W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy? Który lepszy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Który typ odkurzacza jest lepszy: workowy czy bezworkowy? Miejsce, do którego wpadają śmieci, ma przecież wpływ na wiele innych elementów konstrukcyjnych, jak i ważne cechy sprzętu odkurzającego. W poniższym poradniku skutecznie rozstrzygnę ten dylemat!

Odkurzacz workowy czy bezworkowy który jest lepszy

Spis treści:

  Odkurzacz workowy a bezworkowy, czyli kto z kim walczy?

  • Odkurzacz workowy – sprawa jest prawie że oczywista. Chodzi o najzwyklejszy tradycyjny odkurzacz przewodowy z korpusem jeżdżącym po podłodze i giętką rurą. Worki mogą być papierowe, ale też syntetyczne czy materiałowe (czyli możliwe do prania). Wiele modeli daje w tym wybór.
  • Odkurzacz bezworkowy – w tym przypadku nie jest już tak łatwo. Chodzi przecież o każdy sprzęt odkurzający, który zbiera kurz i śmieci nie do worka, a do (najczęściej) pojemnika. Na tak ogólny rodzaj łapie się wiele przeróżnych konstrukcji.

  Nie chcąc za bardzo się rozdrabniać z rodzajami, jak i pamiętając, że kilka pojedynków odkurzaczy już zrobiłem – uprościłem sprawę.

  W tym materiale chodzi o podobne do siebie, tradycyjne konstrukcje: przewodowe, z klasycznym korpusem i giętką rurą. Praktycznie jedyną większą różnicą między nimi jest właśnie obecność lub brak worka.

  Jeżeli szukasz innego rodzaju porównań, sprawdź przy okazji to: Odkurzacz tradycyjny czy pionowy?

  Skoro już wiesz, jakie konkretne rodzaje odkurzaczy workowych i bezworkowych analizuję w tym pojedynku, to przejdźmy do kluczowej części.

  Odkurzacz workowy czy odkurzacz bezworkowy - Zalety - Infografika

  Ranking odkurzaczy workowych – zwycięzca

  Miele Complete C3 TotalCare EcoLine SGJP3

  Odkurzacz workowy czy bezworkowy – który lepiej odkurza?

  To proste – ten z większą siłą ssącą, ewentualnie bardziej zaawansowaną technologią przepływu powietrza bądź końcówką odkurzającą (np. z elektroszczotką).

  A czy to zależy od rodzaju miejsca na śmieci? Nie! Zazwyczaj nie ma to w ogóle wpływu na skuteczność wciągania paprochów z podłóg i dywanów. Dlatego też omawiany pojedynek bywa tajemniczy. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, który typ lepiej odkurza, bo jest to zależne od innych cech.

  Miejsce, do którego trafiają nieczystości, ma większy wpływ na konserwację, w pewnym stopniu na wygodę obsługi, lecz nie na siłę ssącą.

  Wiele osób myśli, że w przypadku bezworkowego odkurzacza siła ssąca okaże się lepsza; że odkurzając takim sprzętem, wciągnie on perukę sąsiada z dołu. W praktyce, biorąc pod lupę modele obu typów, lecz w podobnej cenie, nie widzę większych różnic w wydajności.

  Ale musisz wiedzieć o 2 ważnych sprawach, które w tym punkcie troszkę przemawiają za odkurzaczem bezworkowym:

  1. Technologia cyklonowa – jestem jej fanem, lecz nie jest łatwo znaleźć naprawdę wydajny odkurzacz cyklonowy (szczególnie klasycznego typu), który zrobi większą różnicę w stosunku do workowego rodzaju. Cyklony wprawiają śmieci i kurz w ruch wirowy. Dzięki temu system filtracji bywa korzystniejszy – wydmuchiwane powietrze jest czyściutkie (bo drobinki zanieczyszczeń są odseparowane od powietrza dzięki cyklonom). A co do mocy ssącej, tej technologii niekiedy towarzyszą bardzo wydajne silniki cyfrowe. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o tym rozwiązaniu, to zajrzyj później do artykułu o tym, jak działa odkurzacz cyklonowy.
  2. Stopień zapełnienia worka/pojemnika a siła ssąca – im bardziej zapełniony worek, tym bardziej spada skuteczność wciągania śmieci. To największy minus odkurzaczy workowych. Przy 75 procentach zapełnienia wypada wymienić worek na nowy, a już przy 40 – 50 procentach zazwyczaj odczuwa się wyraźniejszy spadek siły ssącej. I człowiek się zastanawia, dlaczego odkurzacz słabo ciągnie. A pojemnik? Jemu nie robi to różnicy, chyba że jest ekstremalnie zapełniony, czyli aż po brzegi.

  Podsumowując tę część pojedynku odkurzacz workowy czy bezworkowy, nie można powiedzieć, że jeden z tych rodzajów jest ogólnie wydajniejszy. To sprawa zależna od zastosowanego silnika, konkretniej jego mocy oraz siły ssącej. I nawet technologia cyklonowa bezworkowych modeli nie gwarantuje lepszej efektywności odkurzania.

  Pamiętaj jednak o tym, że zapełnienie worka ma wpływ na realną wydajność siły ssącej, a zapełnienie pojemnika w większości przypadków już nie.


  Zobacz zestawienia sprzętów do odkurzania:


  Worek czy pojemnik – oto jest pytanie!

  Ważna różnica między workiem a pojemnikiem tkwi w pojemności. Ogólnie biorąc, worki zmieszczą więcej zabrudzeń… i to dużo więcej.

  Jeżeli zazwyczaj odkurzasz pokaźny i mocno zaśmiecony obszar, to i tak pewnie nie wymienisz worka w trakcie sprzątania (a dopiero po kilku bądź nawet kilkunastu cyklach). W drugim wypadku najprawdopodobniej czeka Cię opróżnienie pojemnika przed finiszem odkurzania.

  Bez trudu znajdziesz workowy odkurzacz, który mieści 4 lub 5 l (i to w dobrej cenie). A pojemniki w sprzęcie bezworkowym? Tutaj średnia to raczej 2 – 3 l. W tych bez kabla jest jeszcze gorzej: pojemność robocza dobija raptem do 0,4 – 0,5 l!

  Druga sprawa, że zabrudzenia w worku układają się równomiernie. Pojemnik lubi się z kolei przyblokować w jednej części, przez co śmieci nie wypełniają go w idealny sposób. Nawet pamiętając, że worki zazwyczaj wymienia się przy 75 procentach zapełnienia, pod względem pojemności wygrywają.

  otwarty Zilan ZLN8471 widok na zamontowany worek materiałowy

  Kolejna sprawa: higiena przy wymianie worka/opróżnianiu pojemnika. W kilku poradnikach o odkurzaczach workowych spotkałem się z opiniami, że wymienianie worków jest mało higieniczne. Ale niby czemu? Bo widać otwór na rurę i śmieci w środku? Papierowe worki i tak od razu lecą do kosza. No i mają zaślepkę, aby szczelnie je zamknąć.

  A w przypadku pojemników bywa… kłopotliwie i cholernie mało higienicznie! Dlaczego? Ponieważ jak brud się w nim zablokuje, to nie będzie chciał tak łatwo wylecieć wprost do kosza. Czasem blokuje go np. filtr cyklonowy. To pewien minus dla modeli bez worka w pojedynku odkurzacz workowy czy bezworkowy.

  Systemy otwierania na przycisk i wysypywania śmieci wyglądają pięknie, ale głównie na reklamach. W praktyce często trzeba trząść pojemnikiem, aby dobrze go opróżnić. Kontakt z bardzo zabrudzonym filtrem również nie należy do przyjemnych czynności, szczególnie dla alergików.

