W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Biały osad na naczyniach ze zmywarki – Przyczyny i rozwiązania

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Biały osad na naczyniach to jedna z ostatnich rzeczy, którą chcesz zobaczyć, gdy wyjmujesz je ze zmywarki. Twoje szklanki, talerze i inne części zastawy pokryły się białym nalotem? Jak najszybciej zlokalizuj i rozwiąż problem! Prędko to zrobisz, wspomagając się poniższym poradnikiem.

Biały osad na naczyniach ze zmywarki – Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Źle zakręcony pojemnik na sól

  Kiedy uzupełniasz poziom soli, starannie dokręcaj pojemnik. To niby proste, ale w pośpiechu zdarza się popełnienie błędów.

  To błaha, ale nierzadko trudna do wykrycia przyczyna białego osadu na naczyniach. Na szczęście rozwiązanie problemu jest proste.

  • Rozwiązanie: Otwórz zmywarkę. Odkręć pojemnik na sól. Następnie jeszcze raz go zakręć, upewniając się, że nakrętka jest dobrze ustawiona. Zwracaj na to uwagę za każdym razem, gdy dosypujesz soli.
  • Dodatkowa porada: Masz wrażenie, że zawsze prawidłowo zakręcasz pojemnik? Uważnie przyjrzyj się nakrętce. W takim przypadku prawdopodobnie jest pęknięta. Przez powstałe w niej szczeliny przedostaje się sól i brudzi naczynia.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Zablokowane śmigło

  Nie bez powodu producenci poświęcają dużo miejsca w instrukcji na prawidłowe rozmieszczenie naczyń. Jeśli ustawisz je źle, możesz zablokować dolne lub górne śmigło. Wystarczy jeden wystający element, żeby tak się stało.

  To zmniejsza efektywność działania zmywarki. Zablokowane śmigło nie ma możliwości obracania się, więc zmywanie nie daje oczekiwanych przez Ciebie rezultatów.

  • Rozwiązanie: Po włożeniu naczyń do komory sprawdzaj, czy śmigła mogą swobodnie się obracać. Szczególnie uważaj na sztućce. Umieszczaj je w przeznaczonych do tego miejscach, aby nie wysunęły się przypadkowo (np. podczas dosuwania kosza do tylnej ścianki).

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Brak soli

  Samo dodawanie tabletek czy proszku do zmywarki to nie wszystko. Ważną rolę odgrywa również sól, która zmiękcza wodę.

  Jeśli soli nie ma w dozowniku, myte naczynia pokrywają się białym nalotem. Problem ten rozpoznasz po wskaźniku braku soli. Oferuje go wiele zmywarek.

  Inny sposób to odkręcenie pojemnika i zajrzenie do środka. Jeśli nie widzisz na dnie białych drobinek, najwyraźniej sól już się skończyła.

  • Rozwiązanie: Uzupełnij poziom soli w zmywarce. Jeśli jej nie masz, przed nastawieniem kolejnego cyklu wybierz się na zakupy. W wyborze odpowiedniego preparatu pomoże Ci ranking soli do zmywarki. Najwygodniej uzupełnisz braki za pomocą lejka. Dzięki temu nie rozsypiesz drobinek na całą komorę.
  • Dodatkowa porada: Jeśli nie do końca wiesz, ile soli sypać, pamiętaj o jednej wskazówce. Co do zasady wsypuje się jej tyle, aby pozostał ok. 1 cm poniżej krawędzi otworu. Jedno takie uzupełnienie średnio wystarczy na 1 – 3 miesiące. Wszelkie szczegóły na ten temat znajdziesz tutaj: Ile i gdzie wsypać soli do zmywarki?

  Za dużo lub zbyt mało nabłyszczacza

  Nabłyszczacz to kolejny preparat, który przyczynia się do powstawania białego nalotu. Tutaj bywa różnie, być może dodajesz go zbyt dużo albo za mało.

  Jak to sprawdzić?

  Jeśli Twoja zmywarka oferuje wskaźnik poziomu nabłyszczacza, sprawa jest prosta. Spójrz na niego i zobacz, co pokazuje. Nawet jeśli ma postać rozszerzającego się i zwężającego oczka, szybko wywnioskujesz, w czym problem.

  • Rozwiązanie: Jeśli dotychczas nikt z domowników nie dodawał nabłyszczacza przed myciem, wlej trochę preparatu. Jeżeli to środek używany regularnie, zrezygnuj z niego na pewien czas. Tu musisz zastosować metodę prób i błędów, a jednocześnie wykazać się cierpliwością.
  • Dodatkowa porada: Nie używasz dużo nabłyszczacza, ale wydaje Ci się, że w tym tkwi problem? Przeanalizuj skład tabletek, które dodajesz do zmywania. Prawdopodobnie zawierają już w składzie nabłyszczacz (a nierzadko też sól). Spróbuj zastosować inne tabletki (np. takie, które przedstawia mój ranking tabletek do zmywarki) i zobacz, czy sytuacja się zmieni.

  Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:


  Źle ustawiony moduł zmiękczający

  Każdy region Polski ma nieco inną twardość wody. Dlatego ważne jest prawidłowe ustawienie modułu zmiękczającego w zmywarce. Informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji dołączonej do sprzętu.

  • Rozwiązanie: Sprawdź, jak twarda jest woda w Twojej sieci. Skontaktuj się z zakładem wodociągowym lub zrób samodzielnie test. Zerknij na ustawienia modułu zmiękczającego i w razie potrzeby zmień je. Najczęściej ustawienie fabryczne to mniej więcej 5 poziom (średnie zmiękczanie). W niektórych częściach kraju konieczne jest ustawienie wyższego. Są też takie, gdzie zmiękczenie powinno być niższe niż na 5 poziomie.

  Brudna zmywarka

  Musisz dbać o czystość swojego urządzenia, żeby działało prawidłowo. Zaniedbanie zmywarki również przyczynia się do białego osadu na naczyniach. Pamiętaj, że zbiera się w niej tłuszcz, resztki jedzenia i inne nieczystości.

  • Rozwiązanie: Przed nastawieniem kolejnej partii brudnych naczyń najpierw wyczyść komorę. Nastaw więc pusty cykl. Nie wkładaj do środka talerzy, szklanek i innych elementów zastawy. Zastosuj za to odpowiedni detergent, przeznaczony do takiego czyszczenia. Dzięki temu odświeżysz urządzenie i udrożnisz węże.
  • Dodatkowa porada 2: Dużo sposobów znajdziesz w artykule o tym, jak i czym wyczyścić zmywarkę.

  Zbyt krótki program

  Nawet jeśli masz wrażenie, że talerze nie są mocno brudne, krótki cykl może nie poradzić sobie z ich domyciem. Są słabo wypłukane i pojawia się na nich charakterystyczny osad.

  • Rozwiązanie: Każdorazowo dobieraj program zmywania do stopnia zabrudzenia naczyń. Jeżeli masz z tym problem, zerknij do instrukcji. Im bardziej brudne talerze, tym wyższa powinna być temperatura. Tylko wtedy sprzęt skutecznie je domyje.

  Źle włożone naczynia

  Jeśli talerze i inne naczynia są mocno ściśnięte, nie zostaną dokładnie umyte. Pojawi się na nich osad, ponieważ woda i detergent nie zostaną rozprowadzone równomiernie. Właściwe załadowanie koszy odgrywa ważną rolę.

  • Rozwiązanie: Przy kolejnym myciu rozłóż naczynia w taki sposób, aby do każdego swobodnie dotarła woda i detergent. Staraj się ich mocno nie ściskać. To nie tylko utrudnia domycie, ale też stwarza ryzyko pobicia zastawy. Dobrze więc wiedzieć, jak układać naczynia w zmywarce.

  Jak usunąć biały osad z naczyń?

  Biały osad jest szczególnie widoczny na szklankach i kieliszkach. Na szczęście pozbycie się go to żaden problem. Wyjmij szkło, wlej do niego ciepłą wodę i dodaj trochę kwasu cytrynowego. Sprawdzi się tu też soda oczyszczona, ocet lub sok z cytryny.

  Zostaw miksturę na jakiś czas, a następnie wylej i wytrzyj szkło do sucha. Po zaciekach nie powinno być już śladu.

  Jeśli nie chcesz niczego myć ręcznie, włóż wszystko z powrotem do zmywarki. Dostosuj się do powyższych wskazówek, aby zapobiec dalszym kłopotom z osadem. Zwróć więc uwagę na nabłyszczacz, sól, sposób załadowania koszy, ustawienie modułu zmiękczającego.

  Następnie nastaw program mycia, najlepiej nieco dłuższy i w wyższej temperaturze. Po wyjęciu naczynia powinny już być czyste i co najważniejsze bez żadnego osadu.

  Podsumowanie

  Biały osad na naczyniach ze zmywarki pojawia się przez: brak soli (lub źle zakręcony pojemnik z nią), za mało lub za dużo nabłyszczacza, brudną zmywarkę, nieprawidłowe załadowanie naczyń, zablokowane śmigo myjące, nieodpowiedni program lub źle ustawioną twardość wody.

  Jak widzisz, sporo potencjalnych przyczyn dotyczy tego, w jaki sposób użytkujesz swój sprzęt i o niego dbasz. Biały nalot na szklankach czy kieliszkach nie musi więc świadczyć o jakiejś poważniejszej awarii.

  Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments