W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Lodówka się nie wyłącza – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Gdy lodówka się nie wyłącza, pracując non stop, naraża Cię na wyższe opłaty za prąd czy zmarnowanie żywności. Jak zlokalizować i szybko zażegnać ten problem? W poniższym poradniku omawiam wszystkie możliwe przyczyny wraz z rozwiązaniami!

Lodówka się nie wyłącza – Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Zabrudzony skraplacz

  Widzisz, że lodówka się nie wyłącza i ciągle znajduje się w trybie pracy? Przyczyną może być nieprawidłowa dbałość o sprzęt i związane z tym zabrudzenie zwojów skraplacza.

  Pomimo wzmożonej pracy urządzenie nie jest w stanie optymalnie schłodzić znajdującej się w nim żywności i zapewnić jej prawidłową temperaturę.

  • Rozwiązanie: W celu zażegnania problemu konieczne będzie wyczyszczenie skraplacza. Nie jest to trudna czynność do wykonania, dlatego poradzisz sobie z nią samodzielnie. Wystarczy, że umyjesz znajdującą się z tyłu lodówki część (to zazwyczaj czarna kratownica) oraz usuniesz z niej wszelkie zanieczyszczenia (przede wszystkim kurz), aby wznowić prawidłową pracę urządzenia.

  Ranking lodówek wolnostojących – zwycięzca

  Samsung Bespoke RB38C7B6AB1

  Nieszczelność drzwi

  Lodówka będzie cały czas intensywnie pracować przy słabej szczelności drzwi. Musisz wiedzieć, że nawet najmniejsza szpara powoduje przedostanie się do wnętrza komory ciepłego powietrza.

  A skoro do chłodziarko-zamrażarki trafia nagrzane powietrze z zewnątrz, przestanie się ona wyłączać. Czujniki będą ciągle dążyły do tego, aby zbić skok temperatury, chroniąc Twoje pożywienie przed zepsuciem się.

  Najczęstszą przyczyną problemu okazuje się niesprawna uszczelka. Jeśli w lodówce pojawi się za wysoka temperatura, to czujnik za każdym razem będzie informował o tym system chłodniczy.

  • Rozwiązanie: W sytuacji nieszczelności drzwi spowodowanej awarią uszczelki niezbędna będzie jej wymiana. Kup uniwersalny model lub specjalnie przeznaczony dla Twojej lodówki. Za pomocą nożyka zdejmij stary element. Użyj markera, aby zaznaczyć miejsca, w których trzeba dociąć uszczelkę. Cięcia wykonuj pod kątem 45 stopni. Posmaruj klejem tylną warstwę, przyłóż ją do drzwi i delikatnie dociśnij. Końce uszczelki połącz, wykorzystując do tego łączniki.
  • Rozwiązanie 2: Pamiętaj, że nieszczelność drzwi nie wynika jedynie z uszkodzonej uszczelki. Wpływa na to również nieprawidłowe wypoziomowanie sprzętu. To tym bardziej możliwe, gdy lodówka nie wyłącza się po tym, gdy została przeniesiona w inne miejsce. W takim wypadku wypoziomuj lodówkę zgodnie z poradami z instrukcji obsługi. Pamiętaj, aby podłoże było równe i twarde, zapewniając lodówce stabilność.

  Lód na czujniku temperatury

  Powodem ciągłej pracy urządzenia w pewnych przypadkach jest oblodzenie jego niektórych części. Przykładem jest czujnik temperatury odpowiadający za uruchamianie i wyłączanie układu chłodzenia.

  Jeśli dostanie się do niego nawet najmniejsza ilość lodu, to jego praca nie będzie przebiegała prawidłowo. Czujnik nie rozpozna temperatury wewnątrz. Lodówka wówczas może pracować nieustannie lub wręcz odwrotnie – przestanie w ogóle się uruchamiać.

  • Rozwiązanie: Rozmroź lodówkę. Dokładnie usuń z niej zalegający lód oraz powstałą wodę. Umyj wnętrze całego urządzenia. Użyj do tego ciepłej wody i delikatniej ściereczki. Wytrzyj do sucha ścianki oraz półki, po czym podłącz sprzęt do zasilania.

  Masz dość awarii swojej lodówki i szukasz nowej? Wspomóż się moimi niezależnymi zestawieniami:


  Uszkodzony moduł sterujący

  Jeśli lodówka cały czas pracuje i w ogóle się nie wyłącza, to przyczyną problemu może być uszkodzony moduł sterujący. Odpowiada on za prawidłową pracę systemu chłodzącego i grzałki rozgrzewającej.

  Uruchomienie poszczególnych elementów w znacznym stopniu chroni urządzenie przed powstawaniem szronu na parowniku. Awaria modułu sterującego sprawia, że lodówka cały czas znajduje się w trybie wzmożonej pracy, a w jej komorze zaczyna pojawiać się lekkie oblodzenie.

  • Rozwiązanie: Nie jest to niestety uszkodzenie, jakie możesz naprawić na własną rękę. Konieczne jest wezwanie na pomoc osoby posiadającej na ten temat wiedzę lub skontaktowanie się z serwisem, jeśli urządzenie jest nadal na gwarancji.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Zepsuty termostat

  Uszkodzenie termostatu to powszechna przyczyna nieprzerwanej pracy lodówki. Wada termostatu powoduje wzrost temperatury w lodówce i rozmrożenie żywności. Może też zamieniać cieknącą z niej wodę w lód.

  • Rozwiązanie: Upewnij się, czy we wnętrzu komory przechowywane produkty mają optymalną temperaturę. Możesz również sięgnąć po instrukcję obsługi i sprawdzić, ile stopni powinno znajdować się w środku lodówki przy odpowiednim ustawieniu termostatu. Wykorzystaj do tego tradycyjny termometr i umieść go w chłodziarce. Jeśli na jego wyświetlaczu pojawi się inna wartość niż podana przez producenta, masz wówczas do czynienia z awarią termostatu. Naprawę przeprowadzisz samodzielnie tylko pod warunkiem, że wiesz dokładnie, jak to zrobić. W innym przypadku wezwij na pomoc fachowca.

  Nieodpowiedni poziom substancji chłodzącej

  W przypadku tej awarii lodówka cały czas podejmuje pracę, ponieważ nie może zapewnić znajdującym się w środku produktom optymalnej temperatury. Niekiedy wynika to z rozszczelnionego systemu chłodzącego i wycieku płynu.

  Oczywiście sprzęt nadal schładza żywność, ale panująca wtedy temperatura ma wyższą wartość niż ustawiona. Zaobserwujesz wówczas cieknącą po tylnej ścianie wodę, a nawet odczujesz ciepło w zamrażarce, które będzie powodowało rozmrożenie produktów.

  Niedobór czynnika chłodzącego może powodować rozszczelnienie lub awarię niektórych przewodów znajdujących się w lodówce.

  • Rozwiązanie: Rozmroź lodówkę, aby udrożnić wszystkie przewody płynu chłodzącego. Jeśli jednak lodówka po rozmrożeniu nie wyłącza się i cały czas pracuje, masz wówczas do czynienia z uszkodzeniem systemu chłodzącego. Jego nieszczelność wymaga porady i naprawy przez wykwalifikowaną osobę, dlatego nie podejmuj się tego zadania na własną rękę.

  Bliskość źródeł ciepła

  Jak już wiesz, nowoczesne lodówki bez trudu wykrywają temperaturę w swoim wnętrzu, na bieżąco na nią reagując. Jeżeli coś ciągle ją zaburza, lodówka może pracować cały czas lub dużo dłużej, niż powinna. Wtedy zmarnuje sporo energii elektrycznej.

  Na taki stan rzeczy wpływa zbyt bliska odległość od źródeł ciepła (np. piekarnik obok lodówki). Emitowane ciepło zaburzy pracę chłodziarko-zamrażarki.

  • Rozwiązanie: Pozostaje Ci zmiana lokalizacji lodówki, aby oddalić ją od źródeł ciepła. Inna opcja to zastosowanie izolacji termicznej. Osobiście polecam szafkę cargo pomiędzy sprzętami. Wyjście stanowi też mata izolacyjna.
  • Dodatkowo porada: Pamiętaj, aby zawsze trzymać się wytycznych z instrukcji lodówki. Szczególnie istotne są warunki montażowe, w tym odległość od źródeł ciepła, ale i obiektów wokół sprzętu, np. ścian oraz mebli kuchennych.

  Kiedy lodówka powinna się wyłączać?

  Każda lodówka, bez względu na cenę i markę, pracuje w podobny sposób, dlatego też wydaje z siebie pewne brzęczenie. Jeśli w komorze pojawi się za wysoka temperatura, wówczas sprężarka rozpoczyna swoją pracę, czego efektem jest dziwny dźwięk.

  Zazwyczaj lodówka uruchamia się co 45 minut, a jej praca trwa od 5 do 10 minut. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku nowego sprzętu i jego pierwszego uruchomienia oraz bezpośrednio po rozmrożeniu. Czas w takich przypadkach znacznie się wydłuża i wówczas praca urządzenia trwa od 30 do 45 minut.

  Sprężarka nie zawsze jednak musi być załączona dokładnie w podanym przeze mnie odstępie czasowym. Na jej tryb pracy wpływa bowiem kilka innych czynników, do których zalicza się między innymi miejsce, w jakim stoi lodówka, temperatura w kuchni czy też ustawienia termostatu.

  Jeśli w pobliżu lodówki znajduje się piekarnik, to wówczas temperatura w chłodziarce będzie nieco wyższa. Z tego względu oczywiste jest, że tryb pracy sprężarki będzie nie tylko wzmożony, ale również częstszy.

  Podsumowanie

  Dlaczego lodówka się nie wyłącza?

  Przez zbyt wysoką temperaturę w jej wnętrzu, która wymusza ciągłą pracę. Najczęstsze powody to: zabrudzony skraplacz, nieszczelność drzwi, lód na czujniku temperatury, bliskość źródeł ciepła lub awarie modułu sterującego, termostatu bądź systemu chłodzącego.

  Jak widzisz, uszkodzenia poszczególnych części urządzenia mogą pojawić się niezależnie od jego marki. W takich sytuacjach nie ma znaczenia, czy jest to lodówka Samsung, LG, Bosch, Electrolux, Beko, Amica czy Whirlpool.

  Niektóre usterki po prostu spowodują ciągłą pracę agregatu, co będzie skutkowało koniecznością wezwania na pomoc fachowca. Z drugiej strony, są też przyczyny problemu, które łatwo i samodzielnie usuniesz. Dotyczy to np. wypoziomowania sprzętu, aby usunąć potencjalną nieszczelność drzwi.

  Przeczytaj inne poradniki o awariach lodówki:

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 4.2]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments