W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Szybkie sprzątanie łazienki – Triki i porady

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Nasze łazienki nie są często zbyt wielkie, ale ile czasu pochłania sprzątanie ich?! W pomieszczeniu tego typu bardzo ważna jest higiena i sterylność. Jak ogarnąć bałagan w łazience i szybko usunąć wszelkie zabrudzenia? Przygotowałem dla Ciebie poradnik na ten temat, do którego serdecznie zapraszam.

poradnik jak wysprzątać łazienkę

Spis treści:

  Za każdym razem, gdy zabierałem się za sprzątanie łazienki, wydawało mi się, że pójdzie szybko i gładko. I wiele razy mocno się na tym optymizmie przejechałem.

  Bo czegoś nie można było doszorować, bo gdzieś powstała pleśń, bo osad znajdował się na tylu elementach. Z czasem zacząłem więc testować różne rozwiązania. Zarówno jeżeli chodzi o strategię sprzątania, jak i używane do tego środki.

  Teraz czas na przekazanie Ci tej wiedzy. Jestem pewny, że dzięki niej zoptymalizujesz pielęgnację swojej łazienki.

  Co jest potrzebne do szybkiego posprzątania łazienki?

  Na początku wymienię Ci cały ekwipunek, który z pewnością przyda się przy sprzątaniu i czyszczeniu różnych powierzchni.

  • Worek na śmieci – zapewne wystarczy jeden, chyba że w Twojej łazience panuje ogromny bałagan. Wrzucisz do niego zużyte waciki, jednorazowe maszynki do golenia, puste pudełka po kosmetykach (lub te przeterminowane) itp. Sprawę załatwia też łazienkowy kosz na śmieci, który polecam trzymać w tym pomieszczeniu.
  • Środki czyszczące i dezynfekujące – jest ich cała masa. Chodzi głównie o mleczka i spraye odtłuszczające, które wyczyszczą kamień, osad, rdzę czy resztki mydła. Dobrze sprawdza się też aktywna piana do czyszczenia armatury łazienkowej. Warto postawić na markowe detergenty, które przeznaczone są powierzchniom ceramicznym, chromowanym czy szklanym. Płyn do mycia szyb i glazury nie powinien pozostawiać smug. Dodatkowo może zapobiegać powstawaniu pary, np. na łazienkowym lustrze.
   To od Ciebie zależy, czy wybierzesz płyn bardziej uniwersalny, czy rozdrobnisz zakup chemii na środki do czyszczenia konkretnych miejsc, np. wanny, kabiny prysznicowej, brodzika i umywalki. Zwróć uwagę, czy dany środek nadaje się do konkretnej powierzchni, np. emaliowanej, akrylowej czy elementów wykonanych ze stali nierdzewnej.
  • Naturalne środki czyszczące – nie generują zbyt wielkich kosztów. Natura dała nam tyle skarbów, że warto z nich skorzystać. W tym punkcie mowa przede wszystkim o sodzie oczyszczonej. Doskonałym odkamieniaczem jest także ocet. Przygotuj oba te produkty, bo dotyczą ich pewne triki, które Ci przedstawię w tym poradniku.
  • Gąbki i ściereczki – powinny być czyste i chłonne. Po raz kolejny dobrze sprawdzą się ścierki z mikrofibry.
  • Ręczniki papierowe – do wycierania mokrych powierzchni, bo nie ma sensu zużywać na to ciągle ściereczek.
  • Rękawice domowe – z chemią nie ma żartów, wiele detergentów ma właściwości żrące. Aby dobrze ochronić swoje dłonie, zakup rękawice ochronne.
  • Mop – jestem zdania, że zawsze warto trzymać w domu zarówno płaskiego mopa, jak i tego obrotowego. Nie są to rzeczy warte majątek, więc rozważ nabycie obu typów. W elektromarketach dostaniesz także roboty mopujące, które same zmywają podłogę. Takiego robocika możesz puszczać nawet co parę dni, choć to rozwiązanie raczej do większych łazienek.
  • Myjka, mop parowy lub parownica – ich sposób działania i niektóre końcówki na wyposażeniu sprzyjają sprzątaniu łazienki, choć raczej takiej małej. Mogą jednak stanowić dodatkowy oręż przy walce z zaciekami i zabrudzeniami.
  • Odkurzacz lub miotła z szufelką – nie wiem, jak duża jest Twoja łazienka, ale czasem szybciej pójdzie przy użyciu odkurzacza. Odkurzanie nie jest tu jednak ważniejszym punktem programu, bo zazwyczaj trwa chwilę.
  • Szczotka do zębów – polecam zakupić nową szczotkę do zębów (a nawet kilka), ale wyłącznie w celu czyszczenia i szorowania niektórych elementów w łazience. Chodzi o różne zakamarki, które są skupiskami brudu i bakterii.
  • Nowa szczotka do WC – przyda się podczas czyszczenia muszli klozetowej.
  • Koszyczki lub pudełka – aby wynieść z łazienki kosmetyki i inne drobiazgi na czas sprzątania. Szybciej pójdzie, jeżeli wrzucisz je w jedno miejsce i odłożysz do innego pomieszczenia.
  • Ubranie robocze – na przykład stary dres lub coś innego. Byleby było Ci wygodnie, a samo ubranie służyło raczej do chodzenia po domu niż po bankietach i balach.

  No i tradycyjnie zostaje kwestia motywacji, bo jej najbardziej potrzebujesz. Podczas sprzątania łazienki Twoja cierpliwość niejednokrotnie będzie wystawiona na próbę. Dowiedz się więc, jak zmobilizować się do sprzątania. Niektóre z rad z pewnością sprawdzą się w przypadku sprzątania łazienki.

  wyczyszczona łazienka

  Sprzątanie łazienki krok po kroku

  Czas wziąć się do roboty. Celem jest zrobienie porządku w łazience, jak i dokładne wyczyszczenie różnych powierzchni. Porady będą kompleksowe, ponieważ nie wiem, jaki jest stan Twojej łazienki i skala sprzątania.

  Zakładam więc dość pesymistyczny scenariusz, że trzeba wysprzątać wiele rzeczy.

  Opróżnij łazienkę

  Pierwszy krok bardzo przypomina początek szybkiego sprzątania pokoju. Dążysz do tego, aby łazienka wręcz opustoszała. Przenieś kosmetyki, kosz na brudy, ruchome szafki, urządzenia do higieny i pielęgnacji. Opróżnij wszystkie zamontowane na stałe półki i szafki.

  Sprawdź przy okazji, czy Twoje kosmetyki są jeszcze zdatne do użytku. Skontroluj stan ręczników, bo być może nadają się już do prania. Tak samo może być z łazienkowym dywanikiem.

  W ten sposób zyskasz przestrzeń, żeby podczas czyszczenia różnych powierzchni nie musieć usuwać z nich zbędnych rzeczy.

  I w tym momencie harmonogram przestaje dotyczyć konkretnych czynności podzielonych na etapy. Łazienka na tyle różni się od innych pomieszczeń, że polecam podzielić prace na konkretne obszary i elementy armatury łazienkowej. Kolejność ich czyszczenia jest raczej sprawą indywidualną.

  Zobacz też: Jaki robot sprzątający?

  Umyj toaletę

  Wlej lub wsyp odpowiedni środek dezynfekujący do muszli klozetowej, dbając, aby jego ilość była obfita pod krawędziami. Poczekaj, aż dobrze rozprowadzi się po wnętrzu toalety.

  Na ścianki muszli możesz wlać nawet ocet, który powinien poradzić sobie z zaciekami. Gęsta mieszanina z sody oczyszczonej i wody też da radę. Dobrym odkamieniaczem jest cola, więc jeżeli nie chcesz męczyć się ze zbyt długim szorowaniem kibla, to najpierw spróbuj go nieco odkamienić.

  dokładne wyczyszczenie toalety to mozolna praca

  Szorowanie szczotką i tak Cię pewnie nie ominie, ale warto porządnie zdezynfekować WC. Po szorowaniu spłucz pozostałości detergentu, a cały proces powtarzaj do momentu, w którym stwierdzisz, że jest czyściutko.

  Przetrzyj gąbką sedes i pokrywę. Nie zapomnij o umyciu przycisku do spłukiwania i całej obudowy spłuczki. Tak samo potraktuj zewnętrzną część kompaktu, która zwykle jest mocno zabrudzona.

  Gąbka, która została użyta, nie powinna służyć do czyszczenia innych powierzchni, bo w ten sposób rozprowadzisz zarazki. Na końcu wymień kostkę toaletową.

  Umyj umywalkę

  Mycie kompaktu WC nie było łatwe, więc dla rozluźnienia proponuję teraz zająć się umywalką.

  Nie stanowi większej przeszkody, gdyż jest stosunkowo mała i łatwa do wyczyszczenia. Znajduje się na korzystnej wysokości, więc nie trzeba się przy niej gimnastykować.

  Zakładam, że wokół umywalki nie znajdują się już żadne kubeczki, szczoteczki do zębów czy inne drobiazgi.

  Przygotuj środki czyszczące, a także ocet. Szoruj umywalkę gąbką. Często ją płucz.

  umywalka powinna być zawsze czysta

  Newralgiczne miejsca – kran, otwory odpływowe – wyszoruj szczoteczką do zębów. Idealnie nada się do niektórych szczelin.

  Jeżeli nalot jest mocny, przygotuj czysty wacik. Nasącz go octem i wyczyść zakamarki umywalki. Możesz nawet zostawić wacik przyłożony do otworów na całą noc, żeby nazajutrz wyjąć go i przepłukać te miejsca.

  Umyj wannę lub kabinę prysznicową

  W zależności od tego, który ten element posiadasz w swojej łazience. Mycie obu to podobny proces.

  Czeka Cię po raz kolejny skrupulatne szorowanie powierzchni odpowiednimi środkami czyszczącymi. Po każdej turze musisz dokładnie opłukać wszystko prysznicem.

  dokładnie wyczyszczona wanna, która wręcz lśni

  Do powierzchni ceramicznych polecam mleczko, np. CIF, które w zasadzie i w innych rodzajach się sprawdzi. Tych emaliowanych i akrylowych nie szoruj ostrzejszymi myjkami.

  Przydadzą się środki o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybicznych. Pozostawią wannę lub brodzik odporne na pleśń. Stosuj się do wskazówek producenta takiego preparatu. Zwykle trzeba go rozprowadzić, pozostawić na kilkanaście minut i dokładnie spłukać.

  Umyj z obu stron szkło kabiny prysznicowej. Sprawdzą się dedykowane środki, ale też ocet. Powalczy z zaciekami, które powstały zapewne na skutek twardej wody, różnych bakterii czy pozostałości po mydle.

  bateria prysznicowa

  Z baterią postępuj tak, jak z tą od umywalki. Wyszoruj szczoteczką, żeby zażegnać pleśń. Pomocny okaże się spray do takich elementów.

  Nie zapomnij wyczyścić różnych uszczelek, uchwytów czy otworów odpływowych. W przypadku trudno dostępnych zakamarków znów posłuż się szczoteczką.

  Kojarzysz odkurzacze Numatic z buźkami? Kupuj je taniej z kodami rabatowymi!

  Przetrzyj szafki i półki

  Te zamontowane na stałe warto już wyczyścić, oczywiście odpowiednimi do tego środkami. Zadanie raczej mało kłopotliwe, przynajmniej porównując do poprzednich etapów.

  Przy okazji możesz przetrzeć sprzęt AGD, czyli np. pralkę czy suszarkę.

  Wyczyść płytki i fugi

  Upierdliwa czynność, ale zazwyczaj trzeba ją wykonać i to precyzyjnie. Im bliżej płytki są armatury, tym bardziej będą zapewne zabrudzone, a stanowią spore skupiska zarazków.

  Dlaczego? Bo podczas kąpieli są mocno opryskiwane wodą, a większość osób nie wie, że po niej warto wytrzeć kafelki suchą ściereczką z mikrofibry. Z drugie strony… zapewne większości nie będzie się chciało tego robić. No i w końcu przychodzi czas mycia płytek łazienkowych, na których osiadł brud.

  Na samym początku opłucz płytki gorącą wodą. Szybciej poradzisz sobie z zaciekami i zabrudzeniami.

  Glazurę czyść odpowiednim preparatem (np. mleczkiem), ale sprawdzić może się też… tak, mieszanina wody z octem. W jakich proporcjach? Z pewnością wody powinno być więcej, czyli chociażby 4:1 lub 3:1. Nawet sam ocet zastosuj miejscowo w celu usunięcia uporczywych plam. Pamiętaj jednak, że ocet i inne kwaśne środki muszą być bardzo skrupulatnie spłukane.

  Do mycia płytek i kafelków nie używaj nigdy mydła jako dodatku, bo to właśnie ono jest winowajcą brzydkich zacieków. Możesz natomiast wlać do wody niewielką ilość szamponu do włosów. Dobry trik na czyszczenie kafelków, choć specjalistyczny preparat będzie skuteczniejszy.

  piękna łazienka z wypucowanymi kafelkami i płytkami

  Kafelki trzeba na końcu dokładnie opłukać. Cały proces rozbij na kilka tur – w zależności od stopnia zabrudzenia.

  Jeżeli brud, który osiadł na fugach, nie chce tak łatwo się poddać, to potraktuj go szczoteczką do zębów. Mieszanina wody, octu i sody sprawdzi się w hardkorowych sytuacjach, w których warstwa brudu jest trudna do usunięcia.

  Jeżeli fugi są bardziej żółte niż czarne, to użyj gęstej mieszaniny proszku do prania i wody. Problem w tym, że taki preparat trzeba dokładnie wetrzeć, zostawić na kilka godzin i dopiero spłukać.

  Zamiatanie i mycie podłogi

  Na niej też masz zapewne płytki lub kafelki, ale całość wygląda nieco inaczej niż w powyższym punkcie. Najpierw zamieć lub odkurz podłogę, aby pozbyć się kurzu i drobnych śmieci. Nie zapomnij o listwach przypodłogowych.

  Użyj mopa. Do wody możesz wlać dedykowany detergent, ale też szampon do włosów.

  Niestety, ale mopowanie nie usunie dokładnie wszystkich zarazków. Pewnym rozwiązaniem jest robot mopujący, którego można puścić w każdej chwili i bardzo regularnie dbać o czystość podłogi w łazience. Jest to jednak pewien wydatek.

  Co zrobić z trudniejszymi zabrudzeniami i skupiskami bakterii? Kolejna zła informacja jest taka, że sporo z nich znajduje się wokół toalety. Użyj odpowiedniego mleczka lub innego środka, najlepiej spryskiwacza, choć gruntowne szorowanie i tak może być koniecznie. Użyj chłonnych gąbek lub szmatek, które nie zostawią po sobie kudłów.

  Pozostałe prace związane ze sprzątaniem łazienki

  • Umyj lustro płynem do mycia szyb lub mieszanką wody z octem, nawet w proporcji 1:1, chociaż i kilka łyżeczek wlanych do ciepłej wody da radę stworzyć skuteczny preparat. Jeszcze przed myciem sprawdź, czy na powierzchni nie ma kurzu.
  • Wytrzyj z kurzu kratki od wentylacji. Sprawdź też, czy przy suficie nie ma pajęczyn.
  • Odkurz także grzejnik łazienkowy, na którym często pewnie coś wieszasz.
  • Możesz pokusić się o umycie okna, aby w 100 procentach wykonać zadanie perfekcyjnego wysprzątania łazienki.
  • Zadbaj o ergonomiczne rozmieszczenie kosmetyków i środków czystości w swojej łazience. Jeżeli zwrócisz na to większą uwagę, to zapewne oszczędzisz trochę miejsca, a sięganie po daną rzecz stanie się wygodniejsze.
  • Przewietrz łazienkę lub użyj odświeżacza. Zależnie od wybranych środków czyszczących, w powietrzu może utrzymywać się specyficzny zapach chemii.

  idealnie wyglądająca łazienka

  Dlaczego warto regularnie sprzątać łazienkę?

  • Przede wszystkim ze względu na higienę. Pleśń, grzyb, bakterie, zarazki – one kochają wilgoć i bardzo szybko się mnożą.
  • Dla komfortu psychicznego. Niektórzy traktują swoją łazienkę jako domowe SPA, ale nawet traktując ją jako proste pomieszczenie robocze, warto dbać o porządek i czystość. Każda wykonywana w tym pomieszczeniu czynność stanie się przyjemniejsza. Nie trzeba będzie się także wstydzić łazienki przed gośćmi, jeżeli wnętrze będzie estetyczne.
  • Pająk w łazience? Jego widok raczej nikogo nie ucieszy. Regularne sprzątanie zminimalizuje ryzyko, że robaki się namnożą.

  Przeczytaj też: Jak sprzątać po remoncie? Co i jak zabezpieczyć na jego czas?

  Podsumowanie

  Sprzątanie w łazience jest jednym z większych wyzwań, bo wilgoć sprzyja szybszemu powstawaniu skupisk bakterii, pleśni czy brzydkich zacieków. Dlatego też czeka Cię w tym pomieszczeniu tyle szorowania…

  Ale teraz doskonale wiesz, jak przyspieszyć ten proces i dobrze zabrać się do roboty.

  Naturalne środki czyszczące i odkamieniające potrafią czasem zdziałać cuda i godnie zastąpić nawet najlepsze detergenty. Podstawą jest jednak dobry plan działania i świadomość tego, co trzeba wykonać.

  Jeżeli masz jakieś swoje sposoby na jeszcze szybsze poradzenie sobie z ogarnięciem łazienki, to pochwał się nimi w sekcji komentarzy.

  Zobacz zestawienia sprzętów do odkurzania:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments