważ brakuje jej w wielu ekspresach premium (premium – przynajmniej patrząc na cenę ekspresu…), a często mi się przydaje. Po prostu niezmiernie lubię z niej korzystać i cieszę się, że również mój prywatny ekspres (Melitta Passione OT F53/1-102) ją oferuje.

  Nazwa, którą podałem w nagłówku, zdradza wszystko – ustawisz dokładną pojemność kawy, a osobno mleka/spienionego mleka lub wody. Nic Cię nie ogranicza, możesz do woli eksperymentować z proporcjami, aby stworzyć właściwie swoją własną kawę.

  Producenci, którzy nie wprowadzają tej opcji, często tłumaczą to tym, że np. 3 wielkości do wyboru są optymalne; że nawiązuje to do rasowych kawiarni, w których klient podaje rozmiar napoju, np. XL.

  No cóż, ja tam wolę mieć jak najszersze pole manewru. Uważam, że swobodna regulacja proporcji bardzo dobrze świadczy o ekspresie – i może nawet sugerować większe możliwości modułu zaparzającego.

  A gdy tej funkcji brak, zawsze lepiej, aby móc chociaż wybrać ogólną pojemność kawy (np. co 10 ml za pomocą przycisku bądź pokrętła), niż zdawać się na kilka domyślnych ustawień (i jeszcze musieć sprawdzać w instrukcji, jakie wartości kryją).

  8. Aplikacja mobilna

  Wyobrażasz sobie życie bez smartfona?

  Ja nie.

  W dzisiejszych czasach to obowiązkowe urządzenie praktycznie każdego z nas. Nic dziwnego, że zarówno duże, jak i małe sprzęty AGD korzystają z bezprzewodowych modułów, oferując swoje własne aplikacje mobilne.

  A na co komu apka do ekspresu?

  Chociażby żeby zdalnie nim sterować, np. z innego pomieszczenia niż kuchnia (lub w ogóle będac poza domem). Bardzo często dostęp do aplikacji wiąże się z rozbudowanymi ustawieniami kawy. Pozwoli Ci dowolnie dostosować jej proporcje i inne cechy.

  Do tego apka oznacza łatwy dostęp do statystyk, a nawet sprawdzenia, kiedy wykonać okresową konserwację. Sporo możliwości, których z czasem będzie pewnie jeszcze więcej.

  9. Podgrzewanie filiżanek

  Jeżeli zrobisz kawę, ale coś nagle odciągnie Cię od wypicia jej, to ta funkcja Ci się przyda.

  Podgrzewana podstawka na filiżankę może nie utrzyma bardzo wysokiej temperatury, ale przynajmniej sprawi, że napar nie stanie się letni czy wręcz chłodny. Zawsze coś.

  10. Parzenie kawy mielonej

  Listę najlepszych i najciekawszych funkcji ekspresów zakończę czymś bardzo opcjonalnym… lecz w niektórych sytuacjach przydatnym.

  Być może zapytasz, po co ekspresowi wlot na kawę mieloną – przecież automatyczne modele ciśnieniowe są stworzone pod kawę ziarnistą.

  Tak, ale znajdą się osoby, które z czasem wkręcają się w kawowe hobby. Wtedy zdawanie się na wbudowany młynek nie zawsze wystarcza. Te osobne miewają większe możliwości i być może zdecydujesz się sprawdzić, czy samodzielnie zmielona kawa bardziej Ci zasmakuje.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 wlot na kawę mieloną i miarka

  Znam jeszcze jedno zastosowanie. Tak jak w przypadku funkcji 2 filiżanek, mowa o wizycie gości. Być może ktoś, kto często Cię odwiedza, ma swoją ulubioną kawę mieloną (chociażby bezkofeinową). Wtedy w łatwy i szybki sposób zaparzysz ją mu. Oczywiście może to również dotyczyć któregoś z domowników.

  Obsługa kawy mielonej nie jest częsta na tym rynku, więc długo się nie zastanawiałem, czy warto ją tu wyróżnić.

  Znasz jeszcze jakieś inne funkcje ekspresów automatycznych, które są dla Ciebie nieocenione? Chcesz o coś dopytać? Jeżeli tak, skorzystaj z sekcji komentarzy! Zajrzyj także do poradnika zakupowego o tym, jaki ekspres do kawy wybrać. Opisałem w nim wszystkie najważniejsze aspekty.

  Materiał reklamowy dla Melitta. Wszelkie opinie i porady z artykułu pozostają niezależne i subiektywne.

  Zobacz też inne rodzaje ekspresów do kawy:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments