W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pranie butów w pralce – Jak wyprać buty w pralce?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy buty można prać w pralce? Jeżeli tak, to jak to zrobić, aby ich nie zniszczyć, a skutecznie pozbyć się zabrudzeń? W poniższym poradniku szybko odpowiem Ci na te pytania!

Pranie butów w pralce – Jak wyprać buty w pralce?

Spis treści:

  Czy pranie butów w pralce automatycznej jest możliwe?

  Chyba nie zaskoczę nikogo, jeśli powiem, że pralka automatyczna znacznie ułatwia życie. Oprócz włożenia do niej zabrudzonej odzieży istnieje także możliwość wyprania butów.

  Jak prawidłowo to zrobić, aby nie uszkodzić zarówno sprzętu, jak i trampek czy adidasów? A może konieczne jest użycie specjalnego detergentu? Przekonaj się, czytają dalej mój poradnik.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Zapoznaj się z informacjami producenta butów

  Pranie butów w pralce wbrew pozorom jest możliwe, choć wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest szczegółowe zapoznanie się z zaleceniami producenta.

  Informacje o sposobie prania zazwyczaj znajdziesz na metce ukrytej pod językiem lub karcie informacyjnej w pudełku. Niekiedy producenci dokładnie określają, jak prawidłowo wyczyścić obuwie. Czasami stanowczo odradzają np. wkładanie butów do pralki lub używania określonego detergentu.

  Do prania obuwia w pralce automatycznej stosuj specjalne woreczki do prania. Ich zadaniem jest ochrona materiału przed zniszczeniem oraz obijaniem się butów o ściany bębna.

  Jeśli nie znajdziesz w domu poliestrowych siatek, wykorzystaj te do prania bielizny lub zwyczajną poszewkę na poduszkę. Dodatkowo do pralki włóż koc, pościel lub ręcznik, aby nie uruchamiać prawie pustego urządzenia.

  Odpowiednio przygotuj obuwie do wyprania

  Jak prać buty w pralce i przede wszystkim robić to prawidłowo? Odpowiednio je do tego przygotuj. Po zapoznaniu się z zaleceniami producenta dokładnie wyczyść podeszwy. Pamiętaj, że nie mogą się na nich znajdować kamyki, piach czy też przyklejone śmieci.

  Do pozbycia się zanieczyszczeń użyj szczotki, gąbki do mycia naczyń lub ściereczki z mikrofibry. Nie pozwól, aby zgromadzony na obuwiu brud trafił do pralki. Może przyczynić się do powstania awarii.

  Kolejną zasadą, jak wyprać buty w pralce, jest wyjęcie z nich wkładek oraz sznurówek. Elementy te wypierz ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem np. proszku.

  Jeśli zabrudzenia są na tyle duże, że ręczne czyszczenie w ogóle sobie z nimi nie radzi, pomyśl o zakupie nowych sznurowadeł lub wkładek. Przede wszystkim unikaj wkładania ich do pralki, ponieważ w trakcie prania mogą ulec zniszczeniu i zdeformowaniu.

  Wybierz prawidłowy detergent do prania

  Pranie obuwia w pralce automatycznej w pewnym stopniu rządzi się swoimi prawami. Unikaj stosowania wszelkich wybielaczy oraz odplamiaczy. Zawarte w nich substancje niekorzystnie wpływają na włókna materiału, zwłaszcza butów sportowych.

  Z reguły uważa się, że im więcej, tym lepiej. Zasada ta nie dotyczy jednak ilości detergentu stosowanego do prania butów w pralce. Jego nadmiar nie tylko utrudni pracę urządzenia, ale również osiądzie na materiale. To przyczyni się do powstania brzydkich plam.

  Producenci nie zalecają także stosowania detergentów zmiękczających, bo mogą zdeformować sztywniejszy materiał obuwia. Zamiast proszku wybieraj płyny lub ewentualnie najlepsze kapsułki do prania.

  Oczywiście nie zapominaj, aby w przypadku czarnych butów sportowych zaopatrzyć się w specjalne preparaty polecane do ciemnych kolorów.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Ustaw optymalny program prania

  Wiesz już, czy można prać buty w pralce, ale jaki program jest najlepszym wyborem? Nowoczesne pralki są wyposażone w specjalne opcje służące do czyszczenia butów.

  Nie oznacza to, że w starszej pralce nie wypierzesz bezpiecznie obuwia. Pamiętaj, aby stosować się do pewnych zaleceń.

  Kluczowe znaczenie ma temperatura wody. Optymalna wartość to nie więcej niż 30 stopni Celsjusza. Najczęstszymi programami, które ją zapewniają, są pranie ręczne lub delikatne.

  Zwróć również uwagę, aby liczba obrotów nie przekraczała 400 na minutę. Długie oraz mocne wirowanie obuwia może je zniszczyć i zdeformować nie tylko cholewkę, ale również podeszwę.

  Bardzo ważny jest ponadto czas prania. Najlepszym rozwiązaniem będzie krótki program, który trwa nie dłużej niż 30 – 40 minut.

  Producenci pralek bardzo rzadko wśród programów prania zamieszczają jakąś specjalną opcję tylko do butów, choć czasem i takie się zdarzają.


  Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:


  Jak prawidłowo suszyć obuwie?

  Szybkie schnięcie wypranej odzieży w dużym stopniu umożliwia intensywne wirowanie. Niestety w przypadku butów musisz o tym zapomnieć.

  Mokre obuwie potrzebuje czasu, ale również odpowiednich warunków do osuszenia. Nie umieszczaj go w suszarce bębnowej. Inaczej rozczarujesz się, kiedy na swoim ulubionym bucie zobaczysz pogniecioną cholewkę lub zagięty język. Dotyczy to też gorących grzejników, dlatego zrezygnuj z suszenia na nich obuwia nawet zimą.

  Najlepiej wyprane buty wynieś na świeże powietrze. Nie decyduj się przy tym na miejsce, do którego docierają mocne promienie słoneczne. Mogą odbarwić materiał, czego skutkiem będzie powstanie brzydkich i żółtych plam na cholewce.

  Do wnętrza butów włóż pogniecione gazety lub kartki papieru. Umożliwi to nie tylko komfortowe suszenie, ale dodatkowo sprawi, że buty będą ładnie się prezentowały i nie stracą swojego pierwotnego kształtu.

  Zdarzają Ci się sytuacje, kiedy do suszenia obuwia używasz suszarki do włosów? Wbrew pozorom nie jest to odpowiednie rozwiązanie. Gorący strumień może odbarwić materiał.

  Jeżeli bardzo Ci zależy na szybkim wysuszeniu butów, sięgnij po suszarkę, ale nie ustawiaj jej na największą moc i intensywny strumień. Pamiętaj jednocześnie, aby wkładki oraz sznurówki zawsze suszyć osobno.

  Czy wszystkie rodzaje butów można prać w pralce?

  Chciałoby się powiedzieć, że tak, ale niestety są tu pewne ograniczenia. Poniżej umieściłem zakazaną listę. Dowiesz się z niej, którego rodzaju obuwia nie możesz czyścić w taki sposób, i przekonasz się na przykład, czy buty zamszowe można prać w pralce. 

  • Obuwie na obcasie – nie ma znaczenia, czy jest to szpilka, słupek, obcas niski czy wysoki. Tego rodzaju obuwia nie wkładaj do pralki automatycznej. Każdy z obcasów może nie tylko zarysować bęben, ale również uszkodzić go, co uniemożliwi dalsze korzystanie z urządzenia.
  • Buty skórzane – czy skórzane buty można prać w pralce? Niestety pod żadnym pozorem nie czyść ich w taki sposób. Dotyczy to również modeli, które mają jedynie skórzany dodatek. Włożenie butów do pralki spowoduje uszkodzenia i zagniecenia, przez co ich dalsze noszenie nie będzie już tak komfortowe jak wcześniej.
  • Buty zamszowe – ich wypranie w pralce automatycznej może spowodować uszkodzenia oraz przetarcia materiału i powstanie brzydkich plam. Zamsz najlepiej czyść ręcznie.
  • Obuwie ze zdobieniami – mam tu na myśli wszelkie koraliki, ćwieki, naklejane grafiki oraz wystające kolce. Takiego obuwia nie wolno prać w pralce ze względu na ryzyko odklejenia lub oderwania się zdobień.
  • Profesjonalne buty sportowe – chodzi tu o obuwie z membraną, które stosuje się do wspinaczek, profesjonalnych wyścigów czy też w kolarstwie. Specyficzny materiał po włożeniu do pralki straci swoje właściwości i zwyczajnie się zniszczy.
  • Buty robocze – najczęściej znajduje się na nich spora ilość brudu, błota lub plamy z trawy. Nie wkładaj mocno zabrudzonych butów do pralki, bo mogą ją uszkodzić.
  • Espadryle i inne obuwie klejone – wysoka temperatura przyczynia się do rozpuszczenia kleju. Dodatkowo na podeszwie, cholewce oraz gumie powstaną brzydkie zabrudzenia, których pozbycie się będzie graniczyło z cudem. Mało tego! Takie obuwie może się na tyle rozkleić, że późniejsze założenie na nogę będzie już niemożliwe.

  Jakie buty można prać w pralce automatycznej?

  To, jakie buty można prać w pralce, w dużej mierze zależy od producenta. Tylko on ściśle określa wszystkie warunki użytkowania i konserwacji. Zanim włożysz obuwie do bębna, upewnij się, czy możesz to w ogóle zrobić.

  Najbezpieczniejsze do wyprania mechanicznego jest obuwie materiałowe. Zanim umieścisz je w bębnie, upewnij się, że dobrze wiesz, jak prać tenisówki w pralce. Tylko to uchroni Twój sprzęt oraz buty przed zniszczeniem.

  Skoro w pralce można umieszczać tenisówki, to czy to samo dotyczy trampek? Ten rodzaj obuwia również bez przeszkód wypierzesz, jeśli oczywiście nie ma dodatku kleju.

  Sytuacja jest nieco skomplikowana w przypadku obuwia sportowego popularnych marek, jak np. Adidas lub Nike. Producenci najczęściej zabraniają prania ich w pralce i zalecają czyszczenie ręczne.

  Jeśli na metce lub karcie informacyjnej nie widzisz zakazu, możesz włożyć obuwie do bębna. Pamiętaj, aby wcześniej dobrze zapoznać się ze wszystkimi zaleceniami, ponieważ w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń Twoja gwarancja nie zostanie uznana.

  Pranie butów sportowych w pralce automatycznej

  Buty sportowe z racji częstego użytkowania w trudniejszych warunkach muszą być odpowiednio czyszczone. Jeśli producent na to zezwala, możesz je spokojnie umieścić w bębnie i wyprać.

  Jak prać buty sportowe w pralce? Przede wszystkim z rozwagą. Nie nastawiaj wysokich temperatur i długiego cyklu.

  Pamiętaj, że obuwie często jest przepocone i może wydobywać się z niego nieprzyjemny zapach. W celu optymalnego odświeżenia i zdezynfekowania wyczyść je z użyciem sody oczyszczonej.

  W jaki sposób?

  Wymieszaj sodę z wodą i namocz buty lub zwyczajnie dodaj sodę bezpośrednio do urządzenia. Wiedz, że to, jak prać adidasy w pralce, zależy przede wszystkim od producenta. To on podaje szczegółowe zalecenia, których trzeba przestrzegać, aby nie uszkodzić obuwia i nie stracić gwarancji.

  Jak prać białe buty w pralce?

  Białe obuwie coraz częściej króluje na ulicach miast. Lekkie, a jednocześnie gustowne trampki ubierzesz nie tylko do sportowych stylizacji, ale również tych bardziej odświętnych.

  Jak doskonale wiesz, biel rządzi się swoimi prawami i to na niej najbardziej widać nawet najdrobniejsze zabrudzenia. Dotyczy to szczególnie butów, które bezpośrednio dotykają zakurzonego lub zabłoconego podłoża. Jeśli do ich produkcji nie użyto kleju, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyczyścić je w pralce.

  Jak prać trampki w pralce, aby biały kolor pozostał nieskazitelny i nie powstawały żółte plamy? Nie wkładaj ich do bębna z kolorowymi lub ciemnymi rzeczami. Używaj specjalnych detergentów przeznaczonych do prania jasnych tkanin. Najlepszy proszek do prania lub płyn możesz zmieszać z odrobiną sody oczyszczonej, co pozytywnie wpłynie na kolor obuwia.

  Zanim umieścisz trampki w bębnie, gumowe elementy wyczyść za pomocą białej pasty do zębów. Użyj do tego niepotrzebnej, miękkiej szczoteczki.

  Co ile należy prać buty w pralce?

  To, jak regularnie prać buty, zależy od tego, jak często w nich chodzisz, od rodzaju materiału oraz stopnia zabrudzenia. Nie zaleca się umieszczania obuwia w pralce częściej niż co 3 miesiące. Ciągłe pranie w automacie sprawi, że konstrukcja buta wyraźnie się zniekształci lub nawet całkowicie uszkodzi.

  Nie oznacza to, że nie pozbędziesz się zabrudzeń w inny sposób. Regularnie czyść obuwie ręcznie. Wystarczy, że przetrzesz je zwilżoną szmatką lub raz na jakiś czas wymienisz sznurówki i wkładki, aby nadać im drugie życie.

  Pamiętaj, że regularna i odpowiednia pielęgnacja to szansa na dłuższe użytkowanie obuwia.

  Zobacz też podobne poradniki:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments