W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Lodówka nie chłodzi – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  1

Lodówka, która nie chłodzi, to duży problem. Nie zadba odpowiednio o Twoją żywność, narażając ją na zmarnowanie. Musisz jak najszybciej poznać możliwe przyczyny awarii i je rozwiązać. Będzie to możliwe dzięki mojemu dokładnemu poradnikowi.

Lodówka nie chłodzi – Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Zabrudzony skraplacz

  Skraplacz to ważna część każdej lodówki, gdyż przez niego przepływa chłodziwo. W efekcie skraplacz odpowiada za prawidłowe chłodzenie. Znajduje się z tyłu, w postaci czarnej kratownicy.

  Jeżeli Twoja lodówka nie chłodzi, w pierwszej kolejności polecam Ci odsunięcie jej od ściany i sprawdzenie czystości skraplacza. Widzisz na jego rurkach masę kurzu i brudu? Czas je odświeżyć.

  • Rozwiązanie: Polecam Ci całkowicie odłączyć lodówkę od prądu i wyczyścić skraplacz. Zrób to dokładnie i pamiętaj, aby użyć suchych, miękkich ściereczek.
  • Dodatkowa porada: Nieprawidłowa praca skraplacza oznacza masę różnych awarii. Przykładowo lodówka może non stop pracować, a i tak słabo chłodzić (lub w ogóle). Warto więc regularnie sprawdzać stan i czystość tego elementu (oraz w ogóle wiedzieć, jak czyścić lodówkę).

  Ranking lodówek wolnostojących – zwycięzca

  Samsung Bespoke RB38C7B6AB1

  Zasłonione kratki wentylacyjne

  Ustawienie lodówki w sposób, który nie pozwala na poprawną wentylację urządzenia, często powoduje kłopoty z optymalnym chłodzeniem. Jest to szczególnie zauważalne, kiedy chłodziarka znajduje się za blisko ściany lub innych urządzeń emitujących duże ilości ciepła (grzejnik, piekarnik itp.).

  Przepływ powietrza jest wówczas zablokowany, a znajdujące się w chłodziarce produkty spożywcze nie mają odpowiedniej temperatury i zaczynają się psuć.

  • Rozwiązanie: Sprawdź, czy przedmioty lub ściany w miejscu, w którym stoi lodówka, nie zasłaniają kratki wentylacyjnej. Jeśli tak, odsuń urządzenie od ściany na odległość ok. 10 cm. Taka prosta czynność okaże się skuteczna i szybko sprawi, że lodówka zacznie prawidłowo pracować.
  • Dodatkowa porada: Nigdy nie przeznaczaj do zabudowy nieprzystosowanych do tego modeli. Kratka wentylacyjna zostanie wówczas zablokowana, co przyczyni się do powstawania awarii, najczęściej braku chłodzenia. W lodówkach do zabudowy element pozwalający na swobodny przepływ powietrza zawsze znajduje się z przodu chłodziarki.

  Przepełnienie lodówki

  Kiedy zapełniasz lodówkę po brzegi przeróżnymi produktami, nie zdajesz sobie sprawy, jaki ma to wpływ na chłodziarkę. Zasłanianie ścian urządzenia ogranicza swobodny przepływ powietrza i uniemożliwia prawidłową pracę sprężarki.

  W efekcie lodówka nie chłodzi, a przechowywana żywność w końcu przestaje nadawać się do spożycia.

  • Rozwiązanie: Pamiętaj, aby w odpowiedni sposób rozmieszczać poszczególne produkty we wnętrzu lodówki. Nie zastawiaj nimi kratek oraz otworów, jeśli takowe się znajdują. Przede wszystkim staraj się tak układać żywność w lodówce, żeby nie dotykało ścian urządzenia.
  • Dodatkowa porada 2: Jeżeli nagle dorzucasz do lodówki sporo nowego jedzenia, skorzystaj z funkcji szybkiego chłodzenia. Jeśli Twoja chłodziarko-zamrażarka nie jest w nią wyposażona, staraj się dokładać żywność partiami.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Uszkodzony termostat

  Jeśli lodówka nie chłodzi, a światło świeci, być może przyczyną awarii jest uszkodzony termostat. Jest on jednocześnie jedną z najpopularniejszych przyczyn niepoprawnej pracy chłodziarki.

  Aby upewnić, się, czy winowajcą problemu jest właśnie termostat, przeprowadź nieskomplikowany test. Otwórz lodówkę i oceń, jaka panuje w niej temperatura. Posłuż się chociażby termometrem, aby poznać dokładne wartości. Sprawdź kilka różnych poziomów.

  W przypadku awarii termostatu wartość ta zdecydowanie wzrasta, powodując tym samym rozmrożenie produktów spożywczych. Powstała woda może także zamienić się w lód.

  Zajrzyj do instrukcji obsługi i zorientuj się, ile dokładnie stopni podaje producent dla konkretnego ustawienia termostatu. Jeśli włożony do chłodziarki termometr wskaże inną wartość, zapewne masz do czynienia z uszkodzeniem poszczególnej części.

  • Rozwiązanie: Kiedy lodówka przestała chłodzić, a sprawcą jest uszkodzony termostat, konieczna będzie jego wymiana. Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę na ten temat, możesz wykonać to samodzielnie. Pamiętaj jednak, że robisz to na własne ryzyko i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wezwanie na pomoc fachowca.

  Masz dość awarii swojej lodówki i szukasz nowej? Wspomóż się moimi niezależnymi zestawieniami:


  Awaria kondensatora sprężarki

  Sprężarka odpowiada za prawidłowy przepływ chłodziwa w całej lodówce. Bez tego sprzęt nie będzie chłodził. Zdarza się, że przewody w układzie mogą być rozłączone. Jeżeli to nie główna przyczyna, najprawdopodobniej awarii uległ kondensator sprężarki.

  W efekcie chłodziwo nie zostanie przepompowane, a lodówka przestanie chłodzić.

  • Rozwiązanie: Trudno samodzielnie naprawić sprężarkę, więc polecam wezwać fachowca.
  • Dodatkowa porada: Sprężarki dotyczy także tzw. starter. Jeżeli kondensator jest w porządku, to i tak może nie działać bez sprawnego startera (który go uruchamia). Warto więc wziąć pod uwagę również taką usterkę.

  Awaria wentylatora

  Wentylator dystrybuuje zimne powietrze wewnątrz lodówki. Oczywiste jest, że gdy ulegnie awarii, lodówka przestanie chłodzić. Temperatura szybko wzrośnie, a Twoje produkty się zepsują. Warto więc szybko zareagować.

  Jak sprawdzić, czy winowajcą jest zepsuty wentylator? Sprawdź, czy śmigła wentylatora prawidłowo się obracają. Czasem zdarza się, że wentylator wydaje niepokojące odgłosy. To znak, że może stać u swojego kresu albo zalega w nim sporo kurzu.

  • Rozwiązanie: Wymień wentylator na nowy. Jeżeli masz odpowiednią wiedzę techniczną, możesz zrobić to samodzielnie. Inaczej wezwij specjalistę.

  Problemy z chłodzeniem nowego urządzenia

  Często zdarza się, że bezpośrednio po podłączeniu nowa lodówka nie chłodzi. Co może być tego przyczyną, skoro urządzenie nigdy wcześniej nie było użytkowane?

  Otóż nie zawsze masz do czynienia z awarią. W przypadku nowych modeli sprawa wydaje się oczywista i wręcz banalna.

  Urządzenie dopiero co podłączone do prądu najzwyczajniej potrzebuje więcej czasu, aby zacząć dobrze chłodzić.

  • Rozwiązanie: Bezpośrednio po zainstalowaniu nowiutkiego urządzenia nie zapełniaj go produktami spożywczymi. Poczekaj kilka godzin, aż lodówka uzyska optymalną temperaturę. Większość producentów zaleca, aby dopiero po 6 godzinach od podłączenia sprzętu do prądu wkładać do niego żywność.
  • Dodatkowa informacja: Co ciekawe, bardzo podobny problem dotyczy… starych lodówek. Wiąże się z rozmrażaniem. Otóż lodówka starszej generacji też potrzebuje nieco czasu, aby zacząć w pełni chłodzić, ale z tą różnicą, że po rozmrażaniu, a nie tylko po pierwszym podłączeniu.

  Nieszczelne drzwi

  Nadal zastanawiasz się, dlaczego lodówka nie chłodzi? Może przyczyną jest po prostu niewłaściwe zamykanie drzwi lub uszkodzona uszczelka?

  W obu przypadkach do wnętrza chłodziarki przedostaje się ciepłe powietrze, co utrudnia utrzymanie właściwej dla żywności temperatury.

  Kiedy lodówka No Frost nie chłodzi, to w środku zamiast optymalnych warunków zacznie gromadzić się lód, który uniemożliwi prawidłowe rozmieszczenie chłodnego powietrza.

  Przyczyną może być również uszkodzona uszczelka, którą należy wymienić, aby wznowić prawidłową pracę lodówki i tym samym zapewnić optymalne warunki dla przechowywanej w niej żywności.

  • Rozwiązanie: Sprawdzaj, czy zawsze do końca zamykasz drzwi. Wykonaj także szybki test, odnośnie szczelności gumy. Kiedy drzwi są zamknięte, przyłóż do nich rękę i sprawdź, czy z wnętrza lodówki nie wydostaje się chłód. Jeśli go poczujesz, najpewniej problem powoduje uszczelka. Uszkodzony element niezwłocznie trzeba wymienić. Jeśli czynność sprawia Ci problem, poproś o pomoc specjalistę.
  • Dodatkowa porada: Nigdy nie zapominaj o wypoziomowaniu lodówki. Rzecz jasna musi ona stać na twardym i równym podłożu. Inaczej również dojdzie do nieszczelności drzwi.

  Uszkodzona grzałka parownika

  Za awarię lodówki i całkowity brak chłodzenia może odpowiadać również uszkodzona grzałka parownika. W przypadku zachowania szczelności przez układ chłodniczy to ten element najczęściej powoduje problemy z prawidłowym chłodzeniem urządzenia.

  Może wówczas dojść do spięcia i braku przewodzenia lub awarii ulegnie czujnik grzałki, który w efekcie przestanie ją uruchamiać.

  Jak sprawdzić, czy problem chłodzenia leży po stronie tego elementu?

  Wbrew skomplikowanej nazwie tej części skutki jej awarii nie są trudne do zlokalizowania. Wystarczy, że zauważysz osadzający się na dolnej pokrywie lód, a łatwo stwierdzisz, że problem z chłodzeniem w lodówce powoduje grzałka parownika.

  • Rozwiązanie: W celu zdiagnozowania problemu i jego naprawy należy sprawdzić wszystkie konektrory i złączki, jakie znajdują się obok uszkodzonego elementu. Zapewne poszczególne części będą wymagały wymiany na nowe, ale nie podejmuj się tego samodzielnie. Poproś o pomoc fachowca, który wymieni uszkodzone elementy i wznowi prawidłową pracę urządzenia.
  • Rozwiązanie 2: Jeśli jednak posiadasz wiedzę na temat AGD i chcesz przeprowadzić wymianę grzałki samodzielnie, konieczny będzie demontaż tylnej pokrywy urządzenia. Po odkręceniu szybko zorientujesz się, że to w tym miejscu znajduje się uszkodzony element. Jest to najpopularniejsza lokalizacja dla grzałki w lodówkach marki Bosch, Samsung oraz LG.

  Uszkodzony moduł sterowania

  Za pomocą modułu sterowania ustalasz pożądaną temperaturę w lodówce. Jeżeli ten element uległ uszkodzeniu, nie przekaże prawidłowo informacji, a lodówka może przestać chłodzić.

  Dlaczego tak się dzieje? Zazwyczaj przez nagłe skoki napięcia. To czasem wystarczy, aby zepsuć moduł spięciem.

  • Rozwiązanie: Jeżeli nie możesz zmienić temperatury modułem, bo nie reaguje, trzeba go wymienić. Powinien się tym zająć autoryzowany serwis lub dobry fachowiec.

  Zatkany odpływ

  To nie jest bezpośrednia przyczyna tego, że lodówka nie chłodzi, lecz może prowadzić do takiej sytuacji. Dlaczego? Ponieważ brud zalegający w odpływie zablokuje odprowadzanie wody. W efekcie termostat pokryje się lodem, przestając dobrze zarządzać temperaturą.

  • Rozwiązanie: Zgodnie z instrukcją obsługi odłącz i oczyść odpływ swojej lodówki. Jeżeli to było przyczyną, lodówka zacznie prawidłowo chłodzić, zwłaszcza gdy lód zejdzie z termostatu.

  Podsumowanie

  Dlaczego lodówka nie chłodzi? Najczęściej przyczynę stanowi przepełnienie lodówki, zasłonięte kratki wentylacyjne, nieszczelne drzwi, zabrudzony skraplacz, zatkany odpływ, awaria termostatu, kondensatora sprężarki, wentylatora, modułu lub grzałki parownika.

  Jeżeli mowa o nowej lodówce, to musi ona odstać kilka godzin (ok. 6, zależnie od modelu). Wtedy rozpocznie prawidłowe chłodzenie.

  Jak widzisz, przyczyny są zróżnicowane. Niektóre wynikają z awarii danej części, a inne są skutkiem nieprawidłowego użytkowania sprzętu. Teraz już jednak wiesz, co i jak sprawdzić, aby szybko rozwiązać problem braku chłodzenia w lodówce.

  Poznaj też inne przyczyny i rozwiązania problemów z lodówką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 20 Średnia: 4.2]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  1 Komentarz
  Inline Feedbacks
  View all comments
  kolo
  2 lat temu

  To jest ślepa ścieżka cywilizacji. Nie było kłopotu z lodówkami, to wymyślili no frost. I wszyscy stosują to dziadostwo. Mam lodówkę Bosha, która regularnie odmawia chłodzenia. Zamrażarka mrozi nadal. Serwis ogranicza się do przyjazdu, przed którym żąda rozmrożenia zarówno lodówki, jak też zamrażarki. I nie robi nic. Bo po rozmrożeniu chłodziarka sama działa. Tyle tylko, że jest to niezmiernie uciążliwe. Wszystkie rzeczy z zamrażarki idą do rozmrożenia. Jak można produkować tak wadliwe urządzenia? NIGDY NIE KUPIE NIC tej firmy. I w ogóle no frost, jeśli będzie taka opcja. Stara lodówka nigdy się nie zawieszała.