  Dibea V008 PRO brudny filtr po odkurzaniu

  Ale na minus worków zaliczam to, że trzeba je kupować, co generuje dodatkowe wydatki. Owszem, znajdą się materiałowe worki (czyli wielokrotnego użytku), ale ludzie częściej szukają dużo tańszych papierowych. Przykładem jest tu Zilan ZLN8471, którego testowałem.

  Druga sprawa, że mało kto będzie się bawił w pranie lub wytrzepywanie worka. Na szczęście wspomniany model jest kompatybilny z papierowymi zamiennikami, więc nie ma z tym problemu.

  Podsumowując samą specyfikę miejsca, do którego trafiają śmieci w odkurzaczu, worki mają swoje zalety. Łatwiej osiągają większe pojemności, zanieczyszczenia zebrane z posadzki układają się w nich równomiernie, a wymiana jest bardziej higieniczna od opróżniania pojemnika.

  No i jeszcze coś… Wciągane robaki, np. pająki, zwykle przeżywają w pojemniku odkurzacza. Być może w odkurzaczu workowym również (nie miałem odwagi nigdy sprawdzić), ale w tym wypadku tego nie widzisz.

  Osoby wrażliwe na bliską obecność pająków nie są z tego faktu zadowolone. Mnie również to czasem przeszkadza, wywołując pewien dyskomfort.

  Kojarzysz odkurzacze Numatic z buźkami? Kupuj je taniej z kodami rabatowymi!

  Odkurzacz workowy czy bezworkowy – który ciszej odkurza?

  Podobna sprawa jak z wydajnością odkurzania – zależy to bardziej od konkretnego modelu niż omawianych typów odkurzaczy.

  Ale znów mam swoje spostrzeżenie.

  Jako że bezworkowe modele często korzystają z technologii cyklonowej, lepiej tłumią hałas.

  Co to oznacza? Przy takiej samej głośności wyrażanej w decybelach model bezworkowy generuje bardziej jednolity i mniej drażniący hałas. Wiele razy to doceniałem, obcując z odkurzaczami bez worków.

  Niemniej ciche odkurzacze workowe potrafią osiągać imponujące wartości… co podnosi im cenę.

  Odkurzacz workowy czy bezworkowy – ceny

  Przy pojedynku sprzętu do odkurzania bardzo ważne są ceny. Tutaj mówimy o dość podobnych urządzeniach: przewodowy sposób pracy, konstrukcja bez diametralnych różnic.

  Głównie przez wiele podobieństw ceny nie są szalenie zróżnicowane, ale… w przypadku modeli workowych łatwiej o tani i mocny sprzęt.

  Jeżeli jednak poszukujesz np. odkurzacza z turboszczotką, to w obu przypadkach masz zawężony wybór i musisz szukać wśród droższych modeli.

  Odkurzacz workowy vs bezworkowy – werdykt

  To, czy dany odkurzacz ma worek, czy pojemnik, nie jest wcale takie ważne.

  Oto argumenty, dlaczego tak jest:

  • Obecność worka lub pojemnika nie wpływa w większym stopniu na siłę ssącą. To wciąż zależy najbardziej od potencjału silnika, jego realnej mocy ssania.
  • Komfort użytkowania również jest zależny od konkretnego modelu, ale nie różni się bardziej w stosunku do rodzaju. Bo przypominam, że porównujemy tradycyjny sprzęt pracujący przewodowo. W obu kategoriach znajdziesz zarówno duże i ciężkie sprzęty, jak i odkurzacze do małego mieszkania.
  • Funkcjonalność, niezawodność, głośność pracy – kolejne ważne cechy, na które worek czy pojemnik mają w praktyce mały wpływ.

  Niemniej znalazłem kilka ważnych wniosków. I mogą one w pewnym stopniu wpłynąć na Twój zakupowy wybór.

  Oto one:

  1. Worki są na ogół pojemniejsze (dodatkowo śmieci równomiernie się w nich układają), łatwo się je wymienia i wywala do kosza. No i nie widzisz w nich wciągniętych pająków.
  2. Z drugiej strony, stopień zapełnienia worka obniża skuteczność wciągania zanieczyszczeń z podłóg i dywanów.
  3. W przypadku pojemników nie ma to większego znaczenia. Siła ssania pozostaje stała. Niestety, pojemniki są zazwyczaj mniejsze, a ich opróżnianie wcale nie jest takie proste, jak to producenci pokazują na reklamach. Kontakt z kurzem jest w rzeczywistości większy, co nie ucieszy szczególnie alergików.
  4. Pojemnik w porównaniu do worka nie generuje dodatkowych wydatków eksploatacyjnych. Jest do tego (zazwyczaj) przeźroczysty, więc łatwo z niego wyjąć coś, co zostało wciągnięte, a nie powinno (np. moneta, kolczyk, jakaś inna drobna biżuteria czy potrzebne Ci bibeloty).
  5. Odkurzacze bezworkowe cyklonowe, gdy naprawdę są bardzo wysokiej klasy, oferują znakomitą filtrację powietrza. Zapewniają przy tym stłumiony hałas, który nie drażni tak słuchu. No i często ich silniki gwarantują niezwykle wydajny przepływ powietrza.
  6. Jeżeli chodzi o ceny, to tradycyjne odkurzacze workowe dają szeroki wybór, również w niskich segmentach cenowych. Najczęściej bywa tak, że to właśnie w ich przypadku płacisz najmniej za każdy 1 W mocy ssącej.

  Odkurzacz workowy czy bezworkowy - porównanie przewag, tabela

  Jakieś złote rady dla kupujących?

  • Jeżeli nie chcesz się przejmować ani problemem ze stopniem zapełnienia worka, ani wymienianiem tego elementu, zwróć się bardziej w kierunku modeli bezworkowych.
  • Jeżeli chcesz wydać jak najmniej, ale nabyć mocny i pojemny sprzęt z banalnym systemem zbierania śmieci i wymieniania miejsca, w którym się znajdują, kup odkurzacz na worki.

  A jak jest u mnie?

  No cóż, mam łącznie 3 różne rodzaje sprzętu odkurzającego. Co istotne… 2 pracują bezprzewodowo, a ten przewodowy jest jednak workowy.

  W przypadku najbardziej tradycyjnego sprzętu do odkurzania postawiłem więc na worki. Dlaczego? Bo łatwo się je wymienia, a robię to rzadko, gdyż posiadam bardzo pojemny model – który do tego jest mocny, a wcale nie był drogi.

  Mocno wierzę, że teraz wiesz już wszystko co najważniejsze, jeżeli chodzi o pojedynek odkurzacz workowy vs bezworkowy. W razie dodatkowych pytań zapraszam do sekcji komentarzy – z chęcią pomogę!

  Pamiętaj też o poradniku zakupowym jaki odkurzacz kupić, na co zwrócić uwagę. Dotyczy właśnie modeli workowych i bezworkowych pracujących przewodowo. Wyjawia wiele ważnych porad przy wyborze sprzętu.

  Oceń publikację
  [Głosy: 7 Średnia: 4.9]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Frania
  3 lat temu

  Czas na ranking najpopularniejszych teraz tanich bezworkowych cyklonów w tradycyjnej formie na kabel i z rurą do 500 zł, bo takich jest najwięcej. Czego po nich można się spodziewać za kilka, kilkanaście mięsiecy po rozpoczęciu używania? Co z tym super ssaniem? Czy każda szczotka turbo jest boska 😉 ? I czy faktycznie dobry filtr działa, jak oczyszczacz powietrza?
  Brakuje mi też rankingu odkurzaczy z filtrem wodnym. I czy faktycznie HEPA przy takim nie jest konieczny, czy wręcz przeciwnie – wzmacnia efekt. Chciałabym, żeby ranking obejmował tani wybór MPM Bora – tani, ale czy dobry? I weź też proszę pod uwagę żywotność silników, które coraz częściej w wielu modelach umierają szlachetnie dzień po zakończeniu gwarancji (dot. tez MPM)