W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Szare plamy po praniu – Jak usunąć?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Szare plamy po praniu to znak, że pralka nie działa, jak należy. Sęk w tym, że przyczyną takiej sytuacji jest zwykle nieprawidłowe użytkowanie sprzętu. Dowiedz się zatem, jak pozbyć się szarych plam z ubrań, a w przyszłości nie doprowadzić już do pojawienia się ich na odzieży.

Szare plamy po praniu - Jak usunąć? Dlaczego powstają?

Spis treści:

  Jak usunąć szare plamy po praniu?

  Odplamiacz

  Jeśli masz pod ręką odplamiacz, wykorzystaj go. Dobrze sprawdzi się zarówno ten w płynie, jak i mydełko odplamiające.

  Jak usunąć szare plamy po praniu odplamiaczem?

  1. Zlokalizuj wszystkie szare plamy na ubraniu.
  2. Nanieś w te miejsca odplamiacz i zostaw na 10 – 15 minut.
  3. Następnie wypierz odzież (ręcznie lub ponownie w pralce).

  Metodę wykorzystasz zarówno przy białych, jak i kolorowych ubraniach. Niemniej w drugim przypadku zachowaj ostrożność.

  Jeśli nie chcesz, aby elementy Twojej garderoby się odbarwiły, najpierw zrób test na niewielkim, niewidocznym fragmencie. Dzięki temu zyskasz pewność, że użycie odplamiacza nie skończy się źle.

  Ocet

  Nie chcesz korzystać z detergentu lub go nie masz? Żaden problem! Przejrzyj zawartość swoich szafek kuchennych, z pewnością gdzieś znajdziesz ocet. Za jego pomocą łatwo usuniesz z odzienia niechciane, szare plamy.

  Co ciekawe, zrobisz to na kilka sposobów.

  Oto pierwszy, chyba najbardziej popularny:

  1. Wymieszaj ocet z ciepłą wodą w stosunku 1:2. Zrób to w odpowiednio dużej misce.
  2. Włóż do naczynia ubrania, tak aby plamy moczyły się w mieszance 10 – 15 minut.
  3. Wypłucz tkaninę i sprawdź, czy zabrudzenia zniknęły.

  Drugi sposób, mniej kłopotliwy:

  1. Przelej ocet do butelki ze spryskiwaczem.
  2. Precyzyjnie nanieś preparat na zabrudzone miejsca.
  3. Zostaw na 10 – 15 minut.
  4. Spłucz ocet i sprawdź, czy zadziałał.

  Trzecia, ostatnia metoda:

  1. Zaaplikuj na plamę niewielką ilość octu.
  2. Zostaw na 10 minut.
  3. Za pomocą gąbki lub miękkiej szczoteczki przetrzyj miejsce z plamą.
  4. Wypłucz resztki octu.

  Jak widzisz, ten preparat jest bardzo użyteczny. Wykorzystasz go do usuwania plam, ale nie tylko. Koniecznie sprawdź, jak wyczyścić pralkę octem.

  Woda utleniona

  Jeśli w Twojej apteczce gości woda utleniona, wykorzystaj ją. Nadaje się do usuwania różnych plam, m.in. z trawy, więc z szarymi zabrudzeniami też powinna sobie poradzić.

  1. Nanieś wodę utlenioną bezpośrednio na plamy.
  2. Odczekaj 15 – 30 minut.
  3. Wypierz ubranie ponownie, ręcznie lub w pralce.

  Sok z cytryny

  Dzięki cytrynie także wywabisz niechciane plamy.

  1. Wyciśnij sok, aby uzyskać mniej więcej 1/2 szklanki.
  2. Wymieszaj go z 1/2 szklanki wody.
  3. Gotową mieszankę nanieś na poplamione miejsca i delikatnie pocieraj materiał.
  4. Spłucz resztki i sprawdź, czy plamy zniknęły.

  Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:


  Szare plamy po praniu – Przyczyny i rozwiązania

  Nie ma jednego powodu powstawania szarych plam po praniu. To zależy od sytuacji. Poznaj wszystkie możliwości i sposoby, jak im zaradzić.

  Zbyt częste pranie w niskiej temperaturze

  Niska temperatura jest bezpieczna dla tkanin. Zapewne często używasz tego programu do mało zabrudzonych ubrań. Fakt, jest przydatny, ale staraj się nie korzystać tylko z niego.

  Regularne pranie w mniej niż 40 stopniach powoduje, że wewnątrz pralki gromadzą się resztki detergentów. Urządzenie nie jest w stanie ich do końca rozpuścić. Do tego dochodzą włókna z tkanin oraz namnażające się bakterie. To jeden z głównych powodów, dlaczego pralka brudzi ubrania.

  • Rozwiązanie: Staraj się nie unikać programów z wyższą temperaturą. Nastawiaj je, jeśli oznaczenia na metkach na to pozwalają. Dodatkowo pamiętaj o regularnym przeprowadzaniu prania konserwacyjnego. Nastaw sprzęt bez ubrań, na temperaturę 90 – 95 stopni Celsjusza. W razie potrzeby sięgnij po specjalny środek do mycia pralki.

  Nagromadzony kamień

  Do prania niezbędna jest woda, to jasne. Dlatego Twoje urządzenie jest narażone na osad kamienny. Jeśli nie usuwasz go systematycznie, pojawiają się problemy, w tym szare plamy na ubraniach.

  • Rozwiązanie 1: Użyj profesjonalnego środka do odkamieniania pralki, czyli proszku, żelu bądź płynu. Zastosuj go zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej polega to na umieszczeniu preparatu w przegródce do prania głównego i nastawieniu programu na minimum 60 stopni.
  • Rozwiązanie 2: Wsyp do bębna lub szuflady opakowanie kwasku cytrynowego. Nastaw program z wysoką temperaturą, najlepiej 90 stopni. Następnie zrób pranie bez wsadu jeszcze raz, bez żadnych środków (aby wypłukać resztki kwasku).
  • Rozwiązanie 3: Sięgnij po ocet. Wlej go do bębna i ustaw pranie, przynajmniej na 40 stopni. Kiedy cykl się skończy, włącz go jeszcze raz, żeby przepłukać sprzęt.
  • Rozwiązanie 4: Możesz nawet użyć detergentu wyjściowo przeznaczonego do zmywarek. Chodzi o to, jak wyczyścić pralkę tabletkami do zmywarki.

  Nadal masz wątpliwości, czy urządzenie jest wyczyszczone? Sprawdź moje wskazówki o tym, jak powinno wyglądać gruntowne czyszczenie pralki. W osobnej publikacji skupiłem się też wyłącznie na procesie prawidłowego odkamieniania pralki.

  Niewłaściwe stosowanie detergentów do prania

  Roztargnienie bądź zgubna rutyna sprawiają czasami, że nie dostosowujesz się do zaleceń producenta detergentów. To prawdopodobna przyczyna szarych plam na ubraniach, jeżeli masz pewność, że Twoja pralka jest czysta.

  Przeanalizuj, jak stosujesz proszek, kapsułki czy inne środki piorące. Być może dodajesz zbyt dużo lub za mało detergentów. Niekiedy problem tkwi też w ich jakości bądź zastosowaniu.

  • Rozwiązanie 1: Zapoznaj się z instrukcją producenta dotyczącą dozowania preparatów. Zależnie od sytuacji przy następnym praniu dodaj ich mniej bądź odrobinę więcej. Staraj się też nie odmierzać ich „na oko”, korzystaj z miarki. Pamiętaj, dotyczy to nie tylko proszku. Warto wiedzieć zatem, ile wlać płynu do prania. Przy za dużej ilości sprzęt nie wypłucze resztek płynu.
  • Rozwiązanie 2: Jeżeli zmiana dozowania nie pomogła, kup inne detergenty. Prawdopodobnie korzystasz z produktów słabej jakości, więc nic dziwnego, że nie działają, jak powinny.
  • Rozwiązanie 3: Upewnij się, czy środek, który stosujesz, zgrywa się z kolorem pranej odzieży. Pojawiają się detergenty do ubrań kolorowych, białych bądź czarnych. Zadbaj o odpowiednią segregację.
  • Rozwiązanie 4: Kontroluj, czy każdy preparat do prania umieszczasz we właściwym miejscu w szufladce. To ważne szczególnie wtedy, gdy planujesz skorzystać z prania wstępnego. Jeśli go nie nastawiasz, środek piorący dozujesz wyłącznie do przegródki z symbolem II. Z kolei płyn do płukania ma trafić do części z oznaczeniem kwiatka. Szczegółowo opisałem to w poradnikach: gdzie wlać płyn do prania oraz gdzie wsypać proszek do pralki.

  Reakcja z kosmetykami

  Przyznasz, że nie brzmi to ciekawie. Musisz mieć świadomość, że w składzie używanych na co dzień kosmetyków często są poliamidy, polietyleny czy poliuretany. W czasie prania łączą się z barwnikiem z ubrań i przenikają w strukturę tkanin. Tak powstają nieestetyczne plamy na tkaninach, również te szare.

  Zastanawiasz się, co to za kosmetyki? Przykładów jest wiele. To np. farba do włosów, krem do twarzy, perfumy, żel do mycia, a nawet perfumy.

  • Rozwiązanie: Staraj się, aby detergenty do prania nie miały kontaktu z resztkami kosmetyków, z którymi mogą wejść w reakcję. Jeśli na tkaninie widzisz plamy np. ze swojej ulubionej wody toaletowej, spróbuj najpierw zaprać je ręcznie. Pamiętaj również, aby regularnie czyścić pralkę i jeśli możesz, nastawiaj wyższą temperaturę.

  Przeładowana pralka

  Każda, pralka ma określony wsad, a więc 6, 7 czy nawet 8 – 10 kg. Musisz się dostosować do tej wartości za każdym razem, gdy nastawiasz pranie.

  Kiedy przeładujesz urządzenie, na pewno nie uzyskasz oczekiwanych efektów. Nie mówiąc o tym, że narażasz sprzęt na awarię. Może się także zwiększyć pobór wody przez pralkę.

  Zwracaj uwagę, jak duży wsad jest dopuszczalny dla poszczególnych programów (to ważne zwłaszcza w pralkach slim). Gdy ubrań w bębnie jest za dużo, detergent nie dociera do nich wszystkich. Wówczas na odzieży zostają nieestetyczne plamy i musisz nastawić pranie jeszcze raz.

  • Rozwiązanie: Gdy masz wrażenie, że ubrań jest w bębnie za dużo, wyjmij część. W razie wątpliwości zajrzyj do instrukcji. Producent na pewno umieścił informację na temat wsadu do każdego programu. Staraj się też starannie planować pranie, aby uniknąć konieczności upychania odzieży w bębnie.
  • Dodatkowa porada: Nawet nie przekraczając maksymalnego wsadu, zawsze lepiej nie dobijać do jego maksymalnej wartości. Jeżeli możesz, wypełniaj pralkę np. o 1 kg mniej niż największy możliwy załadunek. Zwróć przy okazji uwagę na zapełnienie bębna. Dobrze, gdy ilość prania zajmuje jakieś 75% miejsca w bębnie.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jak zapobiegać szarym plamom na ubraniach?

  Przede wszystkim dbaj o czystość swojej pralki. Regularnie ją odkamieniaj, stosując specjalistyczne preparaty lub domowe metody. Po każdym praniu wytrzyj do sucha uszczelkę i systematycznie czyść szufladkę na detergenty.

  Co to znaczy regularnie? Najlepiej raz w miesiącu. Na pewno uda Ci się znaleźć na to wolny dzień. Pamiętaj, poświęcasz tylko chwilę, a zyskujesz pewność, że pralka jest czysta. Chyba lepiej zapobiegać, niż usuwać brzydkie, szare plamy, prawda?

  Ogranicz też wykorzystanie prania w niskiej temperaturze, czyli 20 – 30 stopni. Oczywiście nie musisz całkiem rezygnować z tych programów, gdyż czasami są wręcz niezbędne. Niemniej jeśli oznaczenia na metkach sugerują możliwość prania w 40 stopniach lub wyższej temperaturze, korzystaj z tego.

  Nie tylko zyskasz czyste pranie, ale również zapobiegasz namnażaniu się bakterii w pralce. Zmniejszasz też ryzyko powstawania brzydkiego zapachu z pralki.

  Ponadto uważnie stosuj wszystkie detergenty do prania. Sięgaj po środki sprawdzonych producentów i zwracaj uwagę na ich zalecenia. Nie zawsze im więcej, tym lepiej. To, że dodasz np. przesadnie dużo płynu do płukania, nie zapewni piękniejszego zapachu Twoim ubraniom.

  Ostatni punkt to pilnowanie, czy pralka nie jest przeładowana. Zawsze sprawdzaj, ile ubrań jest w bębnie i upewniaj się, że nie ma ich zbyt dużo. W razie potrzeby zastosuj dodatkowo piłeczki do prania. Tkaniny będą puszyste, miękkie i mniej wilgotne. W dodatku zapobiegasz zbijaniu się wypełnienia, np. w kurtkach.

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 3.8]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments