W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka zostawia osad i brudzi naczynia – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jeżeli Twoja zmywarka brudzi naczynia zamiast ładnie je zmywać, musisz coś z tym zrobić. Przyczyny mogą być różne, a wszystkie z nich omówiłem w moim dokładnym poradniku. Podsunąłem od razu najlepsze rozwiązania tego problemu, dzięki czemu szybko go zażegnasz.

Zmywarka brudzi naczynia i zostawia osad - Dlaczego? Przyczyny i rozwiązania!

Spis treści:

  Źle dobrana ilość nabłyszczacza

  Do tej pory Twoja zmywarka działała bez zarzutu, jednak teraz zostawia osad? Problem pojawia się w modelach wszystkich producentów – Whirlpool, Bosch czy Siemens – i może być związany z zastosowaniem złej ilości nabłyszczacza.

  Niektóre modele sygnalizują, gdy jest go za mało, ale nie mają opcji wykrywania nadmiaru. Jeżeli nabłyszczacza jest za dużo, na czystych naczyniach mogą pojawić się brzydkie smugi

  • Rozwiązanie: Zmniejsz ilość nabłyszczacza (lub zwiększ, jeżeli do tej pory nie dodawałeś dużo preparatu) i skontroluj sytuację. W tym wypadku musisz działać metodą prób i błędów.
  • Dodatkowa porada: Bywa i tak, że tabletki do zmywarki mają już w sobie trochę soli i nabłyszczacza. Wtedy dublują te środki, zostawiając biały nalot na naczyniach, szczególnie na szklankach. W takiej sytuacji przyjrzyj się składowi używanego detergentu i w razie potrzeby zastosuj inny.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Brak soli lub niedokręcony pojemnik z solą

  Należysz do osób, które chętnie korzystają z kostek czyszczących 3w1? Jeżeli tak, to świetnie! Nie zapominaj jednak, że sól zmiękczająca jest równie ważna dla Twojej zmywarki, a nawet najlepsza kostka 3w1 nie ma soli w składzie.

  Zbyt twarda woda może powodować osadzanie się nieestetycznego białego osadu. 

  • Rozwiązanie: Stosuj specjalną sól regeneracyjną do zmywarek, jest ona powszechnie dostępnym produktem. Pojemnik na sól znajduje się na dnie zmywarki. Musisz wyciągnąć dolny kosz, otworzyć zbiornik i tam wsypać sól. Jeżeli nie potrafisz zlokalizować miejsca na sól, sprawdź instrukcję.
  • Dodatkowa porada: Jeżeli używasz soli, a jednak zmywarka nadal zostawia osad, sprawdź, czy pojemnik na sól jest dobrze zakręcony. Zdarza się, że w pośpiechu zapomina się o jego dokręceniu. A jeśli masz nowy sprzęt, dowiedz się w ogóle, gdzie wsypać sól do zmywarki i ile powinno jej być.

  Nieprawidłowe załadowanie koszy

  Jeżeli Twoja zmywarka brudzi naczynia, zamiast je myć, problemem może być złe załadowanie koszy.

  Talerze i szklanki ułożone tak, że między nimi nie ma prawie żadnej przestrzeni, mogą utrudniać dotarcie wody i środków myjących do brudnych przestrzeni. Na szczęście ten problem możesz szybko wyeliminować.

  • Rozwiązanie: Zadbaj o to, aby naczynia nie były za bardzo ściśnięte. Zachowaj między nimi odległość, dzięki czemu dopływ wody nie będzie ograniczony. Dodatkowo zminimalizujesz ryzyko niszczenia się talerzy, misek i innych naczyń pod wpływem obijania się o siebie. Więcej szczegółów znajdziesz w: Jak układać naczynia w zmywarce?

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Źle działający górny spryskiwacz

  Zmywarka brudzi naczynia? Powodem może być nieprawidłowe działanie spryskiwacza. Problem tkwi w tym, że mechanizm nie ma możliwości, aby dobrze wykonać pracę.

  • Rozwiązanie: Sprawdź ułożenie naczyń. Przenieś część z nich do niższego kosza lub postaraj się je ułożyć tak, aby nie blokowały pracy spryskiwacza.

  Może się jednak zdarzyć, że mechanizm spryskiwacza działa bez zarzutów, a naczynia i tak pozostają brudne.

  Mogło dojść do uszkodzenia elementu lub zapchania się jego otworów.

  • Rozwiązanie: Wyciągnij górny kosz i przyjrzyj się spryskiwaczowi. Sprawdź, czy wszystkie przewody w obwodzie są na swoich miejscach.
  • Dodatkowa porada: Regularnie przeczyszczaj otwory. Wystarczy użyć specjalnego środka, który jest łatwo dostępny i nie obciąży Twojego portfela. Zastosuj środek na pustą zmywarkę, z programem o wysokiej temperaturze.

  Awaria pompy myjącej

  Zmywarka brudzi naczynia i zostawia na nich osad? Kolejnym możliwym problemem może być uszkodzenie pompy myjącej.

  Jeżeli uległa ona uszkodzeniu, nawet naczynia w górnym koszu nie będą czyste. Zbyt niskie ciśnienie sprawia, że talerze i szklanki są jedynie delikatnie spłukiwane, a nie myte. A przecież nie o to chodzi w zmywaniu naczyń!

  • Rozwiązanie: Niestety, uszkodzenie pompy myjącej najczęściej kończy się wymianą tej części. Możesz to zrobić samodzielnie, jednak jeżeli nie jesteś ekspertem i obawiasz się, że nie dasz rady wymienić pompy, lepiej zgłoś się do fachowca.

  Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:


  Zatkane filtry

  Zdarza Ci się wsadzić do zmywarki naczynia, na których są resztki jedzenia? Spokojnie, nie tylko Tobie! 

  Może to jednak powodować zatykanie filtrów, a to jest odpowiedzią na pytanie, dlaczego zmywarka brudzi naczynia. W odpływach i wężykach osadza się tłuszcz, szlam itp. Prowadzi to także do poważniejszych uszkodzeń zmywarki.

  • Rozwiązanie: Regularnie udrażniaj przepływy i filtry. Możesz łatwo utrzymać te części w czystości – w sklepach znajdziesz co najmniej kilka środków, które Ci w tym pomogą. Wystarczy, że dodasz specyfik do niezaładowanej zmywarki i uruchomisz program z wyższą temperaturą.
  • Dodatkowa porada: Warto wiedzieć, jak i czym czyścić zmywarkę. Wtedy dobrze o nią zadbasz, a ona odwdzięczy się bezawaryjną pracą.

  Niewłaściwy program

  Dopiero wstawiłeś do domu nowy sprzęt, ale zauważyłeś, że zostawia osad? 

  Nieważne, czy zdecydowałeś się na kupno marki Siemens, Amica, AEG, Electrolux lub jeszcze innej – problemem może być źle dobrany program! Czasami standardowy cykl nie wystarczy, aby doczyścić mocno zabrudzone talerze.

  • Rozwiązanie: Im brudniejsze są naczynia, tym wyższa temperatura musi zostać użyta, żeby pozbyć się zabrudzeń. Jeżeli nie jesteś pewien, jaki tryb w Twoim modelu zmywarki będzie odpowiedni – zajrzyj do instrukcji. Na przykład program Delikatny świetnie sprawdzi się w przypadku takich naczyń jak filiżanki na kawę, natomiast Intensywny będzie idealny do mocno zabrudzonych naczyń, jak patelnie lub garnki. Trwa on zazwyczaj do 2 godzin i stosuje wyższą temperaturę.
  • Dodatkowa porada: Nawet gdy już uruchomisz dany program, możesz go przerwać. Pomocny okaże się wtedy reset zmywarki.

  Zabrudzone wnętrze zmywarki

  Jeżeli zmywarka zostawia osad na Twoich ulubionych talerzach, kubkach czy też garnkach, powód może być mniej skomplikowany, niż sądzisz.

  Często problem leży w brudnej zmywarce. Niestety, zdarza się, że zapominamy o tym, że zabrudzenia z talerzy, resztki jedzenia, tłuszcz mogą osadzać się na ściankach sprzętu, przez co naczynia wydają się zabrudzone po cyklu zmywania.

  • Rozwiązanie: Wlej do pojemnika przeznaczony do czyszczenia preparat i uruchom program z niezaładowaną zmywarką. Na rynku jest mnóstwo środków w dobrej cenie i o przyzwoitej jakości.
  • Dodatkowa porada: Pamiętaj, aby skrupulatnie sprawdzić wnętrze urządzenia. Jeżeli Twoja zmywarka ma szufladę na sztućce, sprawdź jej szyny, w których lubi gromadzić się brud. Modele z plastikowym dnem mogą z kolei zbierać zabrudzenia w szczelinach przy końcu plastikowego obszaru. W obu przypadkach ręcznie przeczyść wspomniane miejsca.

  Podsumowanie

  Zmywarka brudzi naczynia lub zostawia na nich osad najczęściej przez: złą ilość nabłyszczacza lub soli, nieprawidłowe załadowanie naczyniami, problem ze spryskiwaczem, uszkodzoną pompę myjącą, zatkane filtry, zabrudzoną komorę lub nieodpowiedni program zmywania.

  Pamiętaj, że dodatkową pomoc zawsze uzyskasz na mojej grupie – Porady RTV/AGD.

  Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 9 Średnia: 4.1]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments