W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Dibea F20 MAX, V008 PRO i D18 – Test

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Dibea F20 MAX, V008 PRO i D18 to 3 odkurzacze pionowe, akumulatorowe, więc i bezprzewodowe (a przy okazji bezworkowe). Wszystkie są dość tanie (jak na tę kategorię), co tym bardziej zachęciło mnie do przeprowadzenia testu oraz porównania. Zapraszam!

Test Dibea F20 MAX, V008 PRO i D18

Spis treści:

  Test odkurzaczy pionowych Dibea będzie prawdziwym sprawdzianem praktycznej przydatności tych urządzeń. Bo mowa o modelach, których ceny nie przekraczają 1000 zł. To niewiele jak na odkurzacze akumulatorowe.

  Jest więc tanio… ale czy dobrze? W końcu w artykule o tym, czy warto kupić odkurzacz pionowy, wypunktowałem kilka mankamentów tego rodzaju sprzętu. Bo mają jednak kilka wspólnych wad. Czy tym razem będzie inaczej? Sprawdźmy!

  Sprawdź także pozostałe testy odkurzaczy pionowych:

  Dibea F20 MAX, V008 PRO i D18 – Z czym mamy do czynienia?

  O ile V008 PRO i D18 przejawiają sporo podobieństw, tak Dibea F20 MAX wyraźnie je przewyższa, przynajmniej patrząc na samą specyfikację.

  Oferuje najszerszą, bo 3-stopniową regulację ciśnienia roboczego. Które osiąga zresztą 25000 Pa, czyli sporo jak na ten rodzaj sprzętu do odkurzania (V008 PRO zapewnia 17000 Pa, a D18 9000 Pa).

  Sęk w tym, że ten parametr dotyczy najwydajniejszego trybu pracy, który trwa 10 minut – po upływie tego czasu F20 MAX trzeba już naładować.

  Właśnie! Czas pracy i ładowania. Są to modele, które nie pracują jakoś rewelacyjnie długo na tle konkurencji, 30 (V008 PRO) lub 45 minut (F20 MAX i D18) na najmniej wydajnym trybie.

  F20 MAX ładuje się 2-3 godziny, ale pozostałe potrzebują już 4-5 godzin, więc ich stosunek czasu pracy do czasu ładowania nie jest rewelacyjny.

  Wspólną cechą wszystkich 3 urządzeń jest pojemność zbiornika na śmieci i zabrudzenia. 550 ml to dobry wynik, nie mogę się do tego przyczepić.

  Głośność pracy nie powinna u każdego z nich przekraczać 75 dB, co również jest przyzwoitym rezultatem. Przynajmniej jak na pionowy model… Najcichsze odkurzacze na rynku są pod tym względem dużo lepsze.

  Wszystkie testowane urządzenia Dibea to odkurzacze pionowe 2w1, czyli w łatwy sposób da się je przekształcić w sprzęt przystosowany np. do odkurzania tapicerki czy samochodu. To jeden z niepodważalnych plusów w tej kategorii, bo to 2w1 nie jest ściemą, a realną korzyścią (choć to też zależy od specyfiki konstrukcji).

  Dalej nie będę się rozpisywał, ponieważ lepiej przejść do kluczowej części tego materiału, czyli testu w domowych warunkach – na odkurzacze czeka i zaśmiecony parkiet, i jeszcze bardziej zaśmiecony dywan.

  Test Dibea F20 MAX

  Nie ma co zwlekać z testem najwydajniejszego modelu z całej trójki. Na pierwszy ogień idzie więc Dibea F20 MAX.

  Wyposażenie i przygotowanie do pracy

  Pierwsze, co rzuca się tu w oczy, to bardzo fajne wyposażenie, spójrz:

  Dibea F20 Max wyposażenie

  • W jednostce centralnej są filtry, zbiornik na zanieczyszczenia i oczywiście cyfrowy silnik o mocy 400 W, który napędza to urządzenie. Znajdziesz tam także przycisk odpowiadający za regulację ciśnienia roboczego. Jak już wcześniej wspominałem, w tym modelu masz do dyspozycji 3 tryby. Każdy ma inny kolor trzech diod, które ukazują się nad przyciskiem, lecz i po głośności pracy da się bez problemu je zidentyfikować.

  dibea F20 MAX przycisk do regulacji mocy

  Dibea F20 MAX świecące diody na przyciskiem regulacji

  • Na zdjęciu przedstawiającym całe wyposażenie zauważysz odłączony akumulator. Specjalnie go zdemontowałem, bo to ważna cecha. Teoretycznie możesz zakupić dodatkowy akumulator (a nawet kilka dodatkowych) i w ten sposób wydłużyć pracę urządzenia (wymieniając je na bieżąco, gdy jeden się rozładuje). Tryb MAX ma wtedy dużo większy sens. Ten element ułatwia też ładowanie. Bardzo łatwo go odłączyć od jednostki centralnej. Dostępna jest opcja zakupowa od razu z dodatkową baterią, o tutaj.
  • Istotne są końcówki, a jest ich sporo. Najszersza turboszczotka z wałkiem służy do gruntownego odkurzania. Na przodzie ma kilka diod LED. Jest także mniejsza turboszczotka do tapicerki, ssawka szczelinowa, a także ssawka z wysuwanym włosiem.

  Dibea F20 MAX turboszczotka z wałkiem

  • Wszystkie te elementy podepniesz albo do aluminiowej rury, albo bezpośrednio do jednostki centralnej! Taka swoboda odbija się na uniwersalności. Dopasujesz konstrukcję do tego, co odkurzasz (podłoga, dywan, sofa, samochód, klawiatura, pajęczyny pod sufitem). Takiej swobody nie da Ci odkurzacz tradycyjny, a tym bardziej robot sprzątający.
  • W zestawie znajduje się dodatkowy filtr gąbkowy. Filtry tego typu możesz myć pod bieżącą wodą, aczkolwiek powinny być suchutkie, gdy rozpoczynasz odkurzanie. Filtr znajduje się nad zbiornikiem na zabrudzenia, który da się rzecz jasna wymontować lub wysunąć (czerwony suwak) z jednostki centralnej. Wystarczy go chwycić i lekko przekręcić w dół.

  Dibea F20 MAX odłączony zbiornik

  Dibea F20 MAX filtr gąbkowy

  • Zestaw uzupełnia niewielki zasilacz (wejście na jego wtyczkę znajduje się na dole akumulatora), a także hak do zawieszenia odkurzacza z kołkami, śrubami i naklejkami do mocowania. Miły dodatek.

  Od razu dodam, że wszystkie przyciski zwalniające czy to zbiornik, czy daną ssawkę, chodzą lekko, ale nie za lekko, aby coś przypadkowo zdemontować. Zostało to dobrze przemyślane, nie ma jakichś upierdliwych mechanizmów, przez które coś ciągle by spadało lub przeciwnie – nie mogło zostać łatwo odłączone.

  Przygotowanie do pracy tego odkurzacza jest banalne i właściwie nie wymaga czytania instrukcji (choć polecam do niej chociaż raz zajrzeć i zapoznać się z wszelkimi informacjami). Wystarczy, że zamontujesz (lub nie) rurę i podłączysz daną ssawkę.

  Oczywiście akumulator musi być naładowany. Proces ładowania trwa tu 2-3 godziny.

  Ogólnie biorąc, super wyposażenie, które już na wstępie daje plusa odkurzaczowi pionowemu Dibea F20 MAX. Ale teraz czas na praktyczny test.

  Odkurzanie dywanów

  Skupiłem się przede wszystkim na moich dywanach, bo to one są zwykle wyznacznikiem efektywności odkurzania. Druga sprawa, że panuje na nich syf. Dużo kurzu, okruszków jedzenia i innych zabrudzeń, które tkwią głęboko w dywanie. Nie lada wyzwanie dla przystępnego cenowo odkurzacza pionowego, prawda?

  Jak więc poszło? Różnie, co też trochę utrudnia mi ocenę efektywności, ale nie chciałem tego ukrywać. Odkurzałem na dwie tury i w dwóch różnych pomieszczeniach. W jednym poszło świetnie, w drugim tak sobie, choć oba moje dywany są stosunkowo krótkie. Najwidoczniej jeden z nich okazał się trudniejszy dla odkurzacza Dibea, ale do rzeczy.

  Pierwszy dywan

  A w zasadzie pierwsze dwa, bo mam większą wersję w jednym pokoju, a także mniejszą w przedpokoju.

  Sprawa wygląda tak, że tryb eko, czyli najmniej wydajny, zupełnie sobie nie poradził. Na 2 poziomie mocy musiałem trochę się namachać, aby dokładnie wyczyścić dywan. Tryb najwydajniejszy okazał się rzecz jasna wystarczający, ale pracując na nim, Dibea F20 MAX po maksymalnie 10 minutach musi trafić pod zasilacz.

  Dibea F20 MAX na pierwszym dywanie 3

  Dywan ogarnąłem, ale reszta pomieszczenia musiała poczekać, bo Dibea wymagała naładowania akumulatora.

  Dibea F20 MAX na pierwszym dywanie

  Ogólnie biorąc, nie było tragedii, bo na 2 poziomie mocy dało się to ogarnąć, ale liczyłem jednak na lepszy efekt. I już miałem psioczyć w teście na F20 MAX, ale postanowiłem odkurzyć drugi pokój, a przynajmniej część jego dywanu, aby kolejne odkurzacze też miały co robić.

  Dibea F20 MAX na pierwszym dywanie 2

  Drugi dywan

  Poszło zdecydowanie lepiej! Już tryb eko nieźle sobie radził, choć bardziej gruntownemu odkurzaniu podołał 2 poziom mocy. Ten najwydajniejszy nie był mi w zasadzie potrzebny, więc z odkurzania byłem w pełni zadowolony.

  Dibea F20 MAX na drugim dywanie

  Nie namachałem się tak w porównaniu do poprzedniego pokoju. Wszelkie śmieci szybko znikały pod turboszczotką, której prowadzenie po w zasadzie każdej powierzchni należy do przyjemności.

  Niby podobne dywany, ale wyniki różne, co za kilka chwil wyjaśnię, bo mam swoją tezę. Dodam jednak, że wbrew pozorom nie są one tak łatwe w odkurzaniu i czyszczeniu, jak może się wydawać.

  Dibea F20 MAX na drugim dywanie 2

  Nawet tradycyjnym modelem muszę często jeździć kilka razy po tym samym obszarze, aby pozbyć się najmniejszych, widocznych śmieci.

  W mojej ocenie Dibea F20 MAX z większością dywanów, nawet mocniej zaśmieconych, powinna sobie poradzić na 2 poziomie mocy. Problemy mogą się jednak pojawić, gdy oprócz kurzu, okruszków i innych śmieci, na wykładzinie spoczywa też zwierzęca sierść. Tutaj stawiam znak zapytania, bo nie miałem jak tego sprawdzić, ale podejrzewam, że nie dla każdego takie możliwości będą w tym wystarczające.

  Różnie może być z dywanami o większym runie, ale pamiętaj o tym, że moje dywany były bardzo zaśmiecone. Ale tak już zwykle robię, że testowane odkurzacze nie mają ze mną łatwo (a tak naprawdę bywam leniwy i za rzadko odkurzam). Lepszy taki test niż wysypywanie kamyczków lub ziarenek na twardej posadzce.

  Jeżeli mam się odnieść do tego, dlaczego właściwie tak jest, że F20 MAX z jednym dywanem radzi sobie lepiej, a z drugim gorzej, to sprowadzę to do turboszczotki, a konkretniej jej wałka.

  Na całej powierzchni jest w zasadzie miękki, nie ma na nim części z twardszym włosiem. Z jednej strony nic wokół niego się nie owija, a z drugiej może nieco gorzej penetrować runo niektórych wykładzin.

  Odkurzanie twardych podłóg

  Nie mogę się przyczepić do skuteczności odkurzania parkietu, paneli czy kafelków. Może tryb eko nie jest tu znów idealny, ale na 2 poziomie ogarniesz takie podłogi, efektywnie usuwając zabrudzenia. Jeżeli nie masz dywanów, to Dibea F20 MAX może okazać się korzystniejszym wyborem niż odkurzacz tradycyjny.

  Zauważyłem też dużo mniejsze ryzyko porysowania twardej podłogi w porównaniu z moim odkurzaczem tradycyjnym.

  Dibea F20 MAX odkurza parkiet koło łóżka

  Dibea F20 MAX odkurza parkiet

  Wygoda odkurzania

  Co do komfortu odkurzania, jest przyjemniej niż przy użyciu tradycyjnego modelu, aczkolwiek przy moim wzroście (187 cm) rura okazała się troszkę za krótka; czasem wciąż musiałem się schylać.

  Niższe osoby powinny mieć jednak dużo lepiej w tym aspekcie, szczególnie że waga sprzętu jest korzystna (choć opinia o tym może być subiektywna). Odkurzaczem łatwo i głęboko wjeżdża się pod łóżko, przynajmniej tak było w moim przypadku. To pewna przewaga nad standardowym urządzeniem do odkurzania.

  W ogóle czasem miałem wrażenie, że to nie ja kieruję odkurzaczem, a on moim nadgarstkiem, co jest głównie zasługą obecności miękkiego wałka w szczotce. Turboszczotka perfekcyjnie sunęła i po dywanach, i po parkiecie. Bardzo łatwo się nią skręca czy wjeżdża w ciaśniejsze zakamarki.

  Głośność pracy

  Co z głośnością pracy? Na tle konkurentów bardzo dobrze. Hałas za bardzo mi nie przeszkadzał, jedynie najwydajniejszy tryb można uznać za naprawdę donośny, ale nie jest tragicznie.

  Jest on także dość specyficzny w porównaniu do zwykłych odkurzaczy. Według mnie lepiej stłumiony dzięki cyklonowej konstrukcji. Wspominałem o tej korzyści przy okazji artykułu o tym, jak działa odkurzacz cyklonowy.

  Diody LED – czy są przydatne?

  Tak, to świetna sprawa. Miałem włączone światło w pokoju, odkurzałem za dnia, ale diody turboszczotki świecą tak mocno, że na podłodze dokładnie widać zabrudzone i zaśmiecone strefy. A to pozwala odkurzać skuteczniej.

  Poniższe zdjęcia dobrze to zresztą pokazują:

  Dibea F20 MAX świecące diody LED

  Dibea F20 MAX świecące diody LED 2

  Dibea F20 MAX świecące diody LED 3

  Dibea F20 MAX świecące diody LED 4

  Znajdą się oczywiście odkurzacze, które mają takie udogodnienie, ale nie zawsze diody LED świecą tak mocno. W modelu Dibea F20 MAX bez wątpienia stanowią korzyść.

  Opróżnianie zbiornika

  Mechanizm opróżniania zbiornika jest w teorii higieniczny i prosty. Wystarczy go albo zdemontować, albo wysunąć (czerownym suwakiem niedaleko), a następnie przyciskiem zwolnić klapę, która wypuści śmieci do podstawionego kosza.

  Gdybym robił test na niby, czyli np. wciągał z czystej podłogi rozsypane ziarenka, to zapewne pochwaliłbym ten mechanizm. Ale zebrałem tyle kłębów kurzu, że zbiornik w niektórych miejscach po prostu się zapchał. I nie wszystko posłusznie wleciało od razu do kosza.

  Uznaję to za mankament, bo producent chwali się filtracją cyklonową. Nie powinna w takim razie pozwalać, aby śmieci tak szybko się ze sobą łączyły w duże kłęby, będąc już w zbiorniku.

  Dibea F20 MAX zbiornik zapełniony śmieciami

  No, trochę tego jest, a dodam, że zbiornik wyglądał tak jedynie po odkurzeniu samego dywanu z pierwszego pomieszczenia!

  Po odkurzeniu drugiego nie było wcale lepiej (przed tym opróżniłem oczywiście zbiornik z wcześniej zebranych śmieci):

  Dibea F20 MAX zbiornik zapełniony śmieciami 2

  Hm, nawet gumka do włosów mojej żony się tam znalazła. Nie wiem, kiedy została wciągnięta, ale że się to udało, właściwie dobrze świadczy o odkurzaczu…

  I tutaj wychodzi pewien mocny plus testowanego sprzętu. Już pomijając tę nieszczęsną gumkę, w zbiorniku widać sporo włosów. O ile pojemnik przez nie może się trochę zapchać, tak trafiają one do niego i nie zapychają turboszczotki. Po odkurzaniu wyglądała niemal tak samo jak przed!

  Mimo wszystko wciąż podtrzymuję tezę, że do odkurzania grubszej warstwy zwierzęcej sierści z dywanu ten model nie dla każdego będzie wystarczający. Ale z ludzkimi włosami w mniejszej ilości dobrze sobie radzi.

  Odkurzanie dodatkowymi końcówkami

  Kończąc test odkurzacza pionowego Dibea F20 MAX, kilka słów o dodatkowych końcówkach. Ogólnie biorąc, jak najbardziej się przydają.

  Bardzo dobrze odkurzało mi się niektóre meble, np. tapicerkę krzeseł, mniejszą turboszczotką. 2 poziom mocy był w zupełności wystarczający. Ta sama końcówka znakomicie nadaje się do czyszczenia samochodu.

  Dibea F20 MAX odkurzanie krzesła

  A szczelinówka? Właściwie standard. Posłużyła mi do oczyszczenia tarasu z kilku pajęczyn, bo pająki z uporem maniaka zakładają sobie na nim domostwa, co nie bardzo mi pasuje. Wolę, żeby siedziały sobie w lesie (albo u sąsiada).

  Dodam, że z racji rodzaju testowanego odkurzacza, końcówką szczelinową można dosięgnąć dużo wyżej niż za pomocą przewodowego odkurzacza.

  Dibea F20 MAX odkurzanie tarasu z pajęczyn

  Na koniec zostawiłem sobie jedno z moich narzędzi pracy, czyli mechaniczną klawiaturą. A uwierz, że wyczyścić ją… to zadanie niemożliwe. Musiałbym zdemontować wszystkie klawisze. Nawet sprężone powietrze nie jest w stanie dużo tu pomóc.

  Mimo wszystko Dibea F20 MAX znakomicie się sprawdziła jako odkurzacz ręczny do klawiatury. Nie usunęła może wszystkich okruszków i kurzu spod przycisków, ale klawka stała się dużo schludniejsza. Aż przyjemniej mi się teraz pisze!

  Dibea F20 MAX odkurza klawiaturę

  Włosie tej szczotki ma regulowaną wysokość, tzn. może być albo schowane, albo wystawać jak na powyższym zdjęciu.

  Dodam, że zarówno przy odkurzaniu tapicerki, jak i klawiatury Dibea spisała się o niebo lepiej od odkurzacza ręcznego, który posiadam. A mimo wszystko dałem za niego kilka stów, lecz nie ma nawet porównania.

  Podsumowanie testu Dibea F20 MAX

  Dibea F20 MAX to w swojej cenie bardzo dobry odkurzacz pionowy. Nie płacisz tu za logo bardziej znanej firmy. Stosunek ceny do jakości zadowala. Plusem jest wyposażenie, diody LED, komfort użytkowania, a w wielu przypadkach efektywność odkurzania, co jest przecież najważniejsze.

  Ale nie we wszystkich przypadkach tak będzie, co wykazał mój test. Turboszczotka bywa humorzasta co do dywanów; nie ze wszystkimi idealnie sobie poradzi na 2 poziomie mocy, a ten najwyższy przy jednym akumulatorze nie ma na ogół większego sensu, trwa zbyt krótko.

  Nie mogę więc jednoznacznie powiedzieć, że Dibea F20 MAX każdemu zastąpi odkurzacz tradycyjny. To byłaby herezja, ponieważ sporo zależy od metrażu pomieszczenia, Twoich wymagań, a przede wszystkim odkurzanej powierzchni. Ale po takim teście zapewne już wiesz, czy taka inwestycja Ci się opłaci.

  Warto też pamiętać, że sprzęt tego typu służy do częstszego niż rzadszego odkurzania, co również udowodniłem – tym razem zapchanym zbiornikiem, który trudniej opróżnić, gdy zawiera więcej śmieci oraz kłaków. No i więcej czasu trzeba wtedy poświęcić odkurzaniu, czego może nie wytrzymać akumulator, o ile metraż jest spory.

  Ostatecznie ocena 4/5 wydaje mi się tu sprawiedliwa, bo w tej cenie aktualnie nie dostaniesz nic dużo lepszego (lub w ogóle lepszego), szczególnie wykorzystując kod rabatowy PRF20MAX w tym sklepie. A tutaj wersja z dodatkowym akumulatorem (kod rabatowy taki sam).

  Ewentualne minusy idą za pionowym i akumulatorowym rodzajem, więc to często rozważania nie o to, czy warto kupić ten konkretny model, a o to, czy w ogóle warto się zdecydować na sprzęt tego typu. Tak już tu jest, o czym wspominałem w wielu artykułach.

  Dibea F20 MAX – ocena z testu:

  Ocena 4 prorankingi

  odznaczenie dobra cena od prorankingów

  prorankingi polecają - odznaczenie

  Test Dibea V008 PRO

  Dibea V008 PRO zapewnia ciśnienie robocze, które maksymalnie dobija do 17 000 Pa, czyli o 8000 PA mniej od poprzedniej propozycji. Mimo wszystko to wartość, która konkuruje z 2 poziomem mocy wcześniej testowanego sprzętu. Są tutaj 2 tryby, a ten wydajniejszy wystarcza na 15 minut odkurzania. Może być więc dobrze, ale wszystko wykaże mój test.

  Wyposażenie i przygotowanie do pracy

  To, co znajdziesz w zestawie, z pewnością nie może rozczarować, choć jest ciut gorzej niż w przypadku F20 MAX. No i już na pierwszy rzut oka niektóre komponenty się różnią.

  Dibea V008 PRO pełne wyposażenie zestaw

  • W jednostce centralnej jest już zamontowany zmywalny filtr gąbkowy (również nad zbiornikiem na śmieci). Niestety w zestawie nie ma drugiego, dodatkowego. Baza łączy się z uchwytem, a w nim znalazł się akumulator, którego wyjąć się nie da (aczkolwiek producent właśnie zapowiedział wprowadzenie wymiennych uchwytów z akumulatorami do tego modelu, więc wychodzi na to samo). W rączce jest wejście do ładowania. Co z dedykowanym przyciskiem do regulacji ciśnienia? Brak, bo odpowiada za to główny przycisk spustowy. Przy 2 trybach jest to zrozumiałe, więc nie stawiam tu wcale minusa.

  Dibea V008 PRO uchwyt z wejściem do ładowania

  Dibea V008 PRO jednostka centralna baza

  • Końcówki i ssawki bardzo podobne do F20 MAX. Szczelinowa, mniejsza turboszczotka i ta z wysuwanym włosiem bez większych zmian. Różni się za to najważniejsza, czyli główna turboszczotka. Ma nieco mniejszy i inaczej zaprojektowany wałek. Łatwo się go wyjmuje w celu wyczyszczenia, choć po jednej stronie brakuje materiałowego paska na głowicy ssącej. Jak widać na poniższym zdjęciu, wałek został wyposażony w strefy (te czerwone) z twardszym włosiem. A będzie to miało bardzo ciekawy wpływ na efektywność odkurzania dywanów, co omówię w części dotyczącej odkurzania wykładzin.

  Dibea V008 PRO turboszczotka od spodu

  • Nie zabrakło niewielkiego zasilacza, a także haka wraz ze śrubkami, kołkami i taśmami do zawieszenia odkurzacza.

  Dibea V008 PRO daje więc dużą swobodę, bo każdą z końcówek zamontujesz bezpośrednio do jednostki centralnej, jak i do rury przedłużającej. Producent postarał się o to, aby nikt nie miał problemu z montażem lub demontażem poszczególnych końcówek czy komponentów.

  Wystarczy naładować odkurzacz pionowy (zajmuje to 4-5 godzin), włożyć wybraną końcówkę i rozpocząć odkurzanie. Dodam, że większa turboszczotka ma diody LED na przodzie.

  Czas więc przejść do praktycznego testu!

  Odkurzanie dywanów

  Poczekałem, aż oba dywany znów stały się zaśmiecone, choć po teście pierwszego odkurzacza Dibea i tak zostawiłem pewne obszary. Wszystko po to, aby mieć jak najlepsze porównanie do poprzedniego modelu, jak i możliwość przeprowadzenia wymagającego testu.

  Pierwszy dywan

  To największa niespodzianka tego testu, bo odkurzacz pionowy Dibea V008 PRO ogarnął pierwszy dywan lepiej od droższej propozycji!

  Dibea V008 Pro odkurzanie pierwszego dywanu2

  Dibea V008 Pro odkurzanie pierwszego dywanu3

  Nawet mniej wydajny tryb dał radę, choć wymagał kilkukrotnego przejeżdżania po tym samym obszarze, aby wydobyć z wykładziny głęboko tkwiące śmieci.

  Dibea V008 Pro odkurzanie pierwszego dywanu

  Dibea V008 Pro odkurzanie pierwszego dywanu5

  Szczerze mówiąc… wiedziałem, że tak będzie, gdy tylko spojrzałem na wałek turboszczotki. To zasługa czerwonych stref z twardszym włosiem, które po prostu lepiej penetrują runo dywanu. Ale nie myśl, że nie ma to swojej ceny.

  O co chodzi? Spójrz na poniższe zdjęcie, które przedstawia wałek po odkurzaniu:

  Dibea V008 Pro wałek po odkurzaniu

  Miękki wałek F20 MAX był w niemal idealnym stanie po odkurzaniu. Nic nie musiałem z nim robić. Tutaj jest inaczej, bo włosy owijają się wokół szczotki.

  Po zakończonej pracy trzeba więc go wyczyścić… i to własnoręcznie, czyli w mało higieniczny sposób. No, chyba że masz coś pod ręką, co może temu podołać. Ja nic takiego nie znalazłem.

  Szkoda, że w zestawie nie ma jakiegoś czyścika, bo takowe często są dodawane do niektórych robotów sprzątających, które mają podobny problem ze szczotką z twardym włosiem.

  No i aż strach pomyśleć, co by się stało z tym wałkiem po odkurzaniu wykładziny pełnej zwierzęcej sierści. W mojej ocenie V008 PRO nie nadaje się do takiego zastosowania, ale trudno szukać w tej cenie modelu, który takiemu wyzwaniu by podołał.

  Jak widzisz, coś za coś. Wychodzi też z tego ciekawy wniosek, że samo ciśnienie robocze i moc cyfrowego silnika to nie wszystko. O tym samym wspominałem zresztą w poradniku na temat tego, jak wybrać odkurzacz pionowy i na co zwrócić uwagę. Konstrukcja szczotki ma więc niebagatelny wpływ na efektywność odkurzania bardziej wymagających powierzchni.

  Najważniejsze, że V008 PRO znakomicie poradził sobie z moim dywanem. Test na drugim był tylko formalnością.

  Drugi dywan

  Mniej wydajny tryb spokojnie mu podołał, a śmieci na dywanie przecież nie brakowało.

  Nieocenione okazały się diody LED, dzięki którym dokładnie widziałem, co spoczywa na wykładzinie. To udogodnienie jeszcze lepiej działa w przypadku odkurzania podłogi, ale w obu przypadkach bardzo się przydaje, pozwalając się skupić na bardziej zaśmieconych obszarach.

  Odkurzanie twardych podłóg

  Twarde podłogi nie są większym wyzwaniem dla tego odkurzacza. Kłębki kurzu i drobne śmieci szybko znikały, więc i odkurzanie tych powierzchni poszło gładko. Tryb eko w większości przypadków wystarczał.

  Dibea V008 pro odkurzanie parkietu

  Dodam jednak, że w porównaniu do odkurzacza tradycyjnego troszkę trudniej odkurza się narożniki. Większa moc workowego modelu (przynajmniej tego, który teraz posiadam) sprawia, że lepiej wciąga kurz z takich miejsc. Jego głowica nie lata też tak lekko, co pozwala ją nieco unieść i lepiej wyczyścić tego typu obszary. Ale ma to też ten mankament, że nie skręca tak lekko i przyjemnie jak u odkurzaczy pionowych Dibea.

  Wygoda odkurzania

  Komfort odkurzania wciąż stoi na wysokim poziomie, bo Dibea V008 PRO nie jest zbyt ciężkim sprzętem. Głowica szybko reaguje na ruchy nadgarstka, z wielką gracją skręcając, gdzie się chce.

  Wałek turboszczotki szybko sunie po różnych powierzchniach, ale nie tak bardzo jak u F20 MAX. Dlaczego? Przez obszary z twardszym włosiem. To one stawiają pewien opór, ale i tak jest dużo lepiej niż w przypadku mojego odkurzacza workowego. Cały proces odkurzania staje się dużo łatwiejszy.

  Wysokość rury wydaje się być uniwersalna, ale w przypadku mojego wzrostu (187 cm) czasem wymagała schylania się.

  Wjeżdżanie pod łóżko bardzo wygodne, więc da się bez problemu dotrzeć w newralgiczne miejsca. Duży plus w tym aspekcie.

  Głośność pracy

  Już kilka razy w tym materiale wspominałem o tym, że wszystkie 3 odkurzacze stojące Dibea są ciche na tle konkurencji. V008 PRO wypada świetnie pod tym względem. Tryb eko jest po prostu cichy, a i ten wydajniejszy nie drażni za bardzo zmysłu słuchu.

  Opróżnianie zbiornika

  Sama jednostka centralna tego odkurzacza jest zbudowana nieco inaczej niż ta z F20 MAX, ale sposób opróżniania zbiornika jest podobny. Warto przed tym odłączyć uchwyt. Następnie naciskasz przycisk, klapa się zwalnia, a śmieci wpadają do podstawionego kosza czy worka na śmieci… w teorii.

  Bo niestety znów pojemnik trochę się zapchał, ale najprawdopodobniej sporo w tym mojej winy. Popatrz, ile zdołałem uzbierać w nim śmieci i kurzu:

  Dibea V008 PRO zapchany zbiornik

  Dibea V008 PRO zapchany zbiornik 2

  Na drugim zdjęciu widać, że poziom zabrudzeń przekracza max line, choć z drugiej strony nie rozkłada się równomiernie pod tą kreską.

  Znów się przyczepię, że filtracja nie oddziela tu tak sprawnie zabrudzeń i za szybko zbija je w większe kłęby. Złota rada? W trakcie odkurzania sprawdzaj poziom zapełnienia zbiornika. Czasem lepiej przerwać na moment odkurzanie i wysypać śmieci, niż później użerać się z oczyszczaniem zapchanego zbiornika. Ten test mnie tego nauczył.

  Filtr gąbkowy (przypomnę, że można go myć) również ukazuje trudy testu:

  Dibea V008 PRO brudny filtr po odkurzaniu

  Tak się zastanawiam… skąd tyle się tego bierze?! Co prawda pisałem artykuł o tym, skąd bierze się kurz w mieszkaniu, ale moje domostwo jest jakieś szczególne pod tym względem.

  W każdym razie filtr w takim stanie trzeba umyć (bo można pod bieżącą wodą, pamiętając o dokładnym wysuszeniu). Nie ma sensu go czyścić w inny sposób, zresztą w zestawie nie ma żadnego czyścika, o czym już wspominałem. W razie potrzeby możesz zawsze kupić szczoteczkę do zębów, która będzie służyć temu zadaniu. O ile warstwa brudu nie będzie tak ekstremalna.

  Wychodzi więc na to, że czyszczenie takich mechanizmów nie jest wcale super higieniczne. Odkurzacz tradycyjny ma worki, które czasem trzeba wymieniać. Tutaj sytuacja czasem bywa bardziej skomplikowana.

  Po teście V008 PRO przekonałem się o tym, gdyż zbiornik był tak brudny w środku, że postanowiłem od razu go wyczyścić. W tym celu zdemontowałem wszystkie części, co okazało się banalne, nie potrzebowałem do tego instrukcji. Efekt był taki (już po wyczyszczeniu):

  Dibea V008 PRO zbiornik rozłożony na części

  Trochę więcej cackania się z tym, ale jeżeli odkurzasz częściej niż ja (lub mniejsze powierzchnie), to ten problem Cię ominie. Po wysypaniu śmieci dużo w zbiorniku nie zostanie.

  Odkurzanie dodatkowymi końcówkami

  Test odkurzacza akumulatorowego 2w1 musi uwzględniać dodatkowe końcówki. Co prawda oceniłem je przy poprzednim modelu (a są właściwie takie same), ale tutaj również chciałem o nich wspomnieć.

  Znów znakomicie sprawdziła się mała turboszczotka do tapicerki, precyzyjnie odkurzając moje krzesła, ale nie narażając tapicerki na jakieś zniszczenia. Świetny i bardzo praktyczny dodatek.

  Dibea V088 pro odkurzanie krzesła

  Dibea V088 pro odkurzanie krzesła2

  Dibea V088 pro odkurzanie krzesła 3

  Moja uwaga skupiła się też na biurku. Ssawką z wysuwanym włosiem przejechałem troszkę klawiaturę, chociaż po teście F20 MAX była w dużo lepszym stanie.

  Dibea V088 pro odkurzanie klawiatury

  Postanowiłem zlokalizować kolejne fanty, na których mógłbym sprawdzić tę ssawkę. Padło na podstawę monitora, a przede wszystkim zakurzoną obudowę drukarki:

  Dibea V088 pro odkurzanie podstawy monitora

  Dibea V088 pro odkurzanie drukarki

  Jak widzisz, jest różnica. Ta końcówka z włosiem w mojej ocenie jest strasznie przydatna. Bardzo dobrze, że znalazła się na wyposażeniu.

  Szczelinówce nie cykałem już fotek, bo jej skuteczność jest taka sama jak u poprzednika. Ciśnienie robocze pozwala wciągać kurz z trudno dostępnych miejsc i pajęczyny spod sufitu. To alternatywa podczas odkurzania narożników, bo główna turboszczotka nie zawsze radzi sobie z nimi idealnie, o czym zresztą wcześniej wspominałem.

  Podsumowanie testu Dibea V008 PRO

  Oj, chyba będę musiał zrobić korektę kilku moich artykułów. Bo, jakby nie patrzeć, tania Dibea V008 PRO wypadła świetnie, stanowiąc pozytywne i jednocześnie największe zaskoczenie podczas testu wszystkich 3 modeli.

  Jest tu mankament w postaci owijania się włosów wokół turboszczotki czy tendencja do szybkiego zapychania zbiornika, ale w tej cenie to istna bomba!

  Owszem, taki sprzęt dalej nie zastąpi każdemu odkurzacza tradycyjnego, ale jednak w większości przypadków podoła, co wykazał mój test, szczególnie w punkcie o odkurzaniu dywanów – nie wspominając o niezwykle przydatnych końcówkach dodatkowych czy diodach LED.

  Dibea V008 PRO – ocena z testu:

  Ocena 4,5 prorankingi

  odznaczenie dobra cena od prorankingów

  prorankingi polecają - odznaczenie

  Test Dibea D18

  Na koniec zostawiłem sobie najtańszy odkurzacz pionowy Dibea, czyli model D18. Nie będę się jednak tutaj tak rozpisywał, ponieważ to po prostu nieco uboższa wersja V008 PRO.

  Jakie są różnice?

  • Ciśnienie robocze dobija maksymalnie do 9000 Pa, czyli jest to sprzęt zdecydowanie słabszy pod tym względem od poprzedników.
  • Ale za to najdłużej pracuje, bo 45 minut na trybie eko i 30 minut na tym wydajniejszym.
  • Wygląd taki sam jak modelu V008 PRO, ale różni się wyposażenie. Niestety zabrakło mini turboszczotki.

  Cena oczywiście najniższa, ale opłacalność tej inwestycji sprawdzę, odkurzając oba dywany, parkiet oraz płytki.

  Odkurzanie dywanów

  Nie ukrywam, że na wiele nie liczyłem, bo znów jest co odkurzać, a ciśnienie robocze na poziomie 9000 Pa nie zwiastuje niesamowitej wydajności. Ale okazało się, że wcale nie musiałem nic poprawiać tradycyjnym odkurzaczem.

  Pierwszy dywan

  Było tak, jak przypuszczałem już przed testem D18. Ogólnie biorąc, na obu trybach dałem radę dokładnie odkurzyć dywan, ale musiało to trwać dłużej niż w przypadku V008 PRO. Czuć wyraźnie mniejszy potencjał zastosowanego silnika.

  Dibea D18 odkurzanie pierwszego dywanu

  Mniej wydajny tryb eko nie był więc szalenie przydatny; byłem zmuszony odkurzać na większych obrotach, żeby nie musieć robić tego zbyt długo.

  Dibea D18 odkurzanie pierwszego dywanu2

  Drugi dywan

  Z testu V008 PRO wysnułem tezę, że zastosowana szczotka jest bardziej tolerancyjna co do dywanów niż miękki wałek modelu F20 MAX. Dibea D18 potwierdziła to, bo efektywność odkurzania drugiego dywanu była podobna.

  Dibea D18 odkurzanie drugiego dywanu

  Tryb eko nie zawsze za pierwszym razem wciągał głębiej tkwiące śmieci, więc większość testu odkurzania przeprowadziłem na wydajniejszym trybie. Nie było źle, ale namachałem się bardziej w porównaniu do V008 PRO. Cyferki ze specyfikacji mają swoje odbicie w rzeczywistości.

  Dibea D18 odkurzanie drugiego dywanu2

  Odkurzanie twardych podłóg

  O ile 2 poziom mocy dawał radę, tak w niektórych miejscach tryb eko nie wystarczał. Szczególnie gdy chciałem odkurzyć nieco głębiej pod łóżkiem.

  Dibea D18 odkurzanie pod łóżkiem

  Kilka razy trzeba było przejechać ten sam obszar, ale zwiększając obroty, problemu już nie było. Na powyższym zdjęciu dokładnie też widać, jak czasem pomagają diody LED na przodzie głowicy odkurzającej.

  Dibea D18 odkurzanie parkietu przy szafce

  Ogólna skuteczność odkurzania parkietu czy płytek jest wystarczająca, szczególnie w tak niskiej cenie jak na odkurzacz akumulatorowy i pionowy.

  Dibea D18 odkurzanie parkietu 2

  Dibea D18 odkurzanie kafelków w kuchni

  Wygoda odkurzania

  Komfort obsługi taki sam jak u V008 PRO. Ssawka wiernie reaguje na ruchy nadgarstka i przyjemnie sunie po dywanach oraz twardych podłogach. Stawia ciut większy opór w porównaniu do najdroższego modelu F20 MAX, ale wciąż odkurza się przyjemnie. No i nie martwisz się plączącym kablem, co jest wspólną zaletą takich odkurzaczy.

  Głośność pracy

  Wypada bardzo korzystnie. Tryb eko jest cichy jak na odkurzacz, a ten wydajniejszy też nie robi zbyt wielkiego hałasu. Duży plus za kulturę pracy, choć wiadomo – to również zasługa mniejszego ciśnienia roboczego.

  Opróżnianie zbiornika

  Nie myśl, że Dibea D18 miała najłatwiej, bo testowałem ją na końcu. Nie testowałem jej tego samego dnia co V008 PRO. Poziom zapełnienia zbiornika pokazuje, że przeszła trudny sprawdzian.

  Niestety zbiornik znowu dość szybko się zapchał po jednej stronie, zbijając śmieci i kurz w gęste kłęby.

  Dibea D18 zapchany zbiornik na śmieci

  Dibea D18 zbiornik po odkurzaniu

  I mogłem pomarzyć o higienicznym opróżnianiu, bo nie lubię zostawiać w tego typu zbiornikach zbyt wielu zabrudzeń po zakończonym odkurzaniu.

  Podsumowanie testu Dibea D18

  Zdecydowanie najmniej potrafiący odkurzacz pionowy z tego grona, ale… i tak bardzo opłacalny w swojej cenie.

  O ile mowa o dość małym mieszkanku, oczywiście bez nadmiaru zwierzęcej sierści. W takich warunkach Dibea D18 jest ciekawą alternatywą, choć myśląc o zakupieniu go, przeczytaj starcie odkurzacz pionowy czy tradycyjny.

  Dibea D18 – ocena z testu:

  Ocena 3 prorankingi

  odznaczenie dobra cena od prorankingów

  Test odkurzaczy pionowych Dibea – Wnioski

  Każdy z tych odkurzaczy dokładnie przetestowałem i oceniłem, ale przedstawię Ci jeszcze kilka ogólnych wniosków:

  • Wszystkie z nich są w swoich segmentach cenowych bardzo opłacalne, choć przyznam szczerze, że podchodziłem do nich sceptycznie. Zadziwił mnie szczególnie model V008 PRO, który najbardziej przypadł mi do gustu. Nie są to urządzenie bez wad, ale wielu osobom w zupełności wystarczą.
  • Wyposażenie składa się w zasadzie tylko z praktycznych i przydatnych rzeczy. Nie ma tu zbędnych bajerów. Szkoda, że dodatkowy filtr gąbkowy ma jedynie najdroższy model, a w tym najtańszym brakuje mniejszej turboszczotki, ale to niuanse. Hybrydowa konstrukcja 2w1 ma tu jak najbardziej sens. Przyda Ci się wiele razy.
  • Odkurzacze Dibea poradziły sobie z moimi dywanami, parkietem i płytkami, lecz mam kilka uwag. Miękki wałek F20 MAX bywa kapryśny – nie na wszystkich dywanach radzi sobie tak dobrze przy trybie eko czy nawet 2 poziomie, choć ma najwyższe ciśnienie robocze. Z kolei na wałku z pozostałych dwóch urządzeń zostają włosy, nitki czy sierść.
  • D18 jest jak na moje wymagania (2 średniej wielkości pokoje i mały przedpokój, ewentualnie kuchnia) trochę za słaby pod względem ciśnienia i mocy cyfrowego silnika. Do pozostałych dwóch nie mam większych zastrzeżeń, patrząc przez pryzmat ceny. Namachałem się troszkę bardziej niż odkurzaczem tradycyjnym, ale nie dużo, no i nie musiałem przejmować się kablem i tak często schylać.
  • Kwestią dyskusyjną pozostaje skuteczność odkurzania zwierzęcej sierści. Wszystko zależy od jej ilości i odkurzanej powierzchni. Na twardych podłogach we wszystkich przypadkach powinno być w porządku. Z dywanami będzie trudniej, odkurzanie zapewne potrwa nieco dłużej, z czym trzeba się liczyć.
  • Nie są to zbyt korzystne odkurzacze dla alergików. System filtracji mógłby być wydajniejszy, konstrukcji cyklonowej bardzo daleko do skuteczności droższych modeli, a opróżnianie zbiornika wcale nie jest takie higieniczne. Notorycznie zapychałem go, choć z drugiej strony przeprowadziłem praktyczny, długi i dokładny test na mocno zaśmieconej powierzchni. Wniosek taki, że lepiej takim sprzętem odkurzać częściej niż raz na tydzień (lub w trakcie odkurzania wysypywać zebrane śmieci, aby nie zapchały zbiornika).
  • Plus z kolei taki, że poziom zapełnienia zbiornika nie wpływa na efektywność odkurzania. W tradycyjnych modelach workowych jest zupełnie inaczej.
  • Manewrowanie odkurzaczami Dibea jest łatwe i przyjemne. Turboszczotka szybko i bez większego oporu jeździ po różnych powierzchniach i precyzyjnie reaguje na ruchy nadgarstka.
  • Głośność pracy nie irytuje, choć najwydajniejszy tryb w F20 MAX jest donośny. Na mniejszych obrotach jest już bardzo dobrze. Hałas jest przy okazji dobrze stłumiony, to zupełnie inny dźwięk niż w przypadku odkurzacza tradycyjnego.

  No i wychodzi na to, że wiele poszczególnych cech oraz wniosków odnosi się ściśle do typu odkurzacza. Bo modele pionowe, akumulatorowe i jednocześnie bezworkowe mają i pewne problemy, i bardzo pozytywne cechy. Po takiej lekturze z pewnością już wiesz, czy któryś z modeli Dibea da radę zastąpić Ci odkurzacz tradycyjny.

  Ale pomijając już porównania do tradycyjnych odkurzaczy, na tle konkurencji modele Dibea świetnie się prezentują. Nie żałuję, że poświęciłem tak dużo czasu na test 3 urządzeń.

  Z niecierpliwością czekam na kolejne urządzenia tego producenta, bo wkrótce mogą się stać zdecydowanie najlepszą alternatywą dla osób z mniejszym budżetem, choć już teraz trafiają do rankingu odkurzaczy pionowych.

  W razie dodatkowych pytań zapraszam do sekcji komentarzy, a na koniec jeszcze raz podrzucam kody rabatowe, które zdobyłem dla moich czytelników:

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Arek
  4 lat temu

  Jaki jest przeciętny realny czas pracy?