W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka nie pobiera wody – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Twoja zmywarka nie pobiera wody, a Ty nie wiesz dlaczego? Przygotowałem dla Ciebie najczęstsze przyczyny tej usterki wraz z poradami, jak zażegnać ten problem i przywrócić sprawność urządzeniu do zmywania naczyń.

Zmywarka nie pobiera wody do mycia naczyń - przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Usterka elektrozaworu

  Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody i słychać z niej charakterystyczne buczenie? W takiej sytuacji sprawdź, czy nie doszło do awarii elektrozaworu – elementu znajdującego się na końcu węża zasilającego. Czuwa nad przepływem wody.

  W zależności od fazy mycia odcina lub doprowadza wodę do sprzętu. Jest niezbędny do pracy zmywarki. W przypadku, gdy będzie niedrożny, uszkodzony lub źle zamontowany, urządzenie nie pobierze wody i nie rozpocznie cyklu zmywania.

  • Rozwiązanie: Sprawdź stan elektrozaworu. W tym celu wyjmij go ze zmywarki, odłącz od rur i węża, a następnie podłącz do prądu. Jeśli nie usłyszysz żadnego dźwięku, sytuacja jest jasna – elektrozawór nie działa prawidłowo. Pierwszy krok, jaki polecam Ci zrobić, to dokładnie wyczyścić komponent z brudu i ewentualnie nagromadzonego kamienia przeznaczonym do tego detergentem. Jeżeli zmywarka nadal nie podaje wody przez omawiany element, nie ma wyjścia – konieczny jest zakup nowego elektrozaworu.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Zabrudzone styki przełącznika

  Przełącznik to element zintegrowany z pływakiem, odpowiadający za zabezpieczenie sprzętu przed zalaniem. Posiada go większość nowoczesnych urządzeń, m.in. zmywarki Samsung, Bosch, Whirlpool, Beko oraz wiele innych.

  Miej na uwadze, że to właśnie on może być źródłem problemu, gdy zmywarka nie pobiera wody. Przyczyna? Najczęściej zupełnie prozaiczna – resztki jedzenia i brudu nagromadzone na stykach, przez które pływak stale wysyła sygnał o przepełnieniu sprzętu wodą. Trudno więc liczyć na to, że w obliczu ryzyka zalania (oczywiście mylnego), zmywarka pobierze kolejne jej ilości.

  • Rozwiązanie: Proste i skuteczne. Wyjmij pływak, dokładnie go wyczyść, a następnie ponownie zamontuj. Do usunięcia zabrudzeń wystarczy bieżąca woda.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Zapchany płaszcz wodny

  Dlaczego zmywarka nie pobiera wody? Kolejną przyczyną nieprawidłowego jej działania jest zapchanie płaszcza wodnego.

  To element odpowiedzialny za kilka ważnych zadań – nie tylko doprowadza ciepłą wodę do spryskiwaczy i kontroluje poziom jej zasolenia, ale też magazynuje ją i odprowadza.

  Składa się z mnóstwa małych kanalików, o których zapchanie niezwykle łatwo. Najprostsza ku temu droga? Wkładanie do zmywarki naczyń z większymi resztkami pożywienia i brak regularnego czyszczenia urządzenia z tłuszczu, osadu i pozostałości jedzenia.

  Zmniejszone światło przewodu odczuwalnie utrudnia przepływ wody. Początkowo widoczne jest to w postaci niedostatecznej jej ilości w komorze (co skutkuje niewypłukanymi do końca naczyniami) lub jej wolniejszym pobieraniem. Ostatecznie prowadzi do całkowitego zapchania i sytuacji, w której zmywarka nie pobiera wody.

  • Rozwiązanie: Demontaż, dokładne oczyszczenie płaszcza wodnego przy pomocy dedykowanego środka i montaż na właściwie miejsce.
  • Dodatkowa porada: Warto dokładnie wiedzieć, jak i czym wyczyścić zmywarkę. Taka wiedza (i regularność konserwacji!) z pewnością zminimalizuje ryzyko wszelkich awarii.

  Niesprawny filtr

  Czy będzie to zmywarka Bosch, Siemens, Electrolux czy Beko – każdy sprzęt po czasie zaskoczy Cię awarią, jeśli nie zadbasz o należytą kondycję filtra dopływu wody.

  Na co szczególnie narażony jest ten komponent? Osad i kamień gromadzące się w wyniku twardej wody – a to właśnie z nią mamy do czynienia w większości gospodarstw domowych.

  Zakamieniony filtr nie zapewni ani odpowiedniej drożności przepływu, ani właściwego ciśnienia. To z kolei przekłada się na pracę elektrozaworu, a także same efekty zmywania. W skrajnych przypadkach doprowadza z kolei do całkowitego zaprzestania pobierania wody. Jak poradzić sobie z tym problemem?

  • Rozwiązanie: Wyjmij filtr ze zmywarki i dokładnie go wyczyść. Stosuj wyłącznie przeznaczone do tego preparaty, najlepiej dedykowane przez producenta. W razie gdyby działania nie przyniosły efektów, wymień filtr na nowy.

  Uszkodzony programator

  Pomimo tego, że próbowałeś już wszystkiego, zmywarka dalej nie pobiera wody? Częstą przyczyną nieprawidłowego działania sprzętów AGD jest uszkodzenie któregoś z kluczowych komponentów elektronicznych, sterujących ich pracą.

  W tym przypadku chodzi o programator. Jego awaria sprawia, że zmywarka samoczynnie zmienia ustawienia w trakcie trwania cyklu, skacze między programami i wysyła błędne sygnały do elektrozaworu, przez co sprzęt nie pobiera wody.

  Najczęściej dochodzi do usterki w wyniku mechanicznego uszkodzenia lub zwarcia. Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody, a winowajcą jest uszkodzony programator?

  • Rozwiązanie: Naprawa awarii wymaga nieco większych nakładów finansowych, ale też pracy. Jedynym wyjściem z sytuacji jest wymiana programatora na nowy, przeznaczony danemu modelowi. W tym celu niezbędne jest rozkręcenie zewnętrznych drzwi urządzenia. Następnie zdejmij klapę i wyciągnij panel sterowania. Nie będzie to trudne – wystarczy wyczuć zatrzaski i popchnąć je do przodu. Ściągnij metalową ramkę z modułem, rozkręć ją i wepnij w ten sam sposób nową część, zwracając uwagę na takie samo ułożenie kabli. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem wymiany uszkodzonego programatora odłączyć urządzenie od prądu.

  Dlaczego nowa zmywarka nie pobiera wody?

  Brak poboru wody nie dotyczy jedynie starych, wysłużonych sprzętów. Również nowe urządzenie, niezależnie od tego, czy jest to zmywarka Bosch, Siemens, Beko, Whirlpool, Amica, Electrolux czy jakakolwiek inna, może sprawiać problem.

  Dlaczego nowa zmywarka nie pobiera wody? Oprócz wad fabrycznych najczęstszym źródłem awarii jest… nieprawidłowa instalacja sprzętu. Niekiedy również brak cierpliwości – pamiętaj, że zmywarka musi mieć chwilę na autokonfigurację.

  Zanim udasz się z reklamacją do sklepu i obrzucisz sprzedawcę serią pytań, sprawdź:

  • Zawór wody – musi być odkręcony.
  • Ciśnienie w zaworze – po odkręceniu zaworu powinna lać się woda.
  • Ułożenie przewodu doprowadzającego wodę – nie może być zbyt wygięty.

  Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:


  Podsumowanie

  Przyczyny, z jakich zmywarka nie pobiera wody, są różne – efekt nagromadzenia się zanieczyszczeń, twarda woda, nieprawidłowy montaż lub uszkodzenie konkretnej części zmywarki (np. elektrozaworu czy programatora). Z większością problemów poradzisz sobie samodzielnie, bez konieczności wzywania specjalisty.

  Nie zabierze Ci to wiele czasu, a przy okazji zaoszczędzisz nieco gotówki, jaką wziąłby serwisant.

  Jeśli jednak Twoja zmywarka nie pobiera wody, usterka jest poważna, a Ty nie czujesz się na siłach, by samodzielnie przeprowadzić naprawę, warto skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca i oczywiście sprawdzić, czy sprzęt jest jeszcze objęty gwarancją. Jeśli natomiast posiadasz starszy model zmywarki, pamiętaj, że czasem bardziej opłacalny od naprawy jest zakup nowego sprzętu.

  Dzięki moim wskazówkom już wiesz, dlaczego Twoja zmywarka nie pobiera wody i jak temu zaradzić. W razie potrzeby służę pomocą – nie tylko w sekcji komentarzy, ale także na mojej facebookowej grupie Porady RTV/AGD.

  Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 4.6]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments