W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Przechowywanie odkurzacza – Najlepsze sposoby

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Odkurzacz to niezbędny pomocnik podczas sprzątania. Wiele osób ma jednak pewne problemy z tym, gdzie go schować. Niektóre modele są całkiem spore, a jeżeli metraż nie zachwyca wolną przestrzenią, warto coś pokombinować. Sprawę z pewnością ułatwi Ci mój poradnik, więc czytaj dalej!

Przechowywanie odkurzacza - najlepsze sposoby

Spis treści:

  Gdzie przechowywać odkurzacz?

  Jakie powinno być dobre miejsce na przechowywanie odkurzacza? Najlepiej zacienione, bez ryzyka zawilgocenia czy wystąpienia skrajnych temperatur.

  Ważna jest ergonomia. Dobrze, gdy skutecznie schowasz odkurzacz, jednocześnie nie musząc długo się siłować, aby go wyjąć ze schowka, by rozpocząć sprzątanie.

  Poniżej znajdziesz kilka ciekawych propozycji takich miejscówek. Pamiętaj, że nie musisz chować całego urządzenia ze wszystkimi akcesoriami w jednym miejscu. Czasem dobrym pomysłem jest rozdzielenia korpusu od węża oraz szczotki.

  1. Kosze wiklinowe lub pufy

  Produkty te często pełnią funkcję dekoracyjną, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprytnie wykorzystać ich wnętrze. Pamiętaj, że schowek zazwyczaj pomieści sam odkurzacz bez rur, a często też bez węża ssącego. Wówczas pozostałe akcesoria łatwo schowasz pod łóżkiem lub w szafie.

  2. Szafka narożna

  Wiele takich mebli oferuje sporą, ale nierzadko źle zagospodarowaną przestrzeń. Półki narożne często znajdują się w przedpokoju, a także w salonie lub w kuchni. Zajrzyj do nich i uporządkuj wszystkie rzeczy, aby zyskać pomysłowe miejsce na schowanie odkurzacza.

  3. Kotłownia

  To jedno z najlepszych i najczęściej polecanych miejsc do umieszczenia urządzenia. Najpierw dobrze je przemyśl i zorganizuj. Zdecyduj się np. na zakup specjalnej półki, do której schowasz swój sprzęt. Dzięki temu nie będzie się znajdował w widocznym miejscu.

  Schowany odkurzacz to także duża szansa, że nie potkniesz się o niego, kiedy będziesz robić coś innego w pomieszczeniu.

  4. Domowe skrytki

  Zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych zwykle są pewne miejsca umożliwiające ukrycie różnych sprzętów. Przykładem są zasłony lub drzwi, których nie zamykasz. W takim przypadku zadbaj, aby znajdujący się za nimi odkurzacz był dobrze zamaskowany. Zapewni Ci to ładny efekt estetyczny oraz większy porządek.

  5. Pokrowiec

  W wielu sklepach internetowych znajdziesz specjalne pokrowce na odkurzacz. Pomysł raczej nie sprawdzi się, kiedy sprzęt ma znajdować się w pokoju gościnnym, ale wszystko będzie wyglądać inaczej, jeśli ukryjesz go w pawlaczu lub za kotarą. Zapewnisz sobie wówczas świetną ochronę przed osadzaniem się na urządzeniu zanieczyszczeń.

  Kojarzysz odkurzacze Numatic z buźkami? Kupuj je taniej z kodami rabatowymi!

  6. Skrzynia lub siedzisko w wejściu

  Coraz więcej osób decyduje się na postawienie w korytarzu lub bezpośrednio w wejściu siedziska. Jego wnętrze to doskonałe miejsce, kiedy nie wiesz, gdzie schować odkurzacz w mieszkaniu lub domu.

  7. Szafa w korytarzu

  Miejsce do przechowywania sprzętu warto przemyśleć już podczas projektowania mebli. Zapewnisz sobie dzięki temu ładny i przede wszystkim nierzucający się w oczy schowek. Pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby w drugiej części szafy znajdowały się ubrania.

  Niektóre urządzenia, np. wiele z odkurzaczy pionowych przewodowych, potrafi stabilnie stać. Samostojąca konstrukcja znacząco ułatwia przechowywanie odkurzacza.

  8. Uchwyt ścienny

  Pomysł sprawdzi się jedynie w przypadku odkurzaczy pionowych lub węży od odkurzaczy centralnych. Niemniej to bardzo dobra opcja, którą z powodzeniem zastosujesz w swoim lokum, ale też kotłowni, pawlaczu czy też przydomowym garażu.

  Najlepiej, gdy w pobliżu jest gniazdko elektryczne. Większość stacji ściennych odkurzaczy bezprzewodowych umożliwia bowiem poprowadzenie wtyczki zasilacza. Niesie to sporo korzyści: zyskujesz miejsce na przechowywanie sprzętu, masz go zawsze pod ręką i dodatkowo od razu ładujesz po zakończeniu sprzątania.

  9. Stacja

  W tym przypadku pomysł również nie sprawdzi się dla wszystkich urządzeń. W specjalnej stacji umieścisz wyłącznie przystosowane do tego modele.

  Stojące stacje czasem pojawiają się na rynku odkurzaczy pionowych, a niewielkie bazy ładujące to domena robotów sprzątających. Przy okazji: to zdecydowanie najwygodniejszy typ odkurzacza do przechowywania, zajmuje mało miejsca. Jeden z plusów tego, czy warto kupić odkurzacz automatyczny.

  Bazę ładującą z robotem umieścisz właściwie gdziekolwiek, np. tuż pod ścianą, w kącie/narożniku bądź pod jakimś meblem. Producenci zalecają zachowanie pewnego odstępu po bokach stacji, ale… z doświadczenia wiem, że najczęściej można to nieco nagiąć.

  10. Łazienka

  A konkretniej szafka wnękowa. Siłą rzeczy wymaga to większej łazienki i odpowiednich mebli, ale to kolejny pomysł na sprytne schowanie odkurzacza.

  Pamiętaj przy tym, że w tym pomieszczeniu panuje większa wilgotność powietrza. Zdecydowanie nie zostawiaj sprzętu na widoku, najlepiej umieść go w pokrowcu i schowaj do szafki.

  11. Pralnia

  Nie tylko w domu, ale też w nowoczesnych dużych mieszkaniach miejsce to jest często przewidziane już na samym początku budowy. Obok pralki czy też suszarki bez problemu umieścisz również odkurzacz.

  Jeśli w pralni nie zmieścisz już przystosowanej do tego celu szafki, zadbaj przynajmniej o specjalne uchwyty, na których powiesisz wąż.

  W tym przypadku także miej z tyłu głowy, że wilgotność powietrza jest zwiększona, a odkurzacz może jej nie polubić.

  12. Komórka lokatorska

  Najczęściej znajduje się obok drzwi mieszkania w bloku. Ilość miejsca jest wystarczająca do przechowywania różnego rodzaju sprzętów. Wykorzystując w ten sposób komórkę lokatorską, gwarantujesz sobie większą przestrzeń w mieszkaniu.

  13. Łóżko

  Zostawiłem to na koniec, gdyż osobiście uważam, że w większości przypadków nie da się tak zrobić. Chodzi o schowanie odkurzacz pod łóżkiem lub w nim. Kluczowe są wymiary sprzętu, a przede wszystkim skrytki w łóżku lub przestrzeni pod nim.

  Opcjonalnie takie miejsce możesz jednak wykorzystać do schowania części sprzętu, np. jego rury czy akcesoriów do odkurzania.

  Ranking odkurzaczy workowych – zwycięzca

  Miele Complete C3 TotalCare EcoLine SGJP3

  Jak przechowywać odkurzacz?

  Przechowywanie odkurzacza to bardzo ważna kwestia. Pamiętaj, że wąż nigdy nie powinien być niepoprawnie zwinięty lub co gorsza pozaginany i rzucony w kąt.

  Nigdy nie odkładaj odkurzacza w chętnie uczęszczane przez domowników miejsca, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu są dzieci. Unikniesz dzięki temu przykrych niespodzianek, jak np. potknięcia o sprzęt czy też jego uszkodzenia w postaci zarysowań.

  Niedbałe odkładanie węża to niepoprawne rozwiązanie, które może spowodować uszkodzenia mechaniczne, jak np. załamania czy pęknięcia. Efekt będzie taki, że to, jak działa odkurzacz, zostanie zaburzone.

  Urządzenie, niezależnie od rodzaju, zabezpiecz przed promieniami słonecznymi, kurzem i pyłem. Najlepiej umieszczaj je w zamkniętej szafce lub kotłowni. To tam jest najczęściej chłodniej i ciemniej niż w pozostałych pomieszczeniach. Czasem przyda się także pokrowiec na odkurzacz.

  Decydując się na pozycję leżącą, zadbaj, aby wszystkie elementy odkurzacza znajdowały się w bezpiecznej odległości od siebie. Nie wciskaj również na siłę tych akcesoriów, które wyraźnie nie mieszczą się do półki. Lepiej przechowuj je w innym, zdecydowanie bezpieczniejszym miejscu.

  Zobacz zestawienia sprzętów do odkurzania:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments