Lodówka nie chłodzi – Przyczyny i rozwiązania

Lodówka, która nie chłodzi, to duży problem. Nie zadba odpowiednio o Twoją żywność, narażając ją na zmarnowanie. Musisz jak najszybciej poznać możliwe przyczyny awarii i je rozwiązać. Będzie to możliwe dzięki mojemu dokładnemu poradnikowi.

Lodówka nie chłodzi – Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Zasłonione kratki wentylacyjne

  Ustawienie lodówki w sposób, który nie pozwala na poprawną wentylację urządzenia, często powoduje kłopoty z optymalnym chłodzeniem. Jest to szczególnie zauważalne, kiedy chłodziarka znajduje się za blisko ściany lub innych urządzeń emitujących duże ilości ciepła.

  Przepływ powietrza jest wówczas zablokowany, a znajdujące się w chłodziarce produkty spożywcze nie mają odpowiedniej temperatury i zaczynają się psuć.

  • Rozwiązanie: Sprawdź, czy przedmioty lub ściany w miejscu, w którym stoi lodówka, nie zasłaniają kratki wentylacyjnej. Jeśli tak, odsuń urządzenie od ściany na odległość ok. 10 cm. Taka prosta czynność okaże się skuteczna i szybko sprawi, że lodówka zacznie prawidłowo pracować.
  • Dodatkowa porada: Nigdy nie przeznaczaj do zabudowy nieprzystosowanych do tego modeli. Kratka wentylacyjna zostanie wówczas zablokowana, co przyczyni się do powstawania awarii, najczęściej braku chłodzenia. W lodówkach do zabudowy element pozwalający na swobodny przepływ powietrza zawsze znajduje się z przodu chłodziarki.

  Przepełnienie lodówki

  Kiedy zapełniasz lodówkę po brzegi przeróżnymi produktami, nie zdajesz sobie sprawy, jaki ma to wpływ na chłodziarkę. Zasłanianie ścian urządzenia ogranicza swobodny przepływ powietrza i uniemożliwia prawidłową pracę sprężarki.

  W efekcie lodówka nie chłodzi, a przechowywana żywność w końcu przestaje nadawać się do spożycia.

  • Rozwiązanie: Pamiętaj, aby w odpowiedni sposób rozmieszczać poszczególne produkty we wnętrzu lodówki. Nie zastawiaj nimi kratek oraz otworów, jeśli takowe się znajdują. Przede wszystkim staraj się tak układać żywność, żeby nie dotykało ścian urządzenia.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Uszkodzony termostat

  Jeśli lodówka nie chłodzi, a światło świeci, być może przyczyną awarii jest uszkodzony termostat. Jest on jednocześnie jedną z najpopularniejszych przyczyn niepoprawnej pracy chłodziarki.

  Aby upewnić, się, czy winowajcą problemu jest termostat, przeprowadź nieskomplikowany test. Otwórz lodówkę i oceń, jaka panuje w niej temperatura. W przypadku awarii termostatu wartość ta zdecydowanie wzrasta, powodując tym samym rozmrożenie produktów spożywczych. Powstała woda może także zamienić się w lód.

  Zajrzyj do instrukcji obsługi i zorientuj się, ile dokładnie stopni podaje producent dla konkretnego ustawienia termostatu. Jeśli włożony do chłodziarki termometr wskaże inną wartość, zapewne masz do czynienia z uszkodzeniem poszczególnej części.

  • Rozwiązanie: Kiedy lodówka przestała chłodzić, a sprawcą jest uszkodzony termostat, konieczna będzie jego wymiana. Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę na ten temat, możesz wykonać to samodzielnie. Pamiętaj jednak, że robisz to na własne ryzyko i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wezwanie na pomoc fachowca.

  Masz dość awarii swojej lodówki i szukasz nowej? Wspomóż się moimi niezależnymi zestawieniami:


  Problemy z chłodzeniem nowego urządzenia

  Często zdarza się, że bezpośrednio po podłączeniu nowa lodówka nie chłodzi. Co może być tego przyczyną, skoro urządzenie nigdy wcześniej nie było użytkowane?

  Otóż nie zawsze masz do czynienia z awarią. W przypadku nowych modeli sprawa wydaje się oczywista i wręcz banalna.

  Urządzenie dopiero co podłączone do prądu najzwyczajniej potrzebuje więcej czasu, aby zacząć dobrze chłodzić.

  • Rozwiązanie: Bezpośrednio po zainstalowaniu urządzenia nie zapełniaj go produktami spożywczymi. Poczekaj kilka godzin, aż lodówka uzyska optymalną temperaturę. Większość producentów zaleca, aby dopiero po 6 godzinach od podłączenia sprzętu do prądu wkładać do niego żywność.

  Nieszczelne drzwi

  Nadal zastanawiasz się, dlaczego lodówka nie chłodzi? Może przyczyną jest po prostu niewłaściwe zamykanie drzwi lub uszkodzona uszczelka?

  W obu przypadkach do wnętrza chłodziarki przedostaje się ciepłe powietrze, co utrudnia utrzymanie właściwej dla żywności temperatury.

  Kiedy lodówka No Frost nie chłodzi, to w środku zamiast optymalnych warunków zacznie gromadzić się lód, który uniemożliwi prawidłowe rozmieszczenie chłodnego powietrza.

  Przyczyną może być również uszkodzona uszczelka, którą należy wymienić, aby wznowić prawidłową pracę lodówki i tym samym zapewnić optymalne warunki dla przechowywanej w niej żywności.

  • Rozwiązanie: Sprawdzaj, czy zawsze do końca zamykasz drzwi. Wykonaj także szybki test, odnośnie szczelności gumy. Kiedy drzwi są zamknięte, przyłóż do nich rękę i sprawdź, czy z wnętrza lodówki nie wydostaje się chłód. Jeśli go poczujesz, najpewniej problem powoduje uszczelka. Uszkodzony element niezwłocznie trzeba wymienić. Jeśli czynność sprawia Ci problem, poproś o pomoc specjalistę.

  Uszkodzona grzałka parownika

  Za awarię lodówki i całkowity brak chłodzenia może odpowiadać również uszkodzona grzałka parownika. W przypadku zachowania szczelności przez układ chłodniczy to ten element najczęściej powoduje problemy z prawidłowym chłodzeniem urządzenia.

  Może wówczas dojść do spięcia i braku przewodzenia lub awarii ulegnie czujnik grzałki, który w efekcie przestanie ją uruchamiać.

  Jak sprawdzić, czy problem chłodzenia leży po stronie tego elementu?

  Wbrew skomplikowanej nazwie tej części skutki jej awarii nie są trudne do zlokalizowania. Wystarczy, że zauważysz osadzający się na dolnej pokrywie lód, a łatwo stwierdzisz, że problem z chłodzeniem w lodówce powoduje grzałka parownika.

  • Rozwiązanie: W celu zdiagnozowania problemu i jego naprawy należy sprawdzić wszystkie konektrory i złączki, jakie znajdują się obok uszkodzonego elementu. Zapewne poszczególne części będą wymagały wymiany na nowe, ale nie podejmuj się tego samodzielnie. Poproś o pomoc fachowca, który wymieni uszkodzone elementy i wznowi prawidłową pracę urządzenia.
  • Rozwiązanie 2: Jeśli jednak posiadasz wiedzę na temat AGD i chcesz przeprowadzić wymianę grzałki samodzielnie, konieczny będzie demontaż tylnej pokrywy urządzenia. Po odkręceniu szybko zorientujesz się, że to w tym miejscu znajduje się uszkodzony element. Jest to najpopularniejsza lokalizacja dla grzałki w lodówkach marki Bosch, Samsung oraz LG.

  Podsumowanie

  Dlaczego lodówka nie chłodzi? Najczęściej przyczynę stanowi przepełnienie lodówki, zasłonięte kratki wentylacyjne, nieszczelne drzwi, awaria termostatu lub grzałki parownika. Jeżeli mowa o nowej lodówce, to musi ona odstać kilka godzin (ok. 6, zależnie od modelu).

  Jak widzisz, przyczyny są zróżnicowane. Niektóre wynikają z awarii danej części, a inne są skutkiem nieprawidłowego użytkowania sprzętu. Teraz już jednak wiesz, co i jak sprawdzić, aby szybko rozwiązać problem.

  Poznaj też inne przyczyny i rozwiązania problemów z lodówką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  Inline Feedbacks
  View all comments
  kolo
  5 miesięcy temu

  To jest ślepa ścieżka cywilizacji. Nie było kłopotu z lodówkami, to wymyślili no frost. I wszyscy stosują to dziadostwo. Mam lodówkę Bosha, która regularnie odmawia chłodzenia. Zamrażarka mrozi nadal. Serwis ogranicza się do przyjazdu, przed którym żąda rozmrożenia zarówno lodówki, jak też zamrażarki. I nie robi nic. Bo po rozmrożeniu chłodziarka sama działa. Tyle tylko, że jest to niezmiernie uciążliwe. Wszystkie rzeczy z zamrażarki idą do rozmrożenia. Jak można produkować tak wadliwe urządzenia? NIGDY NIE KUPIE NIC tej firmy. I w ogóle no frost, jeśli będzie taka opcja. Stara lodówka nigdy się nie zawieszała